Maddi Yardımlar

Tek Seferlik Nakdi Yardım Nedir?

Tek Seferlik Nakdi Yardım Başvurusu

Tek seferlik nakdi yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler sosyal yardımlar kapsamında verilen tek seferlik yardımı talep edebilir. Yardım kapsamında bir kereye mahsus verilecek olan destek sadece ihtiyaç sahibi kimselere sağlanmaktadır.

Tek Seferlik Nakdi Yardım Nedir?
Tek Seferlik Nakdi Yardım Nedir?

Bu destekler için başvuru yapacak kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e-Devlet sayfasını tercih etmelidir. Kolay ve hızlı bir şekilde e-Devlet üzerinden başvurular alınmaktadır.

Muhtaç ailelere sağlanan tek seferlik yardımda maddi durum esas alınarak ihtiyaç sahibi kimselerin gelir durumuna göre ücretler alabilmektedir. Hane halkına düşen gelir sayısı ile birlikte devletin yardım programı her hanede farklı tutarlarda alınabilir.

Asgari ücretin üçte birinden az olacak şekilde hanede kişi başına düşen gelir bulunuyorsa bu durumda gelir testi hesaplaması yapılarak nakdi yardım ödenir. Nakdi yardımın hane halkına düşen gelir sayısı oranıyla alınabilecek rakamı şu şekildedir;

  • Kişi başı 450 TL ve altında gelire sahip olanlar 1250 TL destek alacaktır
  • Kişi başı 450 TL üzeri ve 911.15 TL aralığında gelire sahip olanlar 1100 TL alacaktır
  • Kişi başı 911.15 TL üzeri ve 1372.30 TL altında gelire sahip olanlar 950 TL alacaktır
  • Kişi başı 1372.30 TL üzeri ve 1833.45 TL’den az olanlar 850 TL olacaktır 

Muhtaç aileler destek programı kapsamında nakit yardımını gelir tutarlarına göre alabilmektedir. Ayrıca yardım başvuru yapan kişilere gelir testi için gerekli çalışmalar başlatılır. Bu sebepten dolayı başvuru sırasında sizden SGK dökümü bilgiler istenebilir. Bu sayede çalışan ya da çalışmayan durumunuz ortaya çıkmaktadır.

Tek Seferlik Nakdi Yardım Başvurusu

Nakdi yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler tek seferlik yapılan bu sosyal destek için e-Devlet hesabı üzerinden başvuruları yapabilir. Hızlı ve pratik bir şekilde başvuru yapmak için kendi e-Devlet hesabınıza girmeniz lazımdır. Ancak ihtiyaç sahibi kimselerin bu yardımdan yararlanabilmesine fırsat sağlanır.

Bu sebepten dolayı şartları taşıyorsanız e-Devlet hesabınıza giriş yaparak kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirir ve tek seferlik nakdi yardım başvurusunu gerçekleştirirsiniz.

Nakit yardım başvurusunda sizden istenen bilgilerin tümünü eksiksiz doldurmanız lazımdır. Ancak bu sayede başvurunuz incelemeye alınabilir. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimseler mutlaka başvuru yapmalı ve kurumların onları tespit etmesine olanak tanımalıdır.

Başvuru yapmayan kişiler herhangi bir şekilde sosyal yardım desteğinden yararlanamaz. Başvuru yaptıktan bir sonraki ay nakit desteği başvurusunda olumlu olabilmesi halinde ücreti alabilirsiniz.

 

5/5 - (29 Oy Verildi )

2 Yorum

  1. Gelirim yok hiç benim yardım edin lütfen klzlm ben yanlız yasiyom lütfen destek edin lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu