Devlet Yardımları

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Muhtaçlık Yardım Başvurusu

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Nedir? Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Fakirlik Belgesi Sorgulama! Fakirlik Belgesi Başvuru Formu

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Nedir? Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Fakirlik Belgesi Sorgulama! Fakirlik Belgesi Başvuru Formu

Fakirlik belgesi, muhtaçlık sınırı altındaki ihtiyaç sahiplerinin, gerek kamudaki kurumlardan ve kuruluşlardan gerek özel kurumlardan yardım talep edip alabilmesini sağlayan resmi bir belgedir. Fakirlik kâğıdı olarak da bilinen bu belge, kişilerin kurumlara nakdi veya ayni yardım başvurusunda bulunurken teslim etmesi zorunlu bir belgedir. Bu belgenin yasal bağlayıcılığı da bulunur. Fakirlik belgesi sayesinde ihtiyaç sahipleri, fakirlik maaşına da başvurabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi aynı zamanda burs desteği, çocuk yardımı ve sağlık desteği gibi birçok yardımın alınabilmesi için gerekli bir belgedir. Maddi durumunun olmadığını kanıtlayarak bu belgeyi alan kişiler belediyelerin, kurumların ve sosyal vakıfların odun ve kömür yardımı, kira yardımı, giysi ve gıda yardımı, eğitim yardımı, nakit para gibi daha birçok yardımlarından faydalanabilmektedir. Ancak fakirlik belgesi, resmi bir gelir belirtilmediğinden ötürü, kesinlikle bir gelir testi yerine geçmez. Fakirlik belgesinin kullanım alanları şunlardır:

 • Fakirlik maaşının bağlanabilmesi için bu belge ile başvuru yapılmalıdır.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün yardımlarından yararlanmak için bu belge şarttır.
 • Soysak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce verilen yardımlar için bu belge gereklidir.
 • Belediyelerin verdiği kira ve yakacak yardımları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü destekleri için fakirlik belgesi alınmalıdır.
 • Fakirlik belgesi, devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlardan yararlanılmasını sağlar. Böylece, her sosyal yardım başvurusu için gelir testi yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Kişinin fakirlik belgesi varsa yardıma muhtaç olduğu kabul edilir.
 • Fakirlik belgesi, yardım başvurularında kabul edilme oranını arttırır.
 • Yardım başvurularının onay süresi kısalır.
 • Kira yardımının yanında, fakirlik belgesi olan kişilere erzak yardımı, eşya yardımı, kırtasiye yardımı gibi yardımlar da yapılmaktadır.
 • Fakirlik belgesi, devlet hastanelerinin tamamından ücretsiz yararlanılmasını sağlar.
 • %40 ve üzerinde engel oranına sahip çocuklar için fazladan yardım alınır ve böylece çocuğun ailesine de destek imkânı sağlanmış olur.

Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik belgesine başvurmak isteyen kişilerin, öncelikli olarak birtakım şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Anne ve babası olmayan muhtaç çocuklar ile engelli olup da, engeli yüzde kırkın üzerinde olan muhtaç kişiler fakirlik belgesine başvurabilmektedir. Bunun dışında, kişilerin karşılaması gereken diğer şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Kişinin herhangi bir aylık geliri olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir tapu, araç veya ev olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin maddi durumunun, gelir testini bile geçemeyecek düzeyde olması gerekmektedir.
 • Kişinin bu belgeyi alabilmesi için aile içinde, fakirlik maaşından yararlanan kimsenin olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin T.C vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Sigortalı bir işte çalışmasına rağmen yine de yoksulluk sınırı altında kalan kişiler bu belgeye başvuramaz.

Peki, tüm bu şartları karşılayan kişiler için fakirlik belgesi başvurusu nasıl yapılır? Kişinin ikametgâhının bulunduğu bölgenin muhtarına gidilerek, muhtarın vereceği form doldurularak başvuru yapılabilir. Bunun dışında başvuru formu, E- devlet sistemi üzerinden de edinilebilir. E-devlet sisteminden edinilen yoksulluk başvuru formunun çıktısı alınıp doldurularak, muhtarlığa teslim edilmelidir. Fakirlik belge başvurusu ücretsizdir ve başvuru sırasında, kişinin kimliğinin mutlaka yanında bulunması ve belgenin alınma nedeninin bildirilmesi gerekmektedir.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Yapılan başvurunun ardından, fakirlik belgesi nasıl alınır? Bunun için başvurunun, muhtar tarafından onaylanması gerekmektedir. Aile fertlerinden sadece bir kişinin yapabileceği belge başvurusundan sonra muhtarlık gerekli gördüğü durumlarda, onay vermeden önce araştırma yapma yetkisine ve hatta ev ziyareti hakkına sahiptir. Muhtarlık tarafından yapılan sorgulama işleminin ardından uygun şartları karşılayanlara fakirlik belgesi verilir.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu

Fakirlik belgesi başvuru formu temini, fakirlik belgesini alabilmek için atılan ilk adımdır. Başvuru formu, kişinin ikametgâhının bulunduğu muhtarlıklardan ve E-devlet kapısından temin edebileceği gibi, internet üzerinden ve kırtasiyelerden de temin edebilmektedir. Fakirlik belgesi alabilmek için başvuru formunun doldurulması yeterli değildir. Formun doldurulmasının ardından, muhtarlığın başvuru yapan kişi hakkında araştırmalarda bulunup onay vermesi gerekmektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Nereden Alınır? E-Devlet Başvuru Formu

Fakirlik Belgesi Örneği

Fakirlik belgesi, her muhtarlıkta farklı formatlarda olsa da içerik olarak aynıdır. Eğer internet arama motoruna fakirlik belgesi örneği yazılırsa tüm belge örneklerinin görüntülenme imkânına sahip olunabilir. Fakirlik belgesinde ihtiyaç sahibi kişinin kimlik bilgileri ve belgenin ihtiyaç sahibine muhtarlık tarafından verildiği belirtilmektedir. Belgenin verilme sebebi olarak da kişinin herhangi düzenli bir gelirinin ve mal varlığının olmadığı vurgulanmaktadır.

Fakirlik Belgesi Sorgulama

Fakirlik belgesi sorgulama işlemi başvurunun gerçekleştirildiği muhtarlıktan yapılabilir. E-devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkine tıklanarak da gerçekleştirilebilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün telefon numarası aranarak da yetkili kişilerden başvurunun akıbeti hakkında detaylı bilgi alabilme imkânı vardır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesini almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin sıklıkla sordukları sorulardan birisi de fakirlik belgesi nereden alınır? sorusudur. Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılan yardıma başvurmak için ihtiyaç sahiplerinin önce ikametgâhlarının bulunduğu muhtarlığa gitmeleri gerekmektedir.

Muhtarlık, başvuruda bulunan kişinin sahiden muhtaç olduğuna kanaat getirirse kendisine ücretsiz olarak onaylanmış fakirlik belgesini verir. Fakirlik belgesini almaya hak kazanan kişiler, daha sonra bu belgeyi sosyal yardım için başvurdukları kuruma götürmek sureti ile yardım başvurularını gerçekleştirir.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesini alabilmek için bazı kriterler vardır. Her fakirlik belgesine başvuran kişilerin, başvurusu onaylanmamaktadır.  O halde, fakirlik belgesi kimlere verilir? Fakirlik belgesi, düzenli bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan, bakıma ve yardıma ihtiyaç duyan, maddi açıdan durumu ve şartları iyi olmayan yoksul kişilere, hayatlarını kolaylaştırma amacıyla verilmektedir.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Muhtarlıklardan talep edilen fakirlik belgesi alma şartları nelerdir? sorusuna şu şekilde açıklık getirebiliriz:

 • Fakirlik belgesi başvuru sahibinin, 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Çünkü 18 yaş altı bireyler, haneden sorumlu olmadıkları için belge başvurusu yapamaz.
 • T.C vatandaşı olmayan kişiler fakirlik belgesi alamaz.
 • Kişilerin, sigortalı ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir. Kişinin geliri düşük olsa da sigortalı bir işte çalışıyor olması,  bu belgeyi almasında engel teşkil eder.
 • Belge için başvuru yapan kişinin kesinlikle, herhangi bir mal varlığı bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin başvurusunda, mutlaka doğru bilgi vermesi ve başvuru formunu eksiksiz  doldurması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişinin ikamet adresinin, başvuru yapılan muhtarlık sınırları içerisinde bulunması gerekmektedir. Farklı muhtarlıklar, fakirlik belgesi başvurusu asla kabul edememektedir.
 • Kişinin maddi durumunun, fakirlik sınırının altında olması gerekmektedir.
 • Kişinin, bu belgeyi alabilmesi için ailede fakirlik maaşı alan kimsenin olmaması gerekmektedir.
 • Belgenin alınabilmesi için muhtar tarafından onaylanması gerekmektedir.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir? Başvurudan önce hazırlanması gereken belgeler var mıdır? Fakirlik belgesi başvurusunda, kişilerin kimlik belgelerinin yanlarında olması yeterlidir. Kimliği ile başvuruda bulunan öğrencilerden, gerekli görülmesi durumunda öğrenci belgesi de istenebilmektedir. Ancak başvuruda bulunan kişi, muhtar tarafından çok iyi tanınıyorsa ve hakkında araştırma yapmaya gerek duyulmuyorsa, kimlik olmadan da fakirlik belgesinin verilmesi mümkün olabilmektedir.

E-Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de, E-devletten fakirlik belgesi nasıl alınır? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki E-devlet üzerinden fakirlik belgesine değil, fakirlik belgesi başvuru formuna erişilebilir.  Bunun için de yapılması gereken, E-devlet sistemine şifre ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına fakirlik belgesi yazmak olacaktır. Başvuru formunun çıktısı alınarak doldurulmalı ve bağlı bulunulan muhtarlığa, başvuru için teslim edilmelidir.

Fakirlik Belgesi Kaç Gün Geçerli?

Fakirlik belgesinin geçerlilik süresi, belgenin üzerinde belirtilen tarihe kadar olmaktadır. Bu durumda, fakirlik belgesi kaç gün geçerli? Genellikle geçerlilik süresi 6 aydır ancak kişinin muhtaçlığı devam ediyorsa belge yenilenir.  Fakirlik belgesinde belirtilen tarih dışında, geçerliliğini kaybetmesi için aşağıdaki şartların oluşması gerekmektedir:

 • Belgeyi alan kişi, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelirse. Sigortalı bir işe girerse
 • Belgeye alan kişi öğrenci ise mezun olursa
 • Kişinin yalan bilgiler verdiği saptanırsa
 • Belgeyi alan kişinin, belgeyi kötü amaçlar için kullandığı tespit edilirse
 • Belgede yer alan muhtarın imzasının sahte olduğu anlaşılırsa
5/5 - (7 Oy Verildi )

3 Yorum

 1. İhtiyacım var okula gitmeme rağmen telefonum yok o yüzden ders çalışamıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu