Devlet Yardımları

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzedeler İçin Kira Yardımı! Depremzedeler İçin Kira Yardımı Ne Kadar? Depremzedeler İçin Kira Yardımı Nasıl Başvurulur? Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvuru Formu

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvurusu

Depremzedeler İçin Kira Yardımı! Depremzedeler İçin Kira Yardımı Ne Kadar? Depremzedeler İçin Kira Yardımı Nasıl Başvurulur? Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvuru Formu

Depremzede kira yardımı verileceğinin duyurusu cumhurbaşkanı tarafından yapılmıştır. Yapılan açıklamalara göre kira yardımı deprem bölgesinde evinden ayrılanlara yapılacaktır. Evini tamamen kaybeden ya da hasar yüzünden evine giremeyen kişiler kira yardımını alabilecektir.

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

10 ilde yapılacak bu uygulama kapsamında kira yardımının ne zaman verileceği merak edilmektedir. Kira yardım başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikli olarak bağlı bulunduğu belediye ya da Çevre Şehircilik Bakanlığı birimlerini ziyaret etmesi gerekir.

Depremzede kira yardımı alacak kişiler bu yardımı düzenli bir şekilde almak için gerekli başvurusunu yapmalıdır. Ayrıca bu başvurudan önce depremzede kaydı oluşturulmalıdır. Kayıt oluşturulmadan depremzede olanaklarından yararlanmak mümkün olmayabilir.

Bu sebepten dolayı hak sahipliği için e-Devlet hesabına giriş yaparak ilgili başvuruların oluşturulması gerekir. Hak sahipleri deprem desteklerinden yararlanmak için e-Devlet hesabına giriş yapabilir.

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Ne Kadar?

Depremzede kira yardımı ile birlikte taşınma yardımı kapsamında 15.000 TL destek yapılması öngörülmüştür. Ayrıca kira yardımı için ayrı bir ödeme verilecektir. Bu ödeme kapsamında henüz net bir rakam belirtilmese de bakanlığın kentsel dönüşüm adı altında yaptığı kira desteği 1500 TL civarında olmaktadır.

Yine aynı oranlarda desteklerin verileceği söylenebilir. Fakat ayrıntılı ve net bilgi için mutlaka bakanlığın duyuruları takip edilmelidir.

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Nasıl Başvurulur?

Depremzede kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyenlerin izleyebileceği yol haritası şu şekildedir;

  • Bağlı bulunduğunuz belediye birimine giderek gerekli destek hakkında detayları öğrenebilirsiniz
  • Çevre Şehircilik Bakanlığının birimlerine giderek destek talebinde bulunabilirsiniz
  • E-Devlet hesabı üzerinden kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz

Kira yardımı başvurusunu yapacak kişiler ayrıca e-Devlet üzerinden başvurularını yaparlarsa otomatik olarak bilgileri sistem tarafından alınabilir. Bu sebepten dolayı oldukça hızlı ve pratik bir şekilde gerekli başvuru e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Buna ek olarak kişiler kimliğini kaybetmiş de ya da erişemiyorsa önce kimlik çıkartır sonrasında bu başvuruları birimlerden yapabilir. Ayrıca kimlik yerine geçebilecek herhangi bir belge ile birlikte başvuru yapmak mümkündür.

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Başvuru Formu

Depremzede kira yardımı başvuru formu e-Devlet üzerinden ya da bizzat birimlere gidilerek doldurulmalıdır. Bu formu mutlaka zamanında doldurularak gerekli yardım başvurusu tamamlanmalıdır. Başvuru hakkındaki ayrıntılar form kısmında belirtilir.

Bu sayede ne kadar ücret alacağınızı öğrenmiş olursunuz. Yapılan yardım kapsamında her depremzede bu başvuru formunu doldurabilir. Başvuru formunda belirtilen bilgiler mutlaka güncel ve doğru tarihlerde bulunmalıdır.

Depremzede İçin Kira Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Depremzede kira yardımı alacak kişiler bu yardımı düzenli şekilde 12 ay boyunca alabilecektir. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamaya göre 12 ay boyunca devlet depremzedelere destek sağlayacaktır. Ev sahibi ya da kiracı olmalarına göre değişken rakamlarda kira yardımı alabileceklerdir.

Kira yardımı sadece 10 ilde etkisini gösteren 7.7 ve 7.6 depremler yüzünden evinden olan ya da evine tamamen kaybeden kişilere yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı mutlaka kişilerin e-Devlet üzerinden ya da bağlı bulunduğu birimlere giderek gerekli başvuruda bulunması gerekir.

Depremzedeler İçin Kira Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Depremzede kira yardımı verilme zamanı henüz netleşmiş değildir. Başvurular yapıldıktan sonra gerekli incelemeler ile birlikte verileceği tarih belirlenecektir. Ayrıca herkesin yaptığı başvuru birbirinden farklı tarihlerde olacağı için herkes bu yardımı farklı tarihlerde alabilir.

Bu sebepten dolayı öncelikli olarak başvuru yaptığınız tarihi esas alarak gerekli yardımın ne zaman verileceğini hesaplayabilirsiniz. Yardım başvurusunu yapan kişiler yaklaşık birkaç hafta içerisinde gerekli yardımdan yararlanabilecektir.

5/5 - (20 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu