Belediye Yardımları

İBB sosyal yardım sorgulama

İbb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet! ibb sosyal yardım kartı! ibb yardım sorgulama! sosyal yardım kartı bakiye sorgulama

İBB sosyal yardım kartı başvuruları her yıl birçok vatandaş tarafından yapılmakta ve başvuru sonuçları merakla beklenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyacı bulunan kişilere yardım edebilmek için verilen yardım kartı ve çekleri için yapılan başvurular yıl boyu devam etmektedir.

Girilecek olan yeni yıl için geçerli olan başvurular ise Aralık ayı içerisinde değerlendirmeye alınmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bu yardım kartları ve çeklerinden yararlanabilmek için vatandaşlar, gerek internet ortamından gerekse yüz yüze başvuru yapabilmektedirler. İBB sosyal yardım kartı başvuruları hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için ayrıntılara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvuru nasıl yapılır sorusu İstanbul vatandaşlarının en çok merak ettiği sorular arasında bulunmakta. Bu yardım kartına başvurabilmek için öncelikle kişilerin gerçek anlamda bir ihtiyaç durumlarının mevcut olması gerekmektedir. Bu kart veya çeklerde, kişilerin temel ihtiyaçları olan gıda vb. harcamalar için kullanabilecekleri kadar limit bulunmaktadır.

Sosyal yardım kartında mevcut olan belirli miktardaki limiti; gıda, kömür, erzak ve yakacak giderleri için kullanabilmek mümkündür. Burada bilinmesi gereken nokta ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu mağazalar üzerinden karttaki tutarın harcanmasıdır. Belediye’nin anlaşmış olduğu tüm mağazalardan sosyal yardım kartı ile harcama yapmak mümkündür.

İBB’nin sosyal yardım kartına sahip olabilmek için yapılacak başvurularda oldukça titiz davranıldığı bilinmelidir. Büyükşehir belediyesine ait bu karta başvuru yapabilmek için vatandaşların 4 farklı seçeneği bulunmaktadır. Dijital mecralarda ve fiziki olarak başvuru yapılabilecek alanlarda işlem yapmak mümkündür. Belediye tarafından kart başvuru almakla yetkilendirilmiş kamusal alanlar şu şekildedir;

 • Büyükçekmece, Edirnekapı veya Üsküdar adreslerinde bulunan, Belediye’ye ait sosyal yardım merkezleri aracılığıyla kart başvuru yapmak mümkündür. Burada vatandaşlardan istenen ilgili evraklar ve eksiksiz biçimde doldurulan başvuru formunun bulunması gerekmektedir.
 • ALO 153 numarası üzerinden veya 0212 444 00 93 Beyaz Masa Hattı olarak bilinen numaralar aranarak da başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca sosyal yardım İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Birimi numarası olan 444 00 93 numarası üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. Numaralar üzerinden ulaşılacak olan çağrı merkezi temsilcisine ilgili tüm bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde verildikten sonra belgelerin de adrese teslim edilmesi işleminden sonra süreç tamamlanmış olur.
 • SEDEP olarak bilinen Sosyal ve Ekonomik Destek Programına ait web sitesi aracılığıyla Büyükşehir Belediyesine ait olan tüm yardım kampanyalarına başvurmak mümkündür. Bu kanalı kullanarak yardım kartı başvurusu talebinde bulunacak olan vatandaşların https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine gitmeleri yeterli olacaktır.
 • E-Devlet bünyesinde bulunan “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” ekranından İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi yapabilmek için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek olan “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” ekranı üzerinden yapılabilecek olan bakiye sorgulama işlemidir. Burada yer alan sosyal yardım bilgileri sorgula sekmesi üzerinden gerekli tüm bilgilere erişmek mümkündür. Aynı zamanda İç İşleri Bakanlığı sayfasına ait web sitesi üzerinden de sorgulama yapmak mümkündür. Bunun için “e-Devlet İBB Yardım Kartı Başvurusu” aramasını yapmak yeterli olacaktır.

Yardım kartı bakiye sorgulama işlemi yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden kimlik numarası ve e-Devlet şifresinin ekran üzerinde bulunan ilgili alanlara girilmesi yeterlidir. Ayrıca İstanbulkart aboneliği bulunan kişilerin https://www.istanbulkart.istanbul/yukleme-harcama adresi ve gişelerinden de bakiye sorgulama işlemi yapabildiği bilinmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İBB sosyal yardım kartı başvuru formu üzerinde yer alan bilgilerin doğru biçimde doldurulması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Öncelikle girilen bilgilerin doğru olup olmadığının ilgili heyet tarafından kontrol edildiği bilinmelidir. Haksız yere sosyal yardım kartı kullanımında bulunan kişilerin kötü niyetlerinin tespit edilmesi üzerine cezai yaptırım uygulanmaktadır. Buradan elde edilen gelir ise yine ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Başvuru formunda kişilerden istenilen bilgiler; mesleği, aylık kazancı, gider bilgiler ve kişisel bilgiler şeklindedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım Kartı, Gıda Yardımı, Erzak Yardımı, Maddi Yardım, Yardım Kolisi, Kırtasiye Yardımı, Yakacak Yardımı

İBB Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

Eğer sosyal yardım kartı başvurusu için gerekli tüm belgeleri ve şartları sağlıyorsanız İBB sosyal yardım kartı sorgulama ekranında onay görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Sosyal yardım kartına ait başvuru şartları ise şu şekilde olmaktadır;

 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak,
 • Sağlık sorunları sebebiyle çalışamıyor durumda bulunmak veya yeterli bir gelire durumu bulunmaması,
 • Hiçbir bir sosyal güvencenin bulunmaması,
 • Muhtaçlık sınırı olarak bilinen durumun altında olduğuna dair belge,
 • Başvuruda bulunan kişinin değerli menkul veya gayrimenkulü bulunmaması,
 • Başvuru sahibi olan kişi kadın ise eşin vefat etmesi durumu ve herhangi bir gelirinin bulunmaması sosyal yardım kartı başvurusu için aranan şartlardır.

Tüm şartları sağlıyor ve başvurunuzu tamamladıysanız aşağıdaki adresler üzerinden başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Kullanılır? Kimlere Verilir? Bakiye Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-Devlet üzerinden yapılırken https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine gidilmesi ve TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sayfaya giriş yapması gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır için yapılabilecek olan yöntemleri detaylıca yukarıda sizlerle paylaştık. Sosyal yardım kartına başvuru yapabilmek ve alabilmek için gerekli tüm bilgilerin ve eksiksiz olarak doldurulan başvuru formunun belediyeye iletilmesi gerekmektedir. Burada vatandaşların işlem yapabileceği 4 farklı yol olduğunu iletmiştik. Kısaca bu yolları gözden geçirecek olur isek;

 • Büyükşehir Belediyesine ait sosyal yardım merkezleri,
 • ALO 153 ve Beyaz Masa Hattı olan 0212 444 00 93 numaraları,
 • SEDEP web sitesi (https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru)
 • e-Devlet ekranında bulunan e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sayfasından kartı almak için başvuru yapmak mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar sorusunun cevabı için verilecek yanıt birden fazla durum için değişkenlik göstermektedir. Değişkenliğe sebep olan durum ise başvuran kişi ve hanede yaşayan kişi sayısıdır. Eğer belediye yetkililerine iletilen başvuru kabul edilmişse kart içerisine 200 TL yüklenmektedir.

Daha sonrasında da kartın kullanımının devam etmesine yönelik karar alındıysa 4 kişilik aileler için 200 TL kart limiti bulunurken, 5 kişi ve fazla aile üyesi bulunan bireyler için de kart içerisine 300 TL limit yüklenmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İBB sosyal yardım kartı nereden alınır sorusuna doğrudan yetkili kişilerden cevap bulmak isterseniz ALO 153 numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Belediyeye ait sosyal yardım kartının ilgili sosyal yardım birimlerinden alınabileceği bilinmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor Mu?

İBB sosyal yardım kartı her ay yatıyor mu? için verilebilecek en doğru yanıt o ay içerisinde sosyal yardım birimlerinde bulunan yetkililer ile görüşerek alınabilmektedir. Aksi bir durum olmadığı ve belediye bütçesinin yeterli olduğu durumlarda her ay kart içerisinde para yatırılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Neden Yatmadı?

İBB sosyal yardım kartı neden yatmadı sorunun öncelikli cevabını Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi oluşturmaktadır. Kimi zaman belediye bütçesinin elverişli olmadığı durumlarda ödemeler yapılamamakta ve ilerleyen aylarda toplu biçimlerde yapılabilmektedir. Ayrıca bazı zamanlarda da yardım erzak kolileri biçiminde de sosyal yardım kartı takviyesi yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Eğer belediyeye ait sosyal yardım kartına başvuru yapmak istiyorsanız bu işlemi telefon yolu ile de yapmak mümkün. İBB sosyal yardım kartı başvurusu telefon numarası olan ALO 153 vatandaşlara mesai gün ve saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Ayrıca Beyaz Masa Hattı olarak bilin ve belediyeye ait olan 0212 444 00 93 numarası ile de mesai gün ve saatleri içerisinde başvuru için iletişime geçilebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yatacak sorusunun cevabı ise her ayın 1’i şeklinde olmaktadır. İBB bütçesine göre bazen her ay ayın 1’inde ödemelerin yapıldığı gibi bazen de belediye toplu bir şekilde yüklemeleri yapabilmektedir.

3.7/5 - (8 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu