Sosyal Yardımlar

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim 2023

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim? Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak? Aile Destek Programı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim?

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim? Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak? Aile Destek Programı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek

Aile destek programı parasını nereden alabilirim sorusu sık sık sorulmaktadır. 4 milyon aileye 15 milyar TL bütçeli ve 350 TL’den 600 TL’ye aile yardımları devam edecek. En fazla 12 aylık ödemeler için son ödeme Haziran 2023’te olacak ve hibe programı önümüzdeki Temmuz ayında o döneme ait ödemelerle sona erecek. Aile destek programı ne kadar sürdü? Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı destek ödemeleri arttı mı, ne kadar oldu? Detaylar burada…

  • 50 TL – 650 TL olan ödeme tutarı 850 TL – 1250 TL’ye çıkarıldı. Yeni bir destek programı ‘Çocuk  destek bileşeni’ programa eklenmiştir. Gelir desteği alan ailelerin çocuklarına aylık 350-650 TL ek ödenek verilmektedir. 
  • Türkiye Aile Destek Programı kapsamında başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Ödeneği (ETD) almaya hak kazanamayan hanelere verilmektedir. Destek kW başına verilir (maksimum 216 TL). 
  • Başvurular elektronik ortamda veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvurularak yapılır. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yardım alma şartı: Hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin ve net asgari ücretin 1/3’ü; 1833,5 TL’den az.

Aile Destek Programı Ne Kadar Yatacak?

Aile destek programı ne kadar yatacak sorusu merakla cevaplanmayı bekliyor. Desteğe ihtiyacı olan herkes yararlanacak. Halihazırda gelir desteği alanlar da bu desteği alabilir. Aile Destek Programı başvuruları elektronik ortamdan alınmaktadır.

Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim
Aile Destek Programı Parasını Nereden Alabilirim

Elektronik ortamı kullanmayan vatandaşlar, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı, Sosyal ve Dayanışma Vakfı (SYDV) veya Belediyelerin herhangi bir dairesinde başvuru formunu doldurabilir. Aile destek programı için hane başına 50-600 TL ödenmiştir. Ancak, sübvansiyon ödemelerinde yapılan reformla, ödemeler hane başına aylık 850 – 1250 TL’ye çıkarıldı. Ancak destek ödemelerinin ne zaman hesaba geçeceği henüz bilinmiyor.

Aile destek programına başvuru işlemleri e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. TR Sisteme kişisel kodu ve şifresi ile kayıt olan kişiler, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın destek başvuru servisinden aile destek programına başvurabilirler. Açılan ekranda “yeni başvuru” seçeneğine tıklayanlar, “Açıklayıcı metin” bölümünün sonundaki kutuları işaretledikten sonra sayfanın en altında yer alan “Başvur” düğmesine basarak Aile Yardım Programı başvurusunu doldurabilirler.

Aile Destek Programı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Aile destek programı ödemeniz hazırdır ne demek sorusuna makalenin bu kısmında cevap vereceğiz. Aile destek programı kapsamında devlet, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara belirli oranlarda destek oluyor. Elektronik yönetim yoluyla tahsil edilen Aile Destek Programı başvurularında ödenecek ücret, hanenin kişi başına düşen gelirine göre belirlenir.

Belirtilen limitleri aşan vatandaşlar aile destek programından yararlanamıyor. Aile destek programına başvuru şartları kimlerin bu devlet desteğini alamayacağını belirlese de bunun dışında olmayan vatandaşlar da aile destek programına başvurabilir. 

Türkiye vatandaşı olmayan, mavi kart sahibi, yurt dışında yaşayan, 18 yaşını doldurmamış, memur, kamu görevlisi, noter veya yönetici olarak çalışan veya yurt dışında çalışan, yurt dışından borç alan veya sigortalı olan kişi veya kişiler. Bunlara ek olarak, başvuranın cezaevi veya tutukevinde cezalandırılması veya alıkonulması halinde, öğrenci yurdunda, yetimhane gibi bakım kurumlarında kalan öğrencisi ve karakolda asker olan kişiler aile destek programından çıkarılır.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.

 


2.6/5 - (5 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu