Güncel

Son Dakika Af Haberleri 2023

Son Dakika Af Haberleri! Af Yasasının İlk 10 Maddesi! Genel Af Nedir? Adalet Bakanlığı Son Dakika Af Haberleri

Son Dakika Af Haberleri

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Son Dakika Af Haberleri! Af Yasasının İlk 10 Maddesi! Genel Af Nedir? Adalet Bakanlığı Son Dakika Af Haberleri

Af haberleri milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirir. Af yasası duyuruları meclisten geçtikten sonra infaz indirimi şeklinde hükümlülerin yararlanabileceği bir yasadır. Her sene düzenlenen toplantılarda af yasası karşılığında birçok kişi af durumundan yararlanmaktadır.

Son Dakika Af Haberleri
Son Dakika Af Haberleri

Af durumundan yararlanacak kişiler yasada belirtilir. Hükümlü kimseler mutlaka meclisin vereceği af yasasını takip etmelidir. Güncel bilgiler ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulu infaz düzenlemesi ile af yasasını çıkarır. Yasa sonrası Resmi Gazete’de yürürlüğe giren maddeler infaz kanununda sanıkların yararlanabileceği durumları oluşturur. 

Yasa gereği bazı tedbirler alınarak meclis kararı ile birlikte infaz kanunu düzenlenir. İnfaz kanunundan sonra Resmi Gazetede kanun hakkındaki tüm detayları ulaşabilmek mümkündür. Verilecek en son karara göre 90.000 mahkum bu infaz yasasından af isteyebiliyor.

Af durumundan yararlanmak isteyenlerin ilgili suç durumlarından ceza alması gereklidir. Yine karar sonrasında resmi gazetede aftan yararlanamayacak kişilerin işleyeceği suçlar yazar. Aftan faydalanmak için ilgili suçları işlememek gerekir. Aftan yararlanamayacak kişilerin işlediği suçlar şu şekildedir; 

  • Kasten adam öldürme
  • Cinsel taciz
  • Özel hayata karşı işlenen suçlar
  • Reşit olmayanlarla cinsel ilişki
  • İşkence ya da eziyet suçları
  • Örgüt kurmak ve örgütü yönetmek
  • Çocuklar için cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar
  • Uyuşturucu ve terör suçları

Af Yasasının İlk 10 Maddesi

Af yasası hakkındaki düzenleme on maddeden oluşur. Bu maddeler infaz yasasını değiştirmek amaçlı alınan güvenlik tedbirleri hakkındaki bilgilerdir. Bu bilgiler ışığında milletvekillerinin imzasını taşıyan kanun infaz hakimliği tarafından karara bağlanır ve yürürlüğe girer.

İlk on maddesi gereğince af yasası Türk ceza kanununa göre hak yoksunluğunun düzenlenmesi ile mahkumlar tarafından bilinmelidir. Mahkumların aftan yararlanabileceği yasanın ilk on maddesi bazı tedbir veya denetimli serbestlik gibi durumları içerir.

Yasa gereğince af durumları kişiyi hak yoksunluklarından mahrum bırakmamak için düzenlenmektedir. Hak yoksunlukları ceza kanununda değişiklik ile birlikte denetimli serbestlik uygulaması tedbiri ile birlikte af yasasını oluşturur.

Genel Af Nedir?

Genel af durumu belirli bir tarih aralığında işlenen bazı suçlar neticesinde bu hükmün ortadan kalkması için yapılan çalışmaları kapsar. Genel af durumundan yararlanmak için birtakım suçları işlememek gerekir. Bu suçlar af yasasında belirtildiği gibidir.

Genel af ile af yasasındaki sicil durumu aynı şartları taşıması durumunda kişilerin yararlanabileceği bir durumdur. Bu sebepten dolayı genel af için orman yangını gibi birtakım suçların işlenmemesi gerekir. Genel aftan yararlanamayacak kişiler orman yangınlarına sebebiyet veren ya da bu yangınları bizzat gerçekleştiren kişilerdir.

Genel af durumunda sağlanacak olan neticeler meclis kararınca ortaya çıkar. Meclis vereceği karar ile genel af durumunu kişilere sunar. Yine kanundaki güncellemelerle birlikte genel af gelmesi mümkündür. Mutlaka meclisin aldığı kararları yakından takip etmek gerekir.

Ayrıca Resmi Gazetede genel af durumu çıktıktan sonra gerekli tüm hükümlülükler belirtilir. Genel aftan yararlanacak ya da yararlanmayacak kişilere ayrıca ilgili tarih ayarlarında işlenmiş suçların hangi nitelikler taşıyacağını resmi gazeteden öğrenmeniz mümkündür.

Adalet Bakanlığı Son Dakika Af Haberleri

Af haberleri detayları Adalet Bakanlığı resmi sitesinde sunulur. En güncel haberleri Adalet Bakanlığı ile takip ederek af durumlarından haberdar olabilirsiniz. Bakanlığın açıklamaları kapsamında af durumundan kimlerin yararlanıp yararlanmayacağını inceleyebilirsiniz.

İnfaz kanunu gereğince af durumları her hükümlü için dört gözle beklenir. Bütün hükümlüler af durumunun gelmesiyle birlikte bu durumdan yararlanıp yararlanmayacağını merak eder. Meclisin vereceği karardan sonra Resmi Gazetede yayınlanan tüm detaylar af kanununu oluşturur.

Bu sebepten dolayı karar sonrasında Resmi Gazetede ayrıntılara ulaşabilmeniz mümkündür. Dilerseniz adalet bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden de rahatlıkla ayrıntıları inceleye bilmeniz mümkündür. Meclis vereceği en son kararları kamuoyuna resmi gazete vasıtasıyla duyurur. 

Belirli zaman aralıklarında düzenlenen af kanunu gereğince meclisten geçen bazı güncel bilgiler kanunda hükümlülerin cezalarını indirir. Af durumunda denetimli serbestlik kapsamında yararlanacak 90 bin üzerinde hükümlü vardır. Bu hükümlüler merakla af kanun haberlerini yakından takip eder.

Af kanununda yararlanılacak olan şartlar detaylı şekilde Resmi Gazetede açıklanır. Kanun gereğince güncellenecek olan maddeler meclisin çoğunluğunun aynı kararda olmasına bağlıdır. Çoğunluk aynı kararı verdiği sürece af durumu hükümlüler için iyileştirici bir süreç göstererek denetimli serbestliği getirebilir. 

İlgili Başlıklar ve son dakika haberleri için https://maddiyardimbasvurusu.com/ linkine tıklayın.


3.6/5 - (9 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu