Güncel

Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Oldu, Kimleri Kapsıyor?

Af Yasası Son Dakika 2023! Af Yasası Son Dakika 2023 Neler Oldu? Af Yasası Son Dakika 2023 Çıkacak mı? Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Zaman Çıkacak? Af Yasası Son Dakika 2023 Kimleri Kapsıyor?

Af Yasası Son Dakika 2023

Af Yasası Son Dakika 2023! Af Yasası Son Dakika 2023 Neler Oldu? Af Yasası Son Dakika 2023 Çıkacak mı? Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Zaman Çıkacak? Af Yasası Son Dakika 2023 Kimleri Kapsıyor?

Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Oldu, Kimleri Kapsıyor?
Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Oldu, Kimleri Kapsıyor?

Af yasası hakkında Adalet Bakanlığının yaptığı açıklamalar incelenmelidir. Ayrıca genel af ve özel af durumları hakkındaki son bilgi mecliste alınacak kararlarla birlikte ortaya çıkar. Meclisin üye tam sayısının vereceği kararda en az beşte üç çoğunluk sağlanmalıdır.

Bu şekilde af yasası durumunda gerekli kararlar alınır ve yargının onaylamasıyla işleme girer.Af yasası anayasanın 87. maddesine göre meclis tarafından kabul edilmelidir. Meclis kararı sadece yasama işlemlerine gerçekleştirebilir nitelikte karar alabilir.

Çoğunluk ortak bir karara bağlandıysa yargı işlemi için farklı merciler af çıkarma yetkisi ile gerekli kararları kaldırabilir. Bu yetki anayasanın 104. maddesi gereğince Cumhurbaşkanının bireysel af çıkarma yetkisi olarak bilinir.

Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Oldu?

Af yasası mahkumlar ve aileleri tarafından merakla bekleniyor. Yasa düzenlemesine ilişkin gelen haberler doğrultusunda bu yasada toplamda 71 af bulunmaktadır. Çeşitli suçlardan mahkum olan kimseler af yasasıyla birlikte af durumundan yararlanabilecektir.

Fakat orman suçları işleyen kimseler af yasasına ilişkin verilen kararlardan yararlanamayacaktır. Ayrıca meclis çoğunluğuna göre af yasası sadece belirli suçları kapsayacak şekilde fayda sağlayacaktır. Yine bu suçlar af yasası kapsamında belirlenecektir.

Af Yasası Son Dakika 2023 Neler Oldu?

Af yasası kararı 2023 tarihinde temmuz ayına kadar uzatılmıştır. Yaklaşık 120.000 mahkumu ilgilendiren bu karar gereğince genel af durumu ve kısmi af durumu söz konusudur. Mahkumların genel ve kısmi af durumlarından yararlanabilmesi için mecliste ortak kararların temmuz ayına kadar tek bir çatı altında toplanması gerekir.

Ortak kararlarda temmuz ayına kadar net bir karara bağlanması beklenen af durumu için şu anda yeni bir gelişme söz konusu değildir. Merakla beklenen af yasası yedinci yargı paketi gereğince detaylandırılacaktır.

Af Yasası Son Dakika 2023 Çıkacak mı?

Af yasası çıkıp çıkmayacağı kararı tamamen 2023’ün ortalarında alınacak meclis kararı ile gündeme gelecektir. Ertelenen af yasası kararı temmuz ayına kadar netleşecektir. Bu karar neticesinde hem aftan yararlanacak kişilerin belirlenmesi hem de kısmi af durumları göz önüne alınarak gerekli kararlar alınacaktır.

Ayrıca aftan yararlanacak kişilerin merakla beklediği af yasası hakkında Meclis’e sunulacak olan karar henüz hazırlanmamıştır. Öncelikli olarak Meclis’e sunulacak kararın netleştirilmesi ve sonrasında meclisin onaylamasıyla birlikte af yasasının ortaya çıkması mümkündür.

Af Yasası Son Dakika 2023 Ne Zaman Çıkacak?

Af yasası hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında öncelikli olarak yasanın meclise gelmesi ve akabinde yargının onaylamasıyla kabul edilmesi gerekir. Yasa Meclis’e geldiğinde çoğunluğun oyu ile kabul edildiği zaman bir sonraki ay işleme girer. Bu sebepten dolayı öncelikli olarak taslak çalışmasının hazırlanıp Meclis’e sunulması gerekir. 

Meclis yaklaşık birkaç hafta içerisinde incelemelerini yapar ve af yasası gereğince kimlerin bu yasadan faydalanacağını ve taslakta geçen her bir maddeyi detaylı şekilde inceleyerek son karar alır.

Buna ek olarak meclisin çoğunluğunun verdiği karar farklı merciler tarafından da incelenir. Af yasasının çıkması için meclisin toplu şekilde aldığı kararın tek başına önemi yoktur. Mutlaka farklı merciler tarafından değerlendirilerek ortak kararın net bir şekilde oluşması gerekir.

Af Yasası Son Dakka 2023 Kimleri Kapsıyor?

Af yasası kapsamında birçok mahkum bu yasadan faydalanmak ister. Sadece orman suçları işleyenlere genel ya da özel af yasası çıkmaz. Bunun dışında diğer yasalar kapsamında kişilerin af yasasından yararlanabilmesi mümkün olabilir.

Öncelik süreli hapis cezası olanların yarısını doldurdukları süre şartıyla aftan yararlanabilmesi mümkündür. Buna ek olarak af yasasından yararlanamayacak kişiler şu şekildedir;

  • Kasten adam öldürme suçu
  • Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma ve işkence suçu
  • Cinsel saldırı ve eziyet suçu
  • Reşit olmayanlarla cinsel ilişki suçu ve cinsel taciz
  • Devlet sırlarına karşı yapılan suçlar
  • Örgüt kurmak ve yönetmek suçları
  • Özel hayatın gizliliğini ortaya çıkarma suçları

Bunun dışında kalan kimseler af yasasından yararlanabilir. Ayrıca af yasasında cinsel dokunulmazlığa karşı gerçekleştirilen suçlarla uyuşturucu ve terör suçları da yine aftan yararlanamayacak kişileri kapsar. Bu suçları işleyen kişilerin hiçbir af yasasından genel ya da kısmi olarak yararlanmaması anayasada açıklanmıştır.

Af Yasası Son Dakka 2023 Kimler Cezaevinden Çıkacak?

Af yasası ile mahkumluk süresi bitecek kişiler denetimli serbestlikle en az cezalarının dörtte beşini doldurması gerekir. Bu şekilde hükümlünün serbest kalması gerekir. Ayrıca kadın hükümlüler, hastalık durumu yaşayanlar, engelli kimselerin de cezaevi koşullarında hayatını idame ettirememesi ile birlikte gerekli af durumundan yararlanması mümkündür.

Ağır hastalığı bulunan kimselere yine af yasası gelir. Ayrıntılı açıklama Meclis’e sunulacak taslak içeriğinde bulunabilir.

Af yasasına ilişkin düzenlenecek olan taslak meclise sunulduktan sonra af durumundan kimlerin yararlanacağı daha detaylı şekilde anlaşılacaktır. Şu an için gerekli çalışmaların devam ettiği ve taslak teklifinin 2023 temmuz ayında Meclis’e sunulması beklenmektedir.

Meclise gelen karar ise yaklaşık 1 veya 2 haftalık değerlendirme süreci esas alınarak son karara bağlanması gerekir. Ayrıca bu durum meclis gündemine bağlı olarak değişebilir. 

4.6/5 - (222 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu