Maddi Yardımlar

Nakdi Yardım Ne Demek? Nakdi Yardım Başvurusu

Nakdi Yardım Ne Demek Nasıl başvurulur? Sosyal Yardım Aynı Yardım Ne Demek? Yeni Yardım Paketi Son Dakika

Nakdi Yardım Ne Demek Nasıl başvurulur?

Nakdi yardım ihtiyaç sahibi kimselere verilen para desteğidir. Bu destek ihtiyaç sahibi kimselerin rahatlıkla geçimlerini sağlamak adına yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediyeler, sosyal dayanışma vakıfları, sivil toplum örgütleri, kaymakamlık, valilik gibi çeşitli kurumlardan alınabilir. Her kurumdan bir sefer başvuru hakkı bulunur. 

Nakdi Yardım Ne Demek? Kimlere Verilir
Nakdi Yardım Ne Demek? Kimlere Verilir

Aynı anda birden fazla kurumdan nakit desteği alabilmek mümkün değildir. Nakit desteği almak isteyenler öncelikli olarak nakit desteği için şartları taşıması lazımdır. Gereken şartlar kurumla iletişime geçtiğinizde öğrenilebilir.

Nakit desteği sağlayan kurumlar para desteğini düzenli bir şekilde veya seferlik yapılabilir. Muhtaç aileler ihtiyaç durumunun derecesine göre nakdi para desteğinden yararlanabilir. Nakit para desteğinde para yardımı alacak kişilerin düzenli bir şekilde bu yardımı talep etmesi için ek bir gelir almıyor olması lazımdır. Çalışmaması gerekir ve muhtaçlık sınırında bulunması lazımdır.

İhtiyaç sahibi ailelerin yaptığı başvurulardan biri nakit desteği başvurusudur. Bu başvuruyla birlikte muhtaç aileler ekonomik anlamda zor durumlar yaşadığında mutlaka başvuru yapmalıdır. Bazı gereksinimlerini karşılayacak ve yaşamlarını geçindirecek kadar olan parayı devletten sağlayabilirler. 

Devletin sunduğu bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi kimseler için nakit desteği sosyal yardımlar kapsamında verilmektedir. Dayanışmayı desteklemek amaçlı yapılan bu destekler devlet kurumları tarafından sağlanır. Ayrıca bazı özel kuruluşlar da kendi inisiyatifine bağlı olarak nakit desteğinde bulunabilir.

Sosyal Yardım Aynı Yardım Ne Demek?

Nakdi yardım bir sosyal yardım türüdür. Sosyal yardım türlerinin tümü nakit desteğinden oluşmamaktadır. En kapsamlı yardımın genel adı sosyal yardımdır. Bu yardımlar kamu kuruluşları tarafından ya da sivil toplum örgütleri tarafından sağlanır. Ayrıca tüm sosyal yardım çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Nakit desteği
 • Yakacak desteği 
 • Elektrik fatura desteği
 • Doğalgaz fatura desteği
 • Kömür yardımı
 • Gıda yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Çocuk yardımı
 • Yenidoğan bebek yardımı
 • Süt parası
 • Kreş desteği

Sayılan sosyal yardımların çeşitleri kurumlara göre değişkenlik gösterebilir. Her kurum için farklı isimlendirilmiş olan sosyal yardımlar bulunabilir. Fakat içeriği genellikle aynıdır. Muhtaç aileler sosyal yardımlardan hangisinden yararlanabileceğini tercih ederek sosyal yardımlar yapan kurumla iletişime geçmelidir. Ayrıca her sosyal yardım için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Genel olarak sosyal yardımdan yararlanma şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmak
 • Asgari ücretin üçte birinden az olacak şekilde hane halkına düşen kişi başı gelir sayısına sahip olmak
 • Muhtaçlık sınıfında bulunmak
 • Dul kimselerden olmak
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç olmak
 • Yeşil kart ya da mavi kart sahibi olmak

Yeni Yardım Paketi Son Dakika

Nakdi yardım paketi yeni yardımlar kapsamında güncellenmiştir. Güncellenen nakit yardımındaki ödeme türü her hane de farklı olabilir. Çünkü kişi başına düşen gelir sayısına göre yardım alabilmek mümkündür. Muhtaçlık durumu ve seviyesine göre bu yardımın miktarı değişkendir. 

Muhtaç aileler sağlanan yardımlar kapsamında e-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Hızlı ve kolay bir şekilde başvuruları gerçekleştirmek isteyen ve sosyal yardımlar hakkındaki ayrıntıları öğrenmek isteyen kişiler mutlaka e-Devlet hesabını ziyaret edebilir. Ancak bu sayede başvurunuzu eksiksiz tamamlayabilirsiniz.

Yardım hakkındaki ayrıntıları e-Devlet hesabı üzerinden inceleyebilirsiniz. Her yardım hakkındaki şartlar ve başvuru süreci hakkındaki bilgileri edinebilirsiniz. Başvuruların nasıl yapılacağı e-Devlet hesabı üzerinden incelenebilir. Kurumlara gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde başvuru oluşturursunuz.

Yardım paketlerinden yararlanmak isteyen kişiler için öncelikli olarak bilinmesi gereken ihtiyaç sahibi kimseler sınıfında olması gereklidir. Eğer muhtaçlık durumunda değilsiniz başvuru yapsanız dahi geçersiz olacaktır. 

Bir kişinin sosyal desteklerden veya yardımlardan yararlanabilmesi için mutlaka bir ekonomik zorluk çekmesi gerekir. Çalışmıyor olması ya da ek gelirinin bulunmaması ile asgari ücretin kişi başına düşen miktar oranında hesaplamalar yapılarak bu yardımlar verilir. Her sosyal yardım için aranan şart ihtiyaç sahibi olmaktır.

İhtiyaç sahibi kişilerin başvurularını yapabilmesi adına öncelikli olarak e-Devlet hesabı üzerinden kolay ve rahat bir destek sağlamak amaçlı bakanlık gerekli işlemlerini tamamlamıştır. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen bu uygulama ile birlikte hızlı ve sıra beklemeden başvurular alınabilir. Fakat internet erişimi yoksa kuruma giderek başvuru yapmak da mümkündür.

Yardıma muhtaç kişiler sosyal yardımlardan yararlanabilmek adına herhangi bir işte çalışmıyor olması lazımdır. Ayrıca çalışan kişilere de yapılan bazı küçük yardımlar bulunabilir. Fakat bu yardımlar da öncelikli olarak hane halkı sayısı ve hane halkına düşen gelir sayısı hesaba katılarak yardımlar verilir. Örneğin annenin alabileceği kreş yardımı desteği ve çocuk parası bulunur. İstihdamı desteklemek ve iş gücünü azaltmamak adına devlet kreş desteğini çalışan annelere sağlar.

Nakdi Yardım Ne Demek Başvuru Formu!

BAŞVURU FORMU

Nakdi Yardım Başvurusu

Adı Soyadı: ___________________________

TC Kimlik Numarası: ____________________

Doğum Tarihi: ___________________________

Adres: __________________________________

Telefon Numarası: _______________________

E-posta Adresi: __________________________

Ailenizin Toplam Geliri: ___________________

Ailenizin Toplam Gideri: ___________________

Başvurduğunuz Nakdi Yardım Miktarı: _______________

Neden Nakdi Yardıma İhtiyacınız Var? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nakdi Yardımın Ne İçin Kullanılacağı? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Başvuru sahibinin İmzası: ___________________________

Tarih: ___________________________

Not: Bu sadece bir örnektir, başvuru formu kurum veya kuruluşa göre değişkenlik gösterebilir.

#haberler #gündem #sosyal yardımlar #hibe

Maddi yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/maddi-yardimlar/ linkine tıklayın.

5/5 - (5 Oy Verildi )

4 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı esim sorunlu biri evle hicbir ilgisi yok ben ve cocuklarim la gecine bildigim kadar yasiyorum lutfen evime birsey alamıyorum lütfen cocuklarimin okul masraflarını
  versem bile yeter 2 tane okutuyorum onlara birsey alamiyorum egitim icin bana vericeginiz yardima cok ihtiyacim olucak lutfen allah rızası icin lutfen yardim edin durumum gerçekten çok zor durumdayım yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda ben lütfen gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu