Belediye Yardımları

Sünger Kent İzmir Başvuru! Sünger Kent İzmir Nedir?

Sünger Kent İzmir Başvuru! Sünger Kent İzmir Nedir? Sünger Kent İzmir Başvuru Nasıl Yapılır? Sünger Kent İzmir Kimler Başvurabilir?

Sünger Kent İzmir Başvuru

Sünger Kent İzmir Başvuru! Sünger Kent İzmir Nedir? Sünger Kent İzmir Başvuru Nasıl Yapılır? Sünger Kent İzmir Kimler Başvurabilir?

Sünger kent yaklaşımı İzmir bölgesinde son derece yaygındır. İzmir belediyesi tarafından suyun toplanması ve depolanması adına fikir olarak doğmuştur.  Fikre göre yağmur suyunun düştüğü alanlarda gerekli önlemler alınmalıdır. Bu sayede kentler daha yaşanabilir ve taşkınlara karşı önlemler alınarak daha güvenli bir yaşam alanı sunar. 

Sünger Kent İzmir Başvuru! Sünger Kent İzmir Nedir?
Sünger Kent İzmir Başvuru! Sünger Kent İzmir Nedir?

Sünger kent İzmir programıyla sürdürülebilir bir yağmur suyu yönetimi hedeflenmektedir. Bu projeyle birlikte tüm vatandaşlar iki kapsamlı olan proje gereğince su odaklı ve yeşil odaklı dönüşümleri yaşam alanlarına kazandırabilecektir. İzmir’de yaşayan tüm vatandaşlar en kapsamlı yağmur suyu hasadı olan bu projeyle birlikte asla taşkın sorunu yaşamayacaktır.

Yaklaşık 5000 binada yağmur suyu deposu sağlanarak sünger kent projesi desteklenmektedir.  Proje kapsamında uygulamalar suyu hasat edebilecek ve en doğru şekilde değerlendirecek bir döngü içerisinde oluşmaktadır.

5000 binada yaklaşık 5000 adet yağmur suyu deposu sözünü veren İzmir belediyesi bu sayede su baskınlarına engelleyecektir. Taşkın ve su baskınları önlenerek İzmir’de daha yaşanılabilir bir alan oluşturulacaktır. Suyu depolayarak tasarruflu bir şekilde başka alanlarda kullanıma uygun hale getirmek adına sünger kent İzmir projesi hayata geçirilmiştir.

Sünger Kent İzmir Nedir?

Sünger kent İzmir belediyesinin su taşkınları ve su baskınlarına karşı aldığı bir önlemdir. Önlem adı altında sünger kent projesi hayata geçirilmiş ve 5000 adet binada su yönetimini gerçekleştirmek için depolar kurulmuştur. Bu sayede yağmurun oluşturduğu taşkın ya da baskınlar yüzünden oluşabilecek tüm problemleri ortadan kaldırılmak hedeflenmiştir. Yaşanacak sorunlarla taşkın ve su baskınları işyeri ve evlere artık zarar vermeyecektir. Bu sayede İzmir halkı daha rahat ve ergonomik bir şekilde yaşayacaktır. 

İlk etapta 5000 bina sonrasında ise 10.000 yağmur bahçesi hizmeti sağlayacak olan kampanya dahilinde vatandaşlar için İzmir belediyesi bazı açıklamalar yapmıştır. İzmir belediyesi vatandaşlara bitki vererek dağıtacak ve bu bitkileri belli bölgelere dikmelerini isteyecektir. 

Çorak araziler bitkiler kullanarak yağmur bahçesindeki ekilecek bitkilerin sağlanabilmesi adına destek sağlanacaktır. Belediye vatandaşları vereceği ücretsiz bitkiler ile birlikte İzmir’de her yağmur bahçesinde bitkilerin bulunmasına yardımcı olacaktır. Sünger kent İzmir projesi ile birlikte kentsel ve kırsal alanda pilot proje alanları uygulanacaktır.

Sünger Kent İzmir Başvuru Nasıl Yapılır?

Sünger kent İzmir projesi için başvurular belediye tarafından sağlanmaktadır. İzmir belediyesine giderek ilgili proje hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda su hasadını gerçekleştirmek üzere yağmur suyunu toplama depolama alanları oluşturabilir ve su odaklı yeşil dönüşümleri destekleyebilirsiniz. 

Proje iki farklı basamakta gerçekleşebilir ve her iki basamağa da başvuru yapabilirsiniz. Bunlardan ilki su hastada projesinde yağmur suyu depolama projesi ile yeşil dönüşümlerin destekleyicisi bitki dikimleridir. Ücretsiz olarak belediyeden alacağınız bitkilerle oluşturacağınız yeşil dönüşümlü fikirler kentsel ve kırsal alanlarda uygulanabilir. 

Sünger kent başvurusu için öncelikli olarak belediyenin pilot alanlarına sahip olmak gerekir. Tüm başvurular depolama alanı olarak yağmur suyunun uygun bir şekilde depola depolanamayacağı kararıyla neticelendirilecektir. Kısacası yaptığınız başvuruda ikametgah adresinizin değerlendirmeye alınmasıyla depoya uygun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer uygunsa belediye tarafından depo kurulmasına uygun görüldükten sonra ilgili işlemler başlatılacaktır. Başvuru koşulları hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Yağmur suyunun kurulu olduğu yerde mülk sahibi olmanız gerekir
  • Başvuruyu sadece mülk sahipleri yapabilir
  • Apartman ya da sitede oturuyorsanız kat maliklerinin tümünden izin almanız gerekir. 
  • Depolama hatlarında yönergeye göre başvuru yapmak lazımdır
  • Yağmur suyunu depolama alanı belirleme de belediyenin öngördüğü pilot alanlar kullanılacaktır

Sünger Kent İzmir Kimler Başvurabilir?

Sünger kent başvurularında İzmir bölgesinde yaşayan herkes başvuru yapabilir. Kırsal ya da kentsel alanlarda yaşayanlar başvurularını yapar fakat değerlendirmek sadece belediyenin inisiyatifindedir. Başvuru yapmak isteyenlerin belediyeye müracaat etmesi gereklidir. 

Belediye üzerinden sağlanacak olan başvuru formunu doldurabilir ve sistemdeki teşvik programı desteğinden yararlanıp yararlanmayacağınızı öğrenebilirsiniz. Başvurunuz kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevaplanır. Program kapsamında idari birimler insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelik gereğince başvuruları değerlendirir.

Başvuruların değerlendirme süreci hakkında detaylı bilgiyi belediyeden öğrenebilirsiniz. Belediyeye gittiğinizde başvurunuzu yapabilir ve ne zaman sonuçlanacağını bilirsiniz. İsterseniz ön bilgi anlamında belediyeyi arayabilir ve hangi birimden başvuruların alındığını sorabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı başvurular yapabilirsiniz.

Belediye yardımları ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/belediye-yardimlari/ linkine tıklayın.

 

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu