Güncel

Yapılandırma Başvuru Formu 2023

Yapılandırma Nedir? Yapılandırma Başvuru Formu! Yapılandırma 2023 Başvuru! Yapılandırma Başvuru Şartları! Yapılandırma Başvuru Sorgulama!

Yapılandırma Başvuru 2023

Yapılandırma kapsamında yapılan açıklamalar sonrasında 2023 yılında borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler gelir idaresine başvuru yapabilir. Yapılandırmada vergi affı ve borçlarının yapılandırması konusu mecliste gündeme gelmiştir. Buna göre birçok konuda yapılandırmanın kapsamlı irdelenmesi bütçe komisyonunda kabul edilmiştir. Komisyonun aldığı karar ile kanun teklifi meclisten geçmiştir.

Yapılandırma Başvuru Formu 2023
Yapılandırma Başvuru Formu 2023

Yapılandırma Nedir?

Yapılandırma devlete olan borçlarda vergilerin silinerek kalan kısmının taksitli bir şekilde ödenmesidir. Bu ödemede devlete borcu olanlar ödemelerini daha rahat bir şekilde yapabilir. Yapılandırılabilecek borçlar sadece devlete olan borçları kapsar. Vergi idaresine yapılan borçların taksitli bir şekilde kolayca ödenebilmesi mümkündür.

Yapılandırma Başvuru Formu

Yapılandırma yapmak isteyenler e-Devlet üzerinden borç yapılandırmalarını gerçekleştirebilir. İnteraktif vergi dairesi başkanlığı sayfası üzerinden yapılandırma başvuru formu erişilebilir. Başvuruda tüm gerekli ayrıntılar ve yapılandırma hakkındaki detaylar bulunur.

Tüm devlet borçlarınızı görüntüleyebilir ve yapılandırma başvurusunu yapabilirsiniz. Yapılandırma başvurusunda güncel olan borçlarınızın tümü görünür.

Yapılandırma 2023 Başvuru

Yapılandırma başvurusu elektronik ortamda kolayca yapılabilir. Birçok kişi kolay ve hızlı bir şekilde interaktif vergi dairesi üzerinden gerekli yapılandırma başvurusunu gerçekleştirmiştir. Bu başvurular yapılandırmanın meclisten geçmesinden sonra e-Devlet sayfası üzerinden erişime açılmıştır.

Devlete bulunan borçlarınızın yapılandırılması için gerekli web sitesine girmeli ve e-Devlet hesap bilgilerinizle birlikte işlemlerinizi yapmanız lazımdır.

Yapılandırma Başvuru Şartları

Yapılandırma yapacak kişilerin başvuru şartlarını taşıması gerekir. Yaklaşık %90’a kadar vergiler silinerek ana borcun yapılandırılması mümkündür. Borçlanmanın en fazla 36 aya kadar yapılabilmesi söz konusudur. Ayrıca kişiler daha önce yapılandırma yapmaması gerekir. Buna ek olarak yapılandırmanın düzenli şekilde ödenmesi lazımdır.

Yapılandırma Başvuru Sorgulama

Yapılandırma yapan kişilerin sorgu işlemi için e-Devlet üzerinden başvurusunu takip etmesi mümkündür. E-Devlet üzerinden yaptığınız başvuruları kolayca görüntüleyebilirsiniz. Kuruma giderek yaptığınız başvurularda ise kuruma gittiğinizde gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Bu sebepten dolayı sorgu işlemleri sadece yapılandırma yapan kişi tarafından kimlik bilgileri verilerek sorgulanabilir.

Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Yapılandırma için gerekli bazı şartlar sağlanmalıdır. Bu şartlardan ilki borcun devlete olmasıdır. Bankalara olan borçların yapılandırması söz konusu değildir. Fakat banka borcunun devlet kurumlarına aktarılması bu borcun yapılandırılabilir olmasına yardımcı olur.

Devlete olan tüm borçlarının yapılandırmasında verginin tamamen silinmesi söz konusudur. Bu sayede vatandaşların daha kolay bir şekilde vergi borcundan kurtulması mümkündür.

5/5 - (1 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu