Belediye Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu; Güneydoğu Anadolu’nun merkezi haline gelmiş olan, doğunun Paris’i olarak tanımlanan Diyarbakır hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile ülkemizin özel şehirlerindendir.

Diyarbakır’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara belediyeler ve sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile yoksul vatandaşlarına sahip çıkarak destek olmaya devam ediyor.

Diyarbakır il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Diyarbakır Belediyesi sosyal yardımları, Diyarbakır Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızın içeriğinde paylaştık.

Diyarbakır Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde belediyeler tarafından muhtaç olan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılmaktadır. Diyarbakır Belediyesi de ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu yardımlar ile adından sıkça bahsettirmektedir.

Diyarbakır Belediyesi ayni ve maddi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar kısaca şöyledir.

  • Sosyal Kart Yardımı
  • Maddi Yardım
  • Gıda Yardımı
  • Engelli Yardımları
  • Öğrenci Yardımları
  • Evde Bakım Hizmetleri
  • Kırtasiye ve burs desteği
  • Giysi Yardımı

Diyarbakır Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Diyarbakır Belediyesinden yardım almak isteyen vatandaşların bir takım şartlara sahip olması gerekmektedir. Yardım başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle ihtiyaç sahibi olması ve bu durumu muhtarlıktan alacağı fakirlik belgesi ile ispatlaması gerekmektedir.

İşsizler, dar gelirliler, afetzedeler, geliri olmayan yaşlılar, öksüz-yetim çocuklar, %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar, kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişiler, ailesinin maddi yetersizliği nedeni ile eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrenciler Diyarbakır Belediyesinden sosyal yardım alabilirler.

Fakirlik belgesinin yanı sıra bazı durumlarda sizden ek belgeler talep edilmektedir.

Afetzedelerden bilirkişi raporu, engelli vatandaşlardan %40 ve üzeri engelli raporu, kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişilerden sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi imkansızlıklar nedeni ile Diyarbakır Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişiler için farklı başvuru seçenekleri bulunmaktadır.

İhtiyaç sahipleri için en kolay ve en hızlı yöntem internet üzerinden yardım başvurusu seçeneğidir. Dijital sistem üzerinden başvuru alan belediyelerden olan Diyarbakır Belediyesinin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır Belediyesi yardım başvurusu için https://www.diyarbakir.bel.tr/iletisim.html linke tıklayabilirsiniz.

Resmi internet sitesi üzerinden form doldurmak şartı ile yardım başvurusu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvuruları kabul edilen kişilerin sonrasında belediye hizmet binalarına gitmeleri gerekir.

İnternet üzerinden başvuru yapamayan vatandaşlar ise bağlı oldukları il veya ilçedeki belediye binalarına giderek yardım başvurusu yapabilirler.

Başvuru yaparken sizden istenen bilgilerin kesinlikle doğru ve eksiksiz olması gerekir. Başvurularını tamamlayan kişilerin bilgileri görevli personeller tarafından araştırıp ve incelenmektedir. Yanlış ve eksik bilgi tespit edildiği takdir de başvurularınız değerlendirmeye alınmamaktadır. Verilen yanlış bilgiler başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Muş Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Gıda Yardımı, Erzak Yardımı, Yardım Kolisi

Diyarbakır Belediyesi Başvuru Formu

Diyarbakır Belediyesi binasından veya online platform üzerinden yardım başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru formu doldurması gerekmektedir.  Başvuru formunda kimlik bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, maddi durum bilgileri ve aile çocuk sayısı gibi sorular bulunmaktadır.

Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olması başvurularınızın olumlu sonuçlanması açısından önem arz etmektedir.

İhtiyaç sahibi olmadığı halde yanlış bilgi vererek yardım almaya hak kazanan kişiler, bu durumun ortaya çıkması durumunda aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorunda olduğunu unutmaması gerekir.

Geri ödemeyi reddeden kişiler hakkında dava açılarak yasal süreç başlatılmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurularını tamamlayan dar gelirli vatandaşlar başvuru süreçlerini nasıl takip edeceğini merak etmektedir. Başvurularını belediye binalarından yapan kişiler bizzat giderek veya telefon ile iletişime geçerek yardım başvurusu sonuçlarını öğrenebilirler.

ALO153 nolu telefon üzerinden başvuru sürecinize dair bilgi alabilirsiniz.

Online sistem üzerinden yardım başvurusu sorgulama için başvuru yaptığınız adrese giriş yapmanız gerekir.

Diyarbakır Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru süreci hakkında bilgi almak, yardım başvurusu yapmak, başvuru sonuçları hakkında bilgi edinmek için Alo 153 ya da Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Maddi desteğin sağlandığı sosyal kart için ise 0412 229 48 80 nolu telefonu arayarak sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz.

Diyar Masa Başvurusu

Diyarbakır Belediyesinden yardım almak isteyen fakat bizzat başvuru yapma imkanı olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar Diyar Masa yardım başvurusu yapabilirler.

Çağrı merkezi çalışanlarından sosyal yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alabilir, almak istediğiniz  yardımı belirterek yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Diyar Masa Başvuru Sorgulama

Diyar Masa iletişim hatları üzerinden yardım başvurusu yapan vatandaşlar aynı numaralar üzerinden çağrı merkezi çalışanları ile iletişime geçerek başvuru sorgulama yapabilirler.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu

Düzenli maddi yardım almak isteyen ihtiyaç sahipleri Diyarbakır Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu yapabilirler. Belediye binalarına veya Belediye binasına bağlı hizmet veren olan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına giderek Diyarbakır sosyal yardım kartı formu doldurmak şartı ile Sosyal Kart Başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı başvurusu ve sorgulamak için (0 412) 226 22 98 veya (0 412 ) 229 48 80 numarasını arayarak yardım kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru sonuçları formda vermiş olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden sms ile sizlere iletilecektir.

Diyarbakır sosyal destek kartı limiti belediyenin bütçesi ve ailenin muhtaçlık durumuna göre 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı ne zaman yatar sorusunun cevabına gelecek olursak, ödemeler her ayın son haftasında ihtiyaç sahiplerinin katlarına yatırılmaktadır.

BİM, A101, ŞOK gibi zincir marketlerden sosyal yardım kartı ile kimseye mahcup olmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Diyarbakır Belediyesi gıda yardımı başvurusu için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Whatsapp destek hattı  ALO 153 Diyar Masa Hattını arayabilir, belediyenin resmi internet sitesinden online başvuru yapabilir veya belediye binalarında başvuru formu doldurarak gıda yardımı taleplerinizi iletebilirsiniz.

Hangi başvuru seçeneğini kullanırsanız gıda yardımı başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Gıda ve erzak yardımı başvurularınız değerlendirme aşamasından geçtikten sonra yardım başvurularınız sonuçlanacaktır. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler gıda yardımı almaya hak kazanacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Diyarbakır Belediyesi ihtiyaç sahiplerine tek seferlik ya da düzenli olarak para yardımı yapan belediyelerdendir.

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan veya karşılamakta güçlük çeken vatandaşlara çek, kupon, sosyal destek kartının yanı sıra Diyarbakır Belediyesi nakit yardımı da yapmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan kararla birlikte ihtiyaç sahiplerine 1000 TL’lik yardım dağıtmıştır.

Maddi yardım alan aileler bakiyelerini PTT şubelerinden veya kamu bankaları ATM’lerinden çekebilirler.

Diyarbakır Belediyesi maddi yardım başvurusu için belediye binalarına giderek bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

Diyarbakır Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ramazan ayı başlamadan ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi yardımı yapılmaktadır. Belediye ve muhtarlık tarafından belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin yardım kolileri Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Vefa Destek Grupları ile birlikte adreslerine teslim edilmektedir.

Vatandaşlar temel gıda ve temizlik malzemelerinin olduğu Ramazan kolisi yardımı almak için Büyükşehir Belediyesi’nin çağrı hattı ALO 153 ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait 0 412 226 22 98 telefon numaralarını arayarak taleplerini iletebilirler.

3.9/5 - (27 Oy Verildi )

2 Yorum

  1. Ben koydeyim 6 çocuğum var kocam işitme engelli çocukların okula gidiyorlar her şeyi yetişmiyor bana gıda yardım edin lütfen bana yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu