Sosyal Yardımlar

Yardım Kolisi Nasıl Alınır? Yardım Kolisi Başvurusu

Yardım Kolisi Nasıl Alınır? Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Kolisi Ne Kadar? Yardım Kolisinde Neler Var? Yardım Kolisi Başvuru Formu! Yardım Kolisi Başvurusu Sorgulama

Yardım Kolisi Nasıl Alınır?

Yardım Kolisi Nasıl Alınır? Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Kolisi Ne Kadar? Yardım Kolisinde Neler Var? Yardım Kolisi Başvuru Formu! Yardım Kolisi Başvurusu Sorgulama

Amacına yönelik olarak ihtiyaç sahiplerine verilen birçok yardım kolisi vardır. Afet durumlarında, afet sonrasında veya maddi sıkıntısı olan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara düzenli olarak koli verilmektedir. Birçok vakıf, kurum ve kuruluş yardım kolisi şeklinde erzak yardımı yapmaktadır. Koli yardımı haricinde yerel yönetimler erzak yardımı için nakdi erzak desteği de sağlamaktadır.

Yardım kolisi nasıl alınır diye merak eden maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar bu yazımızdan faydalanabilirler. Ekonomik zorluk yaşayan kişiler temel gıda ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilmek için yardım kolisi desteğinden faydalanabilmektedir. Bunun için vakıflara, kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak yardım kolisi desteği alınabilmektedir. Başvuru şartları yerine getiren kişiler erzak yardımından yararlanabilmektedirler.

Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle Covid-19 salgını sonrasında yaşanan küresel kriz nedeniyle pahalılaşan gıda fiyatları ve ekonomik sıkıntılar, giderek artan sayılardaki ailelerin gıdalara yeterli düzeyde ulaşamamasına neden olmaktadır. Bu sebeple ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılan yardım kolisi, temel beslenme ihtiyaçlarının optimum düzeyde karşılanması için önemlidir.

Asgari yaşam koşullarını sağlamakta zorluk çeken kişiler ve ailelerine yönelik yapılan erzak yardımı, temel beslenme ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bu kişilere destek sağlamaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra belediyeler de yardım kolisi şeklinde erzak yardımı yapmaktadır.

Bunlara karşılık olarak yardım kolisi başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı yardım için nereye başvuru yaptığınıza göre değişmektedir. Belediyeye başvuru ilden ile değişiklik göstermektedir. Bazı belediyeler e-devlet üzerinden belediye yardım başvurusu alırken bazıları şahsi olarak başvuru almaktadır. Yardım kolisi için belediyeye başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu ildeki belediyenin başvuru alma yolunu telefon ile sorgulayarak öğrenebilirler.

Yardım Kolisi Ne Kadar?

Kurum ve kuruluşların ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı yardım kolileri dışında bireysel olarak yardımda bulunmak isteyen kişiler de hali hazırda satılan yardım kolilerinden satın alarak ihtiyacı olan kişilere ulaştırabilmektedir. Özellikle ramazan aylarında bu şekilde yardım kolileri dağıtılmaktadır. Ayrıca bazı belediyeler de maddi yardım yapmaktadırlar.

Yardım Kolisinde Neler Var?

Yardım kolisinde neler var sorusu yine başvurduğunuz kuruma ve hatta bağlı olduğunuz belediyeye göre değişmektedir. En temel şekilde değinecek olursak yardım kolileri çoğunlukla kuru gıda içermektedir.

Yardım kolisi içeriği olarak çay, ayçiçek yağı, şeker, un, tuz, salça, bulgur, nohut, makarna, mercimek, pirinç gibi temel yemek malzemelerinin yanı sıra zeytin, peynir, helva gibi kahvaltılık ve bisküvi, gofret gibi atıştırmalık malzemeler de bulunabilmektedir. Yardım kolisinin detaylı içeriğine yardım için başvurduğunuz kurumdan ulaşabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Teslim Edilebilir Ne Demek?

Yardım Kolisi Başvurusu Sorgulama

Yaptığınız yardım kolisi başvurusu sorgulama için başvurunuzu yaptığınız vakıf, kurum veya kuruluşa telefon numarasıyla ulaşabilir ya da kuruma kendiniz bizzat giderek başvuru durumunuzu sorgulatabilirsiniz. ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da bilgi almanız mümkündür.

Belediyelere yaptığınız yardım kolisi başvurusunu sorgulamak için E-devlet sisteminden de yararlanabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr internet adresine giderek giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “sosyal yardım bilgileri sorgulama” yazarak başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Yardım Kolisi Başvuru Formu

Yardım kolisi alabilmek için başvuracağınız vakıf, kurum veya kuruluşların hiçbirinde yardım kolisi başvuru formu gibi bir form bulunmamaktadır. Yardım kolisi için yapılan başvurularda sosyal yardım başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Vakıf, kurum ve kuruluşlara yapılan başvuruda bu form sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece yardım kolisine değil, kömür, yenidoğan bebek paketi, giysi gibi yardımlara da başvurabilmektedir.

Belediyeler ve vakıflar kişinin başvurusunu değerlendirerek gerekli gördükleri takdirde ihtiyaç sahibinin diğer gereksinimleri için diğer yardımlara da kişinin adına başvurabilmektedir. Bu şekilde temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanan ailelere yardım götürülmektedir. Yardım kolisi başvuru formuna https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgasevi-bf-2021-tam.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Yardım Kolisi Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Yardım Kolisi İçeriği

Yardım Kolisi Telefon Numarası

Yardım kolisi telefon numarası çok sorulan sorulardan biri olsa da diğer konularda olduğu gibi başvurulan kuruma göre telefon numarası da değişmektedir. Bu yardım için ortak bir telefon hattı yoktur. Bağlı olduğunuz belediyelerin ilgili telefon numarasından veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ALO 183 Sosyal Destek Hattı’ndan yardım kolisi için bilgi alabilirsiniz.

Yardım kolisi için bilgi almak istediğiniz kuruluş KIZILAY ise başvurduğunuz/başvuracağınız şubenin ilgili telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Yardım Kolisi Kimlere Verilir?

Akıllara en çok takılan sorulardan biri de yardım kolisi kimlere verilir sorusu. Maddi açıdan zorluk çeken, temel asgari yaşam koşullarını sağlayamayan ailelere destek amacıyla yardım kolisi verilmektedir. Fakat yardımdan faydalanmak isteyen kişilerde aile olması gibi bir gereklilik aranmamaktadır. Maddi durumu kötü olan ve yalnız yaşayan kişiler de yardım kolisinden faydalanabilmektedir.

Kişilerin yardım kolisi alabilmesi için ekonomik sıkıntı çekmesi tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda maddi durumunun yetersiz olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Büyükşehirlerde ön koşul olarak görülen bu durum, kişinin diğer desteklerden de faydalanabilmesi için elzemdir. Tam da bu sebepten yardım için başvurulan kurum, başvuran kişi hakkında ikamet ettiği bölgeye kadar detaylı incelemeler yapmaktadır.

Yardımdan yararlanabilecek kişiler aşağıdaki gibi de özetlenebilir:

 • Dar gelirli yoksul kişiler
 • Muhtaçlar ve işsizler
 • Engelliler
 • Çalışmaya engel olacak kronik rahatsızlığa sahip olanlar
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Afetzedeler
 • Düşkünler ve kimsesizler

Pandemi dolayısıyla işinden çıkartılan veya iş yerini kapatmak zorunda kalan kişilere Covid-19 gıda ve erzak destek paketi verilebilmektedir. Aynı durumda belediyelerden maddi yardım başvurusu da yapabilirsiniz.

Yardım Kolisi Alma Şartları Nelerdir?

Yardım kolisi alma şartları nelerdir sorusunun cevabı aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

 • İkamet edilen adreste kaç kişinin olduğunu muhtarlıktan alınacak belge ile belgelemek gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sigortasız olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin yardım ihtiyacını belgeleyebilir konumda olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin birinden kira alma gibi bir durumunun olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Yardım kolisi için başvurulması durumunda bunun haricinde kira yardımı, kırtasiye destekleri ve başvurulan yer belediyeyse diğer belediye imkanları için yardım taleplerini, başvurulan kurum ve kuruluşlar kişinin adına yapabilmektedir.

Yardım Kolisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yardım kolisi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Sağlık belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibi kirada oturuyorsa kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • İşsiz olanlar için çalışılmadığına dair SGK’ dan alınan belge
 • Engelliler için sağlık kurulu raporu
 • Çalışmasına engel olan kronik rahatsızlığı olanlar için heyet raporu
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu

Talep edilen belgeler arasında başvuru sahibinin özel durumuna ait belgeler de gerekebilmektedir. Doğal afetlere maruz kalıp mesleğini ya da sağlığını kaybeden bireylerden bilirkişi raporu istenebilmektedir.

Yardım Kolisi Ne Zaman Verilecek?

Yardım kolisi ne zaman verilecek sorusunun maalesef net bir cevabı yok. Başvuru sonrasında ortalama 3-4 hafta içerisinde başvurunun onaylanması halinde yardım kolisi vakıf, kurum veya kuruluş tarafından kişiye teslim edilmektedir fakat bu sürede yoğunluklar nedeniyle oynamalar olmaktadır.

Yardım Kolisi Ne Zaman Gelir?

Yardım kolisi ne zaman gelir sorusunun cevabı başvurulan kuruma göre değişmektedir. Bazı belediyeler ve kuruluşlar 3-4 ayda bir sefer olacak şekilde yardım yapmaktadır. Bununla birlikte daha sık aralıklarla da yardım yapılabilmektedir. Yardımlar zaman kısıtlaması olmadan yapılmaktadır.

Yardım Kolisi İçin Nereye Başvurulur?

Yardım kolisi için nereye başvurulur diye merak edenler için aşağıda maddeler halinde belirttik:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Muhtarlık ve kaymakamlıklar
 • Maddi zorluk çeken vatandaşlara yardım yapan sivil toplum örgütleri

Yardım Kolisi Zekat Olarak Verilir mi?

Yardım kolisi zekat olarak verilir mi sorusu konuyla ilgili uzmanları da ikiye bölmüş durumdadır. Tanım olarak bakıldığında zekat, sahip olunan malın belli bir kısmının ya da o malın maddi değeri kadar paranın ihtiyaç sahibine verilmesidir.

Buna göre teknik olarak yardım kolisi zekat yerine geçebilmektedir. Fakat ne var ki yardımı alacak kişinin ihtiyaçları bu noktada göz önünde bulundurulmalıdır. Yani yardım kolisi şeklinde zekatı alacak olan ihtiyaç sahibinin zekatını bu şekilde almaya rızasının olması seçeneklerin en iyisidir.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir Yorum

 1. Eşim çalışmıyor çocuğum var kirada oturuyorum yardım almak istiyorum iki bez alıyorum iki tane çocuğum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu