Sosyal Yardımlar

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Faydalanabilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı! Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Faydalanabilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Başvurulur?
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Başvurulur?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 12 aylık süre boyunca devlet tarafından sağlanır. E-Devlet üzerinden kentsel dönüşüm uygulamasından gerekli işlemler yapılabilir. Kira yardımı alacak kişilerin bu başvuruları e-Devlet üzerinden oluşturması gerekir. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından gerçekleştirilen kira yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi kimselere bu destek sağlanır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kapsamında evlerinden tahliye olan kişiler gerekli yardımı devletten almalıdır. Devletin sunduğu yardımlar sadece ihtiyaç sahibi kişilerin yararlanabileceği destekler kapsamındadır. Kira yardımı en fazla maksimum 18 ay olacak şekilde alınabilir. Muhtaç ailelere yapılan bu destek kapsamında ister e-Devlet ister belediye üzerinden başvurular alınır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleşen kira yardımı toplamda 600.000 TL olarak kişi başı 1500 TL olarak verilmektedir. Yüzlerce kişinin yararlanabileceği bu destek kapsamında 600.000 TL bütçe ayrılmıştır.

Muhtaç ailelere verilecek olan bu destek kapsamında kira yardımı ile birlikte taşınma masrafları da devletten sağlanabilir. Bu sebepten dolayı hem taşınma masrafı hem de kentsel dönüşüm kira yardımı parası alınabilir. Gerekli başvurular e-Devlet ya da belediye tarafından gerçekleşir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Faydalanabilir?

Kentsel dönüşüm yardımından faydalanacak kişiler devletin sunmuş olduğu şartları taşımalıdır. Bu şartlar kapsamında öncelikli olarak yaşadıkları evin kentsel dönüşüme ayrılmış olması lazımdır. Ayrıca kiracı olarak bu evlerde yaşıyor olması gerekir.

Gerekli yardım hesaplamaları yapılarak kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almaya uygun bulunan kişilere bir sonraki ay yardımlar yapılmaya başlanır. Evrakları incelenen kişilerin uygun bulması halinde yardımdan yararlanması söz konusu olur.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 12 ve 18 aylık süreçler boyunca verilmektedir. İhtiyaç sahibinin durumuna göre sürede değişkenlik yaşanabilir. Muhtaç ailelere sağlanan bu yardım kapsamında kentsel dönüşme uygun olan binalarda yaşayanlar gelir seviyesi düşükse eğer bu yardımlardan yararlanır. Ayrıca başvuru yapmalı ve başvuru yapmayanlar herhangi bir ücret talep edemez.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuru Şartları

Kentsel dönüşüm kira yardım başvuru şartları tüm ihtiyaç sahibi kişilerde aranır. Muhtaç aileler başvuru sırasında şu belgelere sahip olmalıdır;

  • Binanın geri dönüşüme uygun olduğuna dair belge
  • Yapının riskli olduğunu belirten yıkım formu
  • Güncel tapu kayıt belgesi
  • İkametgah bilgisi
  • Başvuru dilekçesi
  • Kimlik bilgileri

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuru Formu

Kentsel dönüşüm kapsamında alınacak olan kira yardımı başvuru formu e-Devlet üzerinden erişilebilir. Ayrıca bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilgili formdan destek talep edebilirsiniz. Gerekli yardım talebi için mutlaka bakanlık birimlerine müracaat etmeniz lazımdır.

Eğer gerekli zamanlarda müracaat etmezseniz bu yardımı alamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı tahliye kararı çıktıktan sonra hemen başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sağlanan başvurularda kira yardımı alacak kişiler belirlenir ve başvuru süreci incelemesinden sonra yardımı bir sonraki ay almaya hak kazanır. 

5/5 - (3 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu