Sosyal Yardımlar

Muhtaçlık sınırı! 2023 muhtaçlık sınırı! muhtaçlık hesaplama

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu? Nasıl Hesaplanır? Neye Göre Belirlenir? Muhtaçlık Sınırı Nedir? Kişi Başına Düşen Muhtaçlık Sınırı! Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu?

Muhtaçlık sınırı; Ülkemizde şartlar el verdiği sürece yoksul ve muhtaç insanlara ve onların ailelerine Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler tarafından tespit edildikçe vatandaşlar yapılan yardımdan faydalanabiliyor. Muhtaçlık sınırı aynı zamanda fakirlik maaşı olarak da bilinmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Muhtaçlık sınırı nedir?” sorusuna daha basit bir yanıt vermek gerekirse; ülkemizde aylık geliri alt sınırda olan bireyler ya da aileler ayni ve nakdi sosyal yardımlardan diğer insanlara göre öncelik verilerek yararlanmaları sağlanıyor. Birey ve bireylerin, aile içerisinde muhtaç olarak kabul edilebilmeleri için kendi aylık maaşı ve aile sayısına göre aylık gelirlerinin belirtilen muhtaçlık sınırının altında olması gerekir. Bir bireyin tek başına olan aylık kazancı muhtaçlık sınırını ifade etmektedir.

Kişi Başına Düşen Muhtaçlık Sınırı

Kişi başına düşen muhtaçlık sınırı altında olup olmadığı bu şekilde tespit edilmektedir. Ülkemizin koşullarında düzenli bir işi olmayan bireyler ve SGK kaydı olmayan işsizler muhtaç olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda gelirlerinin de olmaması gerekir. Üzerinde kayıtlı arsa, ev, gayrimenkul, araba ve benzeri değerli menkullerin olması kişinin muhtaç olarak değerlendirilmesine engeldir.

Bu hakkı kazanmak için herhangi bir mal varlığının bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda herhangi bir yerden halihazırda bir yardım almamış olması gerekir. Geçinmekte zorluk çeken vatandaşlara pandemi ile birlikte yardımlar daha da artmıştır.

Aynı zamanda farklı alanlarda pek çok yardım desteği de yapılmaktadır. Yaşlılar, kimsesizler, engelli olan vatandaşlarımız, bakıma muhtaç olan bireyler bu yardımdan yıl boyunca yararlanabilmektedir. Her yıl yapılan kontroller sonucunda da bu yardıma devam edilir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu?

Ülkemiz muhtaçlık sınırı ne kadar oldu? Hane halkı kişi başına aylık ortalama gelirinin net olarak belirlenen asgari ücretin 1/3’ ü ve altında olanlar muhtaçlık sınırın altında kabul edilmektedir. 2023 muhtaçlık kişi başına düşen gelir 2.835,60 TL olmuştur

Muhtaçlık Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde “Muhtaçlık sınırı nasıl hesaplanır?” diye soranlar için değişen asgari ücrete göre belirlenmektedir. Her yıl değişen asgari ücretle birlikte kişi başına düşen muhtaçlık sınırı da belirleniyor.

Asgari ücretin artmasıyla beraber muhtaçlık sınırı geliri de buna uygun bir şekilde hesaplanarak artmaktadır. Net bir şekilde belirlenen asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Asgari geçim indirimi çıkıldıktan sonra geriye kalanın üçe bölünmesinden kalan muhtaçlık sınırını vermektedir.

Örneğin; 2021 net asgari ücret 2852,90 TL buradan asgari geçim indirimi yapılıp aradan çıkartıldıktan sonra kalanın üçe bölünmesiyle birlikte muhtaçlık 852,53 TL olarak belirlenmiştir. Daha detaylı bilgi için http://www.sgk.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu? Nasıl Hesaplanır? Neye Göre Belirlenir?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama

Muhtaçlık Sınırı Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde muhtaçlık sınırı neye göre belirlenir? Kişi veya hane halkı başına düşen gelire göre belirlenmektedir. Eğer ki aylık geliri asgari ücretin üzerindeyse bu sefer hane halkının sayısına göre muhtaçlık sınırı belirlenir.

Yukarıda da verdiğimiz örneklere göre muhtaçlık sınırı kaç TL olduğuna dair cevabımız; ​​​​​​ 2.835,60 TL‘dir. Kişinin aylık geliri 2.835,60 TL veya altında ise kişi muhtaçlık maaşından faydalanmak için gerekli belgeleriyle belediye, Sosyal Hizmetler Bakanlığına ya da sosyal yardımlaşma kurumlarına başvuruda bulunabilir. Muhtaçlık maaşı yanında aynı zamanda farklı yardımlarda da bulunulur.

SYDV muhtaçlık sınırı (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) tarafından ihtiyaca gerek duyan ailelerin ihtiyaçları belirlenip, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sosyal yardım sağlanmaktadır.

  • Erzak, gıda yardımı
  • Kömür, odun ve benzeri yakacak yardımı
  • Okul yardımı
  • Kıyafet yardımı
  • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
  • Engelliler için yapılan yardımlar
  • Sosyal destek kartı dağıtımı
  • Para yardımı
  • Eşya ve mobilya yardımı
  • Evde yaşlı bakım hizmetleri gibi yardımlar da mevcut.

Muhtaçlık maaşı alma talebinde bulunacak kişi ilgili belgeleri doldurarak varsa herhangi bir özrü, engelli olduğuna dair belgelerini de dosyasına yerleştirerek başvuruda bulunabilir.

Muhtaçlık aylığından yararlanabilecek kişilerin; herhangi bir şekilde devletten henüz sosyal yardım almayan, geliri olmayan, %40 veya üzeri engeli bulunan vatandaşlar, herhangi sigortalı bir işte çalışmayan, koruma altına alınmayanlar ve herhangi bir mahkeme kararı bulunmayanlar.

Baba ve annesinin vefat etme durumunda 18 yaşından küçük bireyler, başvuran kişinin herhangi bir tapulu mal varlığı olmaması gibi durumları karşılıyorsa muhtaçlık aylığına başvurabilir.

Başvuruda kullanılacak belgeler; T.C. kimlik kartı, talepte engel varsa sağlık kuruluşundan alınacak rapor, e-devlet üzerinden veya Vakıf Genel Müdürlüğünden alınan muhtaç aylığı yetim aylığı formu ya da engelli formlarının tamamlanarak başvurulması önemlidir.

Muhtaçlık belgesinde bulunanlar; başvuran kişinin meslek bilgisi, vatandaşın nüfusu veyahut uyruğu belirtilir, muhtarlıktan alınacak kişinin muhtaç olduğuna dair belge ya da bir yazı, muhtaç olan kişinin ikametgah ettiği yer ve adresi, adı soyadı bilgileri yer alır, başvuran kişinin başvurduğu tarih, muhtarın kişisel bilgileri ve imzası yer almaktadır.

SYDV Muhtaçlık Sınırı

SYDV muhtaçlık sınırı hesaplanırken dikkat edilecek bir diğer husus; Aynı hanede bulunan yaşlı ve engelli maaşı alan kişiler hesaplamaya dahil edilmez. Evde bakım desteği alınıyorsa hesaplamaya eklenir. Eşi vefat eden kadınlar bir destek alıyorsa herhangi bir müracaatta bulunamaz. Bir tanesinden yararlanma hakkı vardır.

Her yıl bir kerede olsa gerekli incelemeler yapılır. Oturulan evin kira ya da kendisine ait olup olmadığı dikkate alınmaz. Alınan karşılıksız burslar hiçbir şekilde eklenmez.

Böylece muhtaçlık sınırına bağlı fakirlik maaşından yararlanabileceksiniz. Önemli olan muhtaçlık sınırına uygun maddeleri yerine getirmek ve uygun şartları sağlıyor olmanız. Böylece herhangi bir engele takılmadan faydalanabileceksiniz.

Muhtaçlık Sınırı Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizde 2023 muhtaçlık sınırı maaşı ne kadar; 2.835,60 TL’dir. 2023 yılında belirlenen net asgari ücrete göre verilen muhtaçlık sınırıdır. 2023 net asgari ücretinin belirlenmesiyle de beraber yeni muhtaçlık sınırı belli oldu. Asgari ücrete göre de muhtaçlık sınırı aylığı da aynı zamanda artış göstermiştir.

Bu hakkı kazananlar PTT şubelerinden ve Ziraat Bankalarından çekebileceklerdir. Aynı zamanda bağlı bulunduğunuz beldelerde muhtarlık tarafından muhtaçlık sınırına uygun şartlarınız belirlenerek belediyelere sizler adına müracaatta bulunur.  Böylece buna hak kazandığınızda aylık olarak bankada bulunan hesaplarınıza yatacaktır.

Muhtaçlık başvuru formuna muhtarlıktan, Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi web sayfası üzerinden müracaat etmek mümkündür. Hesaplanan yıl boyunca vatandaş bundan yararlanmaktadır. Bir sonraki yılda asgari ücretin artmasına göre fakirlik maaşında da belirlenen hesaplamalara göre bir artış gözlenmektedir.

2023 yılı boyunca yetim çocuklara ve engelli olan bireylere düzenli bir şekilde aylık olarak ödenmektedir. Elbette ki bu şartlara uygun olduğunuz sürece bundan yararlanabiliyorsunuz. Her yıl yapılan kontroller sonucunda düzenlenerek her sene gelecek olan artışla birlikte aylık hesabınıza yatırılmaktadır.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu