Sosyal Yardımlar

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu! Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu! Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve bez yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bu uygulama ile birlikte, ihtiyaç sahibi ailelerde doğmuş yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek ve ailelere mama ve bez yardımında bulunmak amaçlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı haricinde pek çok kurum, kuruluş ve vakıf da ailelere mama ve bez yardımı yapmaktadır. Mama ve bez yardımı nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurarak ya da çeşitli pek çok yardım kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve özel vakıflara başvuruda bulunarak mama ve bez yardımı alınabilmektedir. Başvuru yapılan her kurumun kendine ait şartları ve yardım politikaları vardır.

Gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu belirlenmiş yeni doğum yapmış olan anneler, belediyelere başvurarak yardım talebinde bulunabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu yardıma uygunluk kesinleştirilince belediyeler veya yardım talebinde bulunulan diğer kurumlar başvuruyu onaylayıp gerekli yardımı yapmaktadır.

Bu yardımın temel amacı her bebeğin eşit ve sağlıklı koşullarda büyümesinde etkin rol oynayabilmek için fırsat eşitliğini sağlayabilmek ve bebek gelişimini mümkün olduğunca desteklemektir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

“Mama ve bez yardımı için nereye başvurulur?” sorusunun cevabı da kişiler tarafından oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Mama ve bez yardımı başvurusunda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler, öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunmaktadır. Bakanlık haricinde farklı kurum ve kuruluşlara da başvurularda bulunulabilmektedir.

Gerekli şartlara uygunluğunuz kontrol edildikten sonra başvurunuz onaylanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yardım alabilmek için, öncesinde başka bir yerden yardım almış olmamanız gerekmektedir. Başvuruda bulunduğunuz her kurumun kendi içerisinde bunun gibi farklı pek çok şartı bulunabilmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler, kaymakamlık binalarındaki sosyal hizmetler müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları, dernekler ve vakıflar ihtiyaç sahibi kişilerin başvuruda bulunabileceği kurumlardır.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu

Belediyeler tarafından sunulan mama ve bez yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler bağlı oldukları büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine giderek, burada belediye yardım başvuru formu doldurabiliyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Askıda Fatura” projesi kapsamında hazırlanan “Anne Bebek Paketi” ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere mama ve bez almalarında yardımcı oluyor.

Aileler, askidafatura.ibb.gov.tr sitesi üzerinden mama ve bez yardımı başvuru formu doldurarak başvuruda bulunup onay sürecini bekleyerek başvurularının onaylanması üzerine yardım paketinden yararlanabiliyor. Anneler için yapılan 150-250 aralığındaki bağışlar annelerin İstanbulkartlar’ına yatırılıyor ve bu bağışlar ile anneler marketlerden yalnızca mama ve bez alabiliyorlar.

Hane Yardımı Teslim Edildi Ne Demek?

Hane Yardımı 1 Ne Demek?

Belediyelerin bez ve mama yardımlarına e-devlet üzerinden de başvuruda bulunulabiliyor. İhtiyaç sahibi ailelerin  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak karşılarına çıkan başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor. Bu aşamada başvuru formunda yer alan sosyal yardım türleri arasından ‘bebekler için bez ve mama yardımı’ seçeneğini muhakkak işaretlenmeli. Eğer bebek 6 aylık ya da daha küçükse kişiler “Yeni Doğan Yardım Paketi”ni de seçebiliyorlar.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Mama ve bez yardımı başvurusu sorgulama yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, en geç 30 günlük bir süreç içerisinde sonuca ulaşabiliyorlar. Başvurusu kabul edilen kişilere sms yoluyla ya da mail üzerinden bilgilendirme yapılıyor. Bir diğer sorgulama yönteminde de ALO183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak, başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ya da vakfa ait telefon numarasını arayarak da başvurunuz hakkında yapılmış değerlendirme hakkında bilgi alabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz mama ve bez yardımı başvurusunu sorgulamak için ise  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama

Mama ve Bez Yardımı Şartları Nelerdir?

Gelelim Mama ve bez yardımı şartları nelerdir? sorusunun cevaplarına. Başvuruda bulunulurken dikkat edilmesi gereken ilk husus kişisel bilgilerin doğruluğudur. Yardım talebinde bulunan kişilerin bilgilerini doğru ve eksiksiz şekilde girmeleri gerekmektedir. Bilgilerde bir yanlışlık ve eksiklik olduğu tespit edildiği takdirde yardım talebi göz önünde bulundurulmayacaktır. Bu sebeple kişisel bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması son derece önemlidir.

Hane içi kişisel geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler, yardım başvurusunda bulunabilmektedir. Belediye tarafından yapılan araştırmalar sonucu kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olarak belirlenmesi durumunda başvurular onay almaktadır. Annelerin 0-3 yaş aralığında en az bir bebeği olmalıdır. Anne ve babasının herhangi bir işte çalışmaması, gerçekten ihtiyaç sahibi olması da başvurunun onay alması için önemli olan bir diğer unsurdur.

Mama ve Bez Yardımı Kimlere Verilir?

Mama ve bez yardımı kimlere verilir? sorusunun öncelikli cevabı ihtiyaç sahibi yoksul ailelerdir diyebiliriz. Herhangi bir işi olmayan, dar gelirli olan kişiler bu yardımdan öncelikli olarak yararlanıyorlar. Mama ve bez yardımı, 0-3 yaş aralığında en az bir bebeği bulunan annelere veriliyor. Gelir durumu iyi olmayan, aylık geliri kişi başı asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileler bu yardımdan yararlanabiliyor.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar?

Yardım talebinde bulunan kişiler Mama ve bez yardımı ne kadar? sorusunun cevabını da merak ediyor. Her yıl haziran ayında güncellenen yardım tutarı 2021 yılı için 239 TL olarak belirlenmiş durumda. Başvurusu kabul edilmiş olan kişiler 2 sene boyunca her ay bu yardımdan yararlanabiliyorlar. Anneler, hesaplarına yatan parayı PTT üzerinden kendileri çekebiliyorlar.

Belediyeler tarafından nakit yardımı mı yoksa yeni doğum yapan anneye bez ve mama yardımı mı yapmayı tercih edeceği başvurulan belediyenin bütçesine göre değişebiliyor. Belediyeler; mama ve bez yardımını sürekli yapabilecekleri gibi bir kereye mahsus da yapabiliyorlar.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin aklına takılan bir diğer soru da Mama ve bez yardımı başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? oluyor. Başvuru sırasında gerekli olan evrakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsizlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Bebeğin kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı

Bu evrakları, belediyelere müracaat edip başvuruda bulunurken yanınızda götürmeniz gerekiyor. E-devlet üzerinden yapılan başvurularda ise gerekli bilgileri doldurduktan sonra istenen belgeleri PDF formatında başvuru formuna eklemeniz yeterli oluyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu E-Devlet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ihtiyaç sahibi aileler belediyelere direkt olarak gidip başvuruda bulunabilecekleri gibi e-devlet üzerinden de askıda fatura projesi kapsamında anne bebek paketini seçerek yardım talebinde bulunabiliyorlar. Mama ve Bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak çok daha hızlı ve kolay oluyor.

Mama ve Bez Yardımı İletişim

Mama ve bez yardımı iletişim son derece basittir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak, vatandaşların sosyal yardım taleplerini dinleyen ALO183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak iletişim kurabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz kuruma bağlı olarak kurumun kendi sabit hattını arayabilirsiniz ya da mail adresleri üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Direkt olarak kurumları veya belediyeleri ziyaret ederek ya da iletişim hatlarını arayarak da iletişim kurabilirsiniz.

Yıldız Vermek İster Misin?

5 Yorum

 1. Merhaba ben yeni evliyim taksitlerim var yetişemiyoruz eşim inşaatçı iş yok ek bir gelirimiz de yok hamileyim çocuğuma hiç bişey alamıyorum kiradiyim lütfen yardımcı olun

 2. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2tane çocuğum var birisi 9 yaşında öbürü de 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi alamıyorum herşey pahalandı sizden yardım etmenizi istiyorum nolur.

 3. Eşim çalışmıyor çocuğum var kirada oturuyorum yardım almak istiyorum

 4. Dört çocuğum var ikitane okula gidiyor eşim kaza geçirdi düzgün çalışmıyor lütfen yardım iki çocuğum küçük bez kullanmak zorundayım mama hić alamıyorum lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu