Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Nedir

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti! Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti E-Devlet! Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kimler Yararlanabilir?

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti; e-devlet hesabı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler kanunda geçen tüm hükümlülüklere göre muhtaç ailelerden sayılırsa sosyal yardım başvurusu yapabilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti
Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti

Öncelikli olarak e-Devlet hesabı üzerinden şartları ayrıntılı bir şekilde öğrenmeli ve detaylara hakim olmalısınız. Bu sayede sosyal yardımlar hakkındaki ayrıntıları inceler ve kendinize uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler öncelikli olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı e-Devlet sayfasını inceleyebilir. Sadece kendi adınıza başvuru yapabilirsiniz.

Bir başkasının adına başvurular kabul edilmemektedir. Bu sebepten dolayı başvuru yapmak isteyenler e-devlet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde başvuru yapabilir.

Sosyal yardım başvuru hizmeti imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka e-Devlet hesabına giriş yapmaları gerekir. Bu sayede başvurularını rahat ve hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. Fakat sadece ihtiyaç sahibi kimse kendi adına e-Devlet hesabına girmelidir. 

Hane de başvuruyu kim yapacaksa buna göre başvurular oluşturulmalıdır. Çünkü aynı haneden birden fazla başvuru kabul edilmez. Fakat haneden bir kişi birden fazla başvuru yapabilir. Nakit yardım olurken gıda yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı alınabilir. Bu başvurular sadece hane de bir kişinin yapabilmesine olanak tanıyacak şekilde sınırlandırılmıştır.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti E-Devlet

Sosyal yardım hizmetleri kapsamında ihtiyaç sahibi kimseler başvurularını hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmektedir. Başvuru yapacağınız sosyal yardımlar sadece ihtiyaç sahipleri kişilere yardımcı olmaktadır. Öncelikli olarak sosyal yardımlardan muhtaçlık durumuna sahip kimseler yararlanabilmektedir. Sosyal yardımların çeşitleri şu şekilde açıklanabilir;

 • Nakit yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Anne ve bebek yardımı
 • Barınma yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Elektrik faturası yardımı
 • Doğalgaz fatura yardımı
 • Sağlık yardımı

Yardımların her türlüsü sadece muhtaçlık sınırında bulunan ailelere verilmektedir. Muhtaç aileler asgari ücretin üçte birinden az olacak şekilde gelirleri bulunuyorsa bu yardımlara başvuru yapabilir. Yardımlar kapsamında başvuru hizmeti e-Devlet hesabı üzerinden erişilebilir.

Sadece muhtaç kimseler kendi e-Devlet hesabına girerek başvurularını yapmalıdır. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimseler aynı anda birden fazla başvuru yapabilir.

İhtiyaç sahibi kimselerden alınan talepler karşılığında devletin sağladığı sosyal yardımlar kısa süre içerisinde verilmeye başlanır. Sosyal yardımların değerlendirilmesi sırasında sizden istenen bilgilerin tümünü eksiksiz ve doğru bilgileri paylaşmanız önemlidir.

Çünkü buna göre değerlendirme yapılır ve sosyal yardımlar olanağında ihtiyacınızın bulunduğu sosyal yardım çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Tüm sosyal yardımlar da ihtiyaç sahibi kimseler karşılıksız bir şekilde devlet tarafından desteklenir. Devlet yardımları hiçbir şekilde karşılık beklemeden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti Kimler Yararlanabilir?

Sosyal yardım başvurusu yapacak kişilerin şartları taşıması gereklidir. Tüm şartları eksiksiz bir şekilde yerine getiren kimseler bu yardımdan yararlanabilir. Sosyal yardım alabilecek kimseler şu şekilde sınırlandırılabilir;

 • Türk Vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmak
 • Muhtaç sınıfında bulunmak
 • Çalışmayan kişiler
 • Dul, yetim ve öksüz kimseler
 • Engelli bireyler
 • Yaşlı ve hasta kimseler
 • Kronik hastalığı bulunan kimseler
 • Afet yüzünden zarar görmüş aileler
 • Evsiz kişiler

Muhtaç ailelerin sınıflandırılmasında bakanlığın öngördüğü başvuru şartları kabul edilmektedir. Şartlar bakanlık tarafından belirlenebilir ve yine bakanlık tarafından düzenlenebilir. Buna ek olarak ihtiyaç sahibi kimseler için başvuru hizmeti şartları mutlaka e-Devlet üzerinden okunmalıdır. E-Devlet üzerinden başvuru yapacak kişilerin başvuru yapmadan önce detayları incelemesi lazımdır.

İster kurumdan ister e-Devlet üzerinden başvuruları yapabilirsiniz. Genellikle sıra bekleme zorunluluğu olmadığı için ve oldukça kolay bir şekilde yapılabildiği için çoğu kimse e-Devlet hesabını tercih etmektedir. İster kurum ister e-Devlet üzerinden olsun başvuru bekleme süresi aynıdır.

Maddi yardım başvurusu yaptığınız kurumun yoğunluğuna bağlı olarak ve yaşadığınız şehrin nüfus yoğunluğuna göre bu başvuru süresi değişebilir. Bu sebepten dolayı özellikle büyükşehirlerde olan kimseler diğer şehirlerdeki yaşayanlara göre daha fazla bekleyebilmektedir.

Muhtaçlık sınırında bulunan kişilerin sosyal yardım başvuru hizmetinden yararlanabilmesi ve bakanlığın kendilerini tespit etmesi gerekir. Çünkü başvuru yapmadan herhangi bir sosyal yardımı talep etmek mümkün değildir. Bu sebepten dolayı ihtiyaç halinde muhtaç aileler mutlaka başvuru hizmeti olarak e-Devlet hesabını ya da bakanlık birimlerini kullanarak gerekli başvurularını yapmalıdır. 

Detayları ve ayrıntıları kurumdan öğrenebileceğiniz gibi dilerseniz vatandaş temsilcisini arayarak da ayrıntılara hakim olabilirsiniz. Bakanlığın alo 183 vatandaş etkileşim merkezi ile birlikte merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı web sitesine giriş yaptıktan sonra gerekli hizmetler hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

5/5 - (7 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu