Güncel

Sözleşmeliye Kadro Başvuru! Kadro Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeliye Kadro Başvuru Ne Zaman Belli Olacak? Sözleşmeliye Kadro Başvuru Sonuçları Ne Zaman? Sözleşmeliye Kadro Başvuru Şartları Nelerdir? Sözleşmeliye Kadro Resmi Gazete

Sözleşmeliye Kadro Başvuru bekleyenlerin Resmi Gazete’ de yayınlanan kadro duyurusu ile birlikte 60 gün içerisinde atamaları gerçekleşecektir. Bu durum 28 Kasım 2022 öncesinde sözleşmeli personel olarak çalışanlara gelecektir. Kanunun yürürlüğe girmesi 458.615 sözleşmeli kişi tarafından beklenir. Sözleşmeler devlet memurları kanunu ve bazı kanunlar ile birlikte 663 sayılı kanun hükmünde ki kararname ile Resmi Gazete’ de sözleşmeli kadro duyurusunu görebilir.

Sözleşmeliye Kadro Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sözleşmeliye Kadro Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeliye Kadro Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli kadro başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecektir. Kamu kurumlarında sözleşmelerin kadroya başvurusunda gerekli işlemlerin daha hızlı gerçekleşebilmesi adına e-Devlet hesabı kullanılacaktır. Bu sayede sıra bekleme problemi olmadan başvuruların daha kolay bir şekilde alınması sağlanmıştır.

Kanun çıkar çıkmaz bu başvuruları yapmak mümkün olur. Zaten kadroya geçecek kişi sayısı ve unvanları belirlenmiştir. Buna göre kararnameden sonra kişiler kendi başvurusunu yapabilir.

Sözleşmeliye Kadro Başvuru Ne Zaman Belli Olacak?

Sözleşmeli kadro durumu meclise girmiştir. Mecliste herkesin imzası ile birlikte yasanın çıkarılması söz konusu dur. Tüm milletvekilleri sözleşmeliye kadro durumunu değerlendirdikten sonra bütçe komisyonu tarafından kabul edilerek gerekli işlemleri başlatabilecektir. Kurumlar sözleşmeliye kadro imkanı tanıyacakları çalışanları için e-Devlet üzerinden başvuruları kabul etmektedir.

Sözleşmeliye Kadro Başvuru Sonuçları Ne Zaman?

Sözleşmeli kadro sonuçları binlerce kişi tarafından beklenir. Kadronun gelmesiyle 458.615 sözleşmeli kişi öngörülen kanunla kamuda kadrolu olarak çalışabilecektir. Kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra personeller kapsam dahilinde ise eğer 30 gün içerisinde başvurusunu yapabilecektir. Başvuru yapacak kişiler e-Devlet üzerinden gerekli bilgilerini giriş yaptıktan sonra başvurusunu sisteme göndermelidir.

Sözleşmeliye Kadro Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli kadro başvuru şartları devlet memurları kanunu kapsamında en az üç yıl çalışmış olmaktır. Devlet kurumlarında üç yıl süre ile çalışan kişiler bir aylık adaylık memur süresi ile birlikte kadroya geçebilecektir. Sözleşmeliden kadroya geçişlerde aranacak birtakım şartlar şu şekildedir;

  • Kurumda en az üç yıl süreyle çalışmış olmak
  • Çalışılan kurumda kadroya geçebilmek için ilgili kadronun bulunması
  • Hizmet süresini doldurmak
  • Daha önce hiçbir hak mahrumiyeti yaşamamak
  • Kanun çıktıktan 30 gün içerisinde başvuruda bulunmak

Sözleşmeliye Kadro Resmi Gazete

Sözleşmeli kadro Resmi Gazete’ de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Bu sebepten dolayı gözler meclise çevrilmiştir. Meclisten geçtikten sonra gazetede yayınlanacak olan ve 3600 ek gösterge sonrasında kadro şartları belirlenen kişilerin kanun gereğince kadroya geçebilmesi mümkün olacaktır.

Kanunda belirtilen şartları taşıyan herkesin sözleşmeliden kadroya geçebilmesi sağlanacaktır. Binlerce kişi resmi gazetede yayınlanacak olan kadro müjdesini bekler.

Sözleşmeliye Kadro Resmi Gazetede Çıktı mı?

Sözleşmeli kadro Resmi Gazete’de henüz çıkmamıştır. Öncelikli olarak şu an için Meclis’te imzalanmaya devam eder. Kanunlaşması için meclisin tüm üyelerinin bu teklifin altına imza atması gerekir. Öncelikli olarak meclisten onay alan kararname sonrasında kanunlaşarak Resmi Gazete’ de yayınlanacaktır. Binlerce kişinin merakla beklediği sözleşmeliye kadro durumu Resmi Gazete’ de onaylandıktan sonra hemen başvurular başlar.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu