Sosyal Yardımlar

Sosyal ve Ekonomik Destek Nedir?

Sosyal ve Ekonomik Destek Nasıl Başvurulur? Sosyal ve Ekonomik Destek Kimlere Verilir? Başvuru Formu! Ön Başvurusu Nedir? Sosyal ve Ekonomik Destek Paraları Ne Zaman Yatacak?

Sosyal ve Ekonomik Destek Nedir?

Sosyal ve ekonomik destek ihtiyaç sahibi kimselere verilen sosyal yardımları kapsamaktadır. Bu yardımlar kapsamında sosyal ve ekonomik destek hizmeti çocuklu ailelerde ve gelir seviyesi düşük ailelerde temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlar. Bu sayede geçim sıkıntısı çeken kişiler desteklenir ve belirli bir süre ekonomik ve psikolojik destekler sağlanır.

Sosyal ve Ekonomik Destek Nedir?
Sosyal ve Ekonomik Destek Nedir?

Bu yardımlar ekonomik zorluk çeken kişilere geçici süreliğine verilmektedir. Yılda en az bir ya da iki sefer ekonomik destekler alan ve nakit yardımı başvurusu yapan ihtiyaç sahibi kişiler zor durumda olduklarını belirterek ilgili başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Nasıl Başvurulur?

Sosyal ve ekonomik destek başvurularının yapılabilmesi için öncelikli olarak hizmetten yararlanabilmek koşullarını taşımak lazımdır. Koşulları taşımayan kişilerin başvuru yapabilmesi mümkün değildir. Muhtaç olan aileler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı e-Devlet sayfası üzerinden sosyal destek yardımlarında bulunabilir.

Sadece ihtiyaç sahibi kişinin bu başvuruyu kendi yapması gerekir. Ayrıca gerekli olduğu zaman internet erişiminin bulunmadığı zamanlarda il ya da ilçe müdürlüklerine giderek bizzat başvurular yapılabilir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Kimlere Verilir?

Sosyal ve ekonomik destek başvurusu yapacak kişiler hizmet kapsamında istenecek belgeleri vermelidir. Bu belgeleri temin eden kişilere destek verilir. Bu belgeler şu şekildedir;

  • Dilekçe formu
  • Kimlik bilgisi
  • Varsa hastane raporu ya da öğrenci belgesi gibi ek belgeler
  • Mavi kart
  • Çalışamaz durumda olduğunu gösteren belgeler
  • Fakirlik belgesi

Sosyal ve Ekonomik Destek Başvuru Formu

Sosyal ve ekonomik destekten yararlanacak kişilerin hak tedbiri kararı olmaması lazımdır. Yani sosyal ve ekonomik desteğe uygun olması gerekir. Yoksulluk çekmesi ve desteğe muhtaç olması lazımdır.

Çocuk sayısı ve hane de yaşayan kişi sayısına bakıldığında çalışamaz durumda olan ve dezavantajlı grupların temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde olmalarıyla destekten yararlanabilmeleri mümkündür.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu Nedir?

Sosyal ve ekonomik destek ön başvuru talebi e-Devlet üzerinden oluşturulabilir. Kolay ve hızlı bir şekilde başvuru talebini oluşturduktan sonra ihtiyaç sahibi kimse başvurunun değerlendirilmesini beklemelidir. Yine aynı yerden başvuru takibi gerçekleşebilir. Başvurusu onaylanan kişiler kuruma giderek yardımları talep eder.

Sosyal ve Ekonomik Destek Paraları Ne Zaman Yatacak?

Sosyal ve ekonomik destek paralarının verilme zamanı başvuruyla eşdeğer bir şekilde ilerler. Yani başvuru yaptıktan bir sonraki ay devletin belirlediği tarih aralığında bu parayı alabilmek mümkündür. Destekten fayda sağlamak isteyen kişiler senede bir ya da iki kere bu başvuruyu yapabilmektedir. Aynı haneden birden fazla başvuru yapılmamalıdır.

5/5 - (8 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu