Belediye Yardımları

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

İBB Yardım Kartı Nasıl Alınır? İBB Yardım Kartı Başvuru Formu! İBB Yardım Kartı Ne Zaman Yatacak? İBB Yardım Kartı Sorgulama! İBB Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB vatandaşlarına sosyal devlet olma ilkesiyle hareket ederek İBB yardım kartı hizmeti sunuyor. İBB yardım kartı nasıl alınır? sorusu sık sık gündem oluşturuyor. İnternetten kolaylıkla başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İBB yardım kartı dar gelirli, ihtiyaç sahibi ailelere yapılır. Dolayısıyla yardım başvurusundan yararlanmak isteyen kişinin dar gelirli biri olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

İBB Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Ek gelir gibi sebeplerden ötürü başvurularda bulunan kişilerin başvuru sonuçları hiçbir şekilde onaylanmıyor. İBB yardım kartı almak için kişilerin fakirlik belgesi de alması gerekiyor. Fakirlik belgesi başvuruda bulunması gereken en önemli resmi evraktır.

İBB başvuruları hem internetten hem de telefonla yapılabiliyor. Belediye denetçileri başvuru yapan kişilerin evlerine giderek incelemelerde bulunurlar. Ancak bu ziyaretler bazen 1 seneyi bulabiliyor. Bunun temel sebebi ise başvuru sayısının çok fazla olmasıdır.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusunun en net cevabı internetten ve telefon aracılığıyla yapılabiliyor. Telefonla başvuru yapmak istiyorsanız 0 212 444 00 93 telefon numaralarını arayarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İBB müdürlüğü kadın koordinasyon merkezleri üzerinden de başvuru işlemleri yapılabiliyor. Başvuru işlemleri olumlu sonuçlanan aileleri İBB müdürlüğü telefonla arayarak bilgilendiriyor.

Başvuru işlemleri yoğunluktan dolayı yavaş değerlendirilmektedir. Aynı zamanda belediye denetçileri evlerinizde inceleme yapmadan başvurunuz tam olarak sonuçlanmaz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvurunuz sonuçlanarak sizlere bilgilendirme araması yapılır.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Formu

İBB yardım kartı başvurusu formu dar gelirli kişilerin İBB yardım ve kampanyalarından faydalanmak için mutlaka doldurması gereken formlardan birisidir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması oldukça önemlidir. Eksik ve yanlış doldurulan başvuru formları hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmaz. Değerlendirme işlemine alınsa bile olumsuz olarak değerlendirilir.

Başvuru formunda mutlaka dar gelirli bir kişi olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Fakirlik belgesi dar gelirli bir kişi olduğunuzu kanıtlamanın en kolay yoludur. Dolayısıyla mutlaka başvuru formunun yanında fakirlik belgesi ile başvurmak gerekir. Başvuran kişinin İstanbul sınırları içerisinde ikamet etmesi şarttır. Başka şehirlerde ikamet eden kişilerin başvuruları işleme tabi tutulmaz. Dolayısıyla başvurudan sadece İstanbul ilinde yaşayan vatandaşlar yararlanabilir.

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Yatacak?

İBB yardım kartı ne zaman yatacak? sorusu Google arama motorlarında başvurusu olumlu sonuçlanmış kişilerin merak ettiği konulardan birisidir. İBB denetçileri yapılması gereken denetimleri tamamladıktan sonra kartınızı aktif eder. Denetimlerin sonuçlanması bazen uzun olabiliyor. Bunun en önemli sebebi denetime tabi olan çok fazla kişinin olmasından kaynaklıdır.

İBB Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatacak? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Yardım Kartı Sorgulama

İBB yardım kartı sorgulama işlemleri günümüzde telefon ve internet aracılığıyla yapılabiliyor. İlgili mercileri telefonla arayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İBB’nin resmi telefon numarasını arayarak sorgulama işlemleri yapılıyor.

Ayrıca İBB’nin https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama resmi internet sitesi üzerinden de T.C kimlik numarası ile sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleşebiliyor. İBB sizlere farklı metotlarla kolay sorgulama işlemleri hizmeti sunuyor.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Bakiye Sorgulama

İBB Yardım Kartı Hes Kodu Yükleme

İBB yardım kartı hes kodu yükleme işlemleri İBB’nin danışmanlık merkezlerinden telefonla arayarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda belediyenin resmi internet adresinden hes kodu yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hes kodu yükleme işlemleriniz anlık olarak gerçekleşir. İBB bu konuda vermiş olduğu hızlı hizmetlerle ön plana çıkan bir belediye konumundadır.

İBB Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB yardım kartı bakiye sorgulama işlemlerinizi marketlerde yapacağınız alışverişler esnasında kasiyer aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bakiye sorgulama işlemlerini aynı zamanda İBB’nin resmi internet adresi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında telefonla arayarak bakiye sorgulama talebinde bulunabilme imkanınızda bulunuyor. Böylelikle çok fonksiyonlu özelliklerde bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB yardım kartı kimlere verilir? İBB yardım kartı dar gelirli ailelere verilen bir yardım kampanyasıdır. Kişilerin kampanyadan faydalanmaları için mutlaka yardıma muhtaç olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bu süreçte fakirlik belgesi almak oldukça önemli bir süreçtir. Fakirlik belgesi alan kişiler yardım kampanyasından faydalanmaya önceliklidir.

İBB Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

İBB yardım kartı alma şartları nelerdir? sorusu gündem oluşturmaya devam ediyor. İBB yardım kartı alma şartları arasında olmazsa olma kriterlerden birisi fakirlik belgesidir. Kişinin maddi durumunun kötü olduğunu, bakıma muhtaç olduğunu kanıtlaması gerekir. Fakirlik belgesi en önemli kanıt belgelerinden birisidir.  Ayrıca kişinin kamu sektöründe çalışmaması gerekiyor. Kişinin mutlaka İstanbul sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekir.

İstanbul sınırları dışından gerçekleştirilen başvurular değerlendirmeye alınmaz. İBB yardım kartı kampanyası sadece İstanbul il sınırları içerisinde geçerlidir. İstanbul il sınırları içerisinde yardıma muhtaç, dar gelirli her aile yardım kampanyası başvurusunda bulunabilir. Ayrıca İBB denetçileri tarafından yapılan denetimlerde kriterlere uygun olmaları da önemlidir. Krireterlere uymayanlara maddi yardımlar yapılmamaktadır.

İBB Yardım Kartı Kaç Günde Gelir?

İBB yardım kartı kaç günde gelir? İBB yardım kartının kaç günde geleceği konusunda net bir gün sayısı bulunmuyor. Belediye denetçileri gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başvuru dosyanızı başarılı olarak değerlendirdiyse başvurunuz resmi makamlar tarafından onaylanır. Onaylama işlemleri tamamlandıktan sonra kartınız kargo aracılığıyla sizlere ulaştırılır.

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Gelir?

Yardım kampanyasından yararlanmaya hak kazanmış kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi de İBB yardım kartı ne zaman gelir? sorusu oluyor. Bu sorunun net bir gün sayısı yoktur. Yardım kartının ne zaman geleceği İBB denetçilerinin evlerinizde yapacağı denetlemeye bağlıdır.

Denetleme işlemlerinden olumlu değerlendirme alan kişiler belediye yardımlarından yararlanır, kartları oluşturulmaya başlanır. Kartlarınız oluşturulduktan sonra en kısa zaman içerisinde evlerinize kargoyla gelir. Ancak burada herhangi bir zaman aralığı bilgisi bulunmuyor.

Zaman konusu tamamen İBB yetkililerinin çalışma olanaklarına ve prensiplerine bağlı olarak gerçekleşir. Kartınız her şeye rağmen bir müddet sonra elinize ulaştırılır.

İBB Yardım Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler?

İBB yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin eksiksiz olarak ilgili makamlara teslim edilmesi gerekir. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Başvuruda bulunan bireyin T.C kimlik bilgileri
 • Fakirlik belgesi
 • Muhtaçlık belgesi
 • Başvuruda bulunan bireyin İstanbul il sınırları içerisinde ikamet ettiğini gösteren ikametgâh dokümanı
 • Sağlık sorunlarından ötürü çalışamayan kişilerin sağlık raporu belgesi
 • Belli bir kurumda çalışmasına rağmen ailesinin geçimini sağlayamayan bireylerin maaş bilgileri
 • Eşi vefat etmiş bayanların eşlerinin ölüm dokümanı

Yukarıdaki belgelerin mutlaka başvuru sırasında bulunması gerekiyor. Yukarıdaki belgelerin eksik olması durumunda başvurunuz onaylanmaz. Bu yüzden İBB yardım kampanyasından yararlanmaya hak kazanamazsınız.

İBB Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB yardım kartı hangi marketlerde geçerli? İBB yardım kartının geçerli olduğu marketleri listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • ŞOK
 • RAMMAR
 • UCZ
 • ÇAĞRI
 • MİGROS
 • CARREFOUR
 • HAPPY CENTER
 • ONUR
 • KİM

Yukarıdaki marketlerde kartınızı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB yardım kartı ayın kaçında yatıyor? sorusu kampanyadan yararlanmaya hak kazanmış kişiler tarafından sıklıkla sorgulanıyor. İBB kartlarına bakiyeler her ayın 1’inde kartlara yatırılıyor. Ancak bazı gecikmelerden ötürü gün sarkması yaşanabiliyor.

İBB Yardım Kartı Neden Durduruldu?

İBB yardım kartı neden durduruldu? İBB yardım kartları yeni yıl incelemeleri nedeniyle belli bir süre için durdurulmuştur. İncelemelerin yakın bir zamanda tekrardan tamamlanmasıyla yardım kartların aktif olacak İBB yetkileri tarafından İstanbul halkına bildirilmiştir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu