Maddi Yardımlar

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu! Mahkum Ailelerine Yardım

Mahkum Ailelerine Para Yardımı Nasıl Alınır? Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır? Mahkum Eşine Maaş Ne Kadar? Eşi Hapiste Olan Kadına Maaş Bağlanması!

Mahkum Ailelerine Para Yardımı Nasıl Alınır? Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır? Mahkum Eşine Maaş Ne Kadar? Eşi Hapiste Olan Kadına Maaş Bağlanması! 

Mahkum ailelerine Aile Bakanlığı tarafından yardımlar verilmektedir. Eşi ceza evinde olan kadının çocuğu olması durumunda SED (Sosyal Ekonomik Destek) yardımı bağlanmaktadır.

Ayrıca belediyeler, sosyal yardımlaşma vakıfları da mahkum ailelerine yardımlarda bulunur.

Mahkum ailelerine maaş yardımından sadece eşler değil, hükümlünün çocuğu da yaralanır. Bu ödeme yapılırken çocuk olması durumunda hesaplaması ona göre yapılır, çocuk sayısı bazında hesaplanır.

Yazımızın içeriğinde mahkum ailelerine maaş nasıl bağlanır? Mahkum eşine maaş ne kadar? ve mahkum eşlerinin faydalanabileceği yardımlar ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

Mahkum Ailelerine Para Yardımı Nasıl Alınır?

Eşi ceza evinde olan, geçimini sağlamakta güçlük çeken mahkum eşlerinin alabileceği yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için ilgili yerlere başvuru yapmanız gerekir.

Yazımızın devamında başvuru ile ilgili merak edilen tüm detaylar mevcuttur.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

Eşi ceza evinde olan kadına maaş ödemesi düzenli olarak yapılmaz.

Mahkum ailelerine maaş; Belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ayni ve sosyal yardım alabilirler.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ailenin muhtaçlık seviyesine göre 2-3 ayda bir nakdi yardımlar yapabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Sosyal Ekonomik Destek Yardımı mahkum ailelerinin faydalanabileceği yardımlardır.

Mahkum ailelerine maaş; SED yardımları kapsamında eğitim hayatına devam etmekte olan ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine tek seferlik yada düzenli maddi destek sağlanır.

Mahkum Eşine Maaş Ne Kadar?

Mahkum eşi maaşı ne kadar; hiçbir kurum tarafından mahkum eşlerine düzenli maaş ödemesi yapılmaz. Bu nedenle maaş miktarı yoktur. Ancak temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken mahkum eşleri sosyal yardım (ayni ve nakdi)  alabilirler.

Eşi Hapiste Olan Kadına Maaş Bağlanması

Eşi hapiste olan kadınlara maaş bağlanması; yukarıda bahsettiğimiz gibi hükümlü eşlerine düzenli maaş bağlanması söz konusu değildir. Ancak eşi cezaevinde olanların çocuklarına yönelik sosyal yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlardan mahkum eşleri ve çocukları yararlanabiliyor.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar

Eşi ceza evinde olan kadınlara yardım yapan kurumlar aşağıdaki gibidir;

 • Belediyeler
 • Kaymakamlık ve Valilikler
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve Vakıflar

Yardım almak istediğiniz kuruma giderek, yardım başvuru formu doldurmak şartı ile başvuruda bulunabilirsiniz. Mahkum eşleri düzenli olarak nakdi yardım alamamaktadırlar. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz kurumların yardımları ile temel ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabileceklerdir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvuru Formu

Mahkum ailelerine maaş başvuru formu; aslında doğrudan böyle bir form bulunmamaktadır. Yardım başvurusu yapacağınız kurumda sosyal yardım başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Bu formda almak istediğiniz yardım türleri (para, eşya, giysi, yakacak, gıda-erzak yardımları v.b) maddeler halinde karşınıza çıkar. Başvuru yapmak istediğiniz yardım türünü işaretlemeniz ve formu doldurmanız halinde başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Başvuru formunda aylık gelir-giderleriniz, hanedeki kişi sayısı ve iletişim bilgilerinize dair sorular bulunmaktadır. Bu bilgilerin doğru ve güncel olması başvuru süreci için oldukça önemlidir.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Başvurulur?

Mahkum ailelerine maaş; Belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dernek ve vakıflar mahkum eşlerine maaş başvurusu alan yerlerdir.

Mahkum Ailelerine Belediyeler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mahkum ailelerine maaş; Belediyeler tarafından eşi ceza evinde olan eşlerine ve çocuklarına sosyal yardımlar (gıda, giysi, yakacak, para, kırtasiye, burs, eşya) yapılmaktadır.

Geliri olmayan ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra, gelirsiz mahkum yakınları sosyal yardım kartı başvurusu da yapabilirler.

Sosyal yardım kartları ile anlaşmalı alışveriş noktalarından, ihtiyaç sahiplerine mahcup olmadan alışveriş imkanı sunulmaktadır.

İkametgahınızın bağlı olduğu belediye binalarına giderek başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet platformu üzerinden belediye yardımlarına başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklayabilirsiniz.

E-devlet Belediye Başvuru Sonuçları; yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Mahkum Ailelerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından mahkum yakınlarına yardımlar yapılmaktadır. Maddi ve ayni yardımların yanı sıra Bakanlık tarafından psiko-sosyal desteklerde verilmektedir. Babası ceza evinde olan, bu sebeple psikolojik sorunlar yaşayan çocuklara psiko-sosyal destek hizmeti sunulmaktadır.

Bakanlık bu yardımları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım almak isteyen mahkum yakınları ikametgahlarının bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmalıdırlar.

E-devlet üzerinden şu an için başvuru seçeneği yoktur.

ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Destek Hatlarını arayabilir, merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtlarını yetkili kişilerden öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Sonuçları

Aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mahkum ailesi yardım sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Eşim Cezaevinde Maaş Alabilir miyim?

Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim sorusunu soran mahkum eşlerine herhangi bir maaş verilmemektedir.

Mahkum Yakınlarına Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Müddetname belgesi (kişinin ceza evinde olduğunu ispatlayan belge)
 • Ailenin ikametgah belgesi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınacak)
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanı belgeleri

Çocuklar için yapılacak olan yardım başvurularında çocuğa ait T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi ve okuldan alınacak öğrenci belgesine ihtiyacınız olacaktır.

Bazı durumlarda sizden ek belgeler talep edilebilmektedir.

 • Engelli nedeniyle çalışamayan vatandaşlardan engelli raporu
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu
 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışamayan vatandaşlardan sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Mahkum aileleri ihtiyaç sahibi oldukları halde üzerine kayıtlı ev, arsa, araba var ise hiçbir sosyal yardımdan faydalanamazlar.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Maaş

Babası cezaevinde olan çocuğa maaş; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları  tarafından babası cezaevinde olan çocuklara yardımlar yapılmaktadır. Yukarıda detaylı olarak gerekli belgeler ve başvuru süreçleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaştık.

Babası ceza evinde olan çocuğa maaş bağlanmamaktadır.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Yapılan Yardımlar

Babası ceza evinde olan çocuklara kırtasiye, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eğitim bursu yardımı, eşya (mont, bot, ayakkabı) yardımları yapılmaktadır.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğa Ne Yapılmalı

Babası ceza evine olan çocuğa ne yapılmalı; öncelikle çocuğun temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocukların yaş ve gelişimlerine uygun olarak açıklanma yapılmalı, her şeyden önemlisi dürüst olunmalıdır.

Çocukların düzenli ve sağlıklı yaşama ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Mecbur kalmadıkça düzen değiştirmemelisiniz.

Güven çocuk için en önemli unsurdur. Kendisini güvende hissetmeyen çocuklarda kaygı, kişilik bozuklukları görülebilir. Belirsizlik çocuklarda davranış bozukluklarına neden olmaktadır.

Ebeveynleriyle yeterince görüşme sağlayan çocuklar bu durumu az hasarla atlatabilirler. Bu görüşme telefon, yüz yüze veya mektup ile yapılabilir.

Babası cezaevinde olan çocuk yaşına uygun olarak veya olmayarak çok soru sorabilmektedir, cevaplarınız net ve anlaşılır şekilde olmalıdır. Ayrıca sabırlı olmanızda fayda var aynı soruyu size farklı şekilde sorabilirler.

Çocuklarınızı sevdiği bir spor dalına yönlendirebilirsiniz, resim yapabilirler, günlük tutabilirler, arkadaşları ile sıkça vakit geçirebilirler.

Eşim Ceza Evinde Maaş Alabilir miyim?

Eşi cezaevinde olan kadınların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Eşi ceza evinde olan kadınlara bir takım yardımlar yapılmaktadır.

Ancak eşim ceza evinde maaş alabilir miyim sorusunun cevabı hayırdır. Eşlere sosyal yardım yapılmakta ancak düzenli maaş ödemesi verilmemektedir.

Babası Cezaevinde Olan Çocuğun Velayeti

Babası cezaevinde olan çocuğun velayeti ancak 25 sene hüküm giydikten sonra hacir altında olmaktadır ve velayetten yasaklıdır. Bu durumda velayet anneye verilir. Eğer anne yoksa velayet davası açan ebeveyne verilir.

5/5 - (1 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu