Maddi Yardımlar

Maddi Yardım Başvurusu 2023: Nasıl Başvurulur? Kimlere Verilir?

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Maddi Yardım Başvurusu Sorgulama! Belediye Maddi Yardım Sorgulama! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Maddi Yardım Başvurusu Sorgulama! Belediye Maddi Yardım Sorgulama! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Maddi yardım başvurusu ile ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere; belediyeler, kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve dernekler tarafından maddi yardımlar verilmektedir.

Devletin ihtiyaç sahiplerine sunmuş olduğu bir çok yardım programı bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? kimler maddi yardım başvurusu yapabilir? e-devlet maddi yardım başvurusu  ve maddi yardımlar ile ilgili merak edilen, en çok araştırılan konuları sizler için yanıtladık.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Sorgulama
Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu ve Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır; ihtiyaç sahipleri kaymakamlıklara, belediyelere, SYDV, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na maddi yardım başvurusunda bulunabilirler. Bazı iş adamları ve vakıflarda dar gelirli ailelere maddi yardım sağlamaktadır.

Maddi yardım başvuruları, başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Yazımızın içeriğinde hangi kuruma nasıl maddi yardım başvurusu yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Maddi Yardım Başvurusu Sorgulama

Maddi yardım başvurusu sorgulama; başvuru sonrasında vatandaşlar başvurularının sorgulama işlemini nasıl yapacağını merak etmektedir. Maddi yardım başvurusu sorgulama için başvuruları gerçekleştirdiğiniz kurum üzerinden gerçekleşmektedir.

Maddi yardım başvurusu sorgulama adımlarını sizlerle paylaşacağız;

Belediye Maddi Yardım Sorgulama

 • Belediyelere maddi yardım başvurusu yapanlar e-devlet üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilirler.
 • Belediye binalarına gidebilir, telefon ile arayıp öğrenebilirler.
 • Ayrıca ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvurunuzun sonuçlarını yetkili kişilerden öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek veya telefon ile iletişime geçerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Sosyal destek hatlarından ALO 183 veya ALO 144′ ü arayarak yetkili çalışanlardan bilgi alabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki tıklayınız.

Vakıf ve Dernek Maddi Yardım Sorgulama

 • Maddi yardım başvurusu yaptığınız dernek veya vakıflara ait iletişim bilgilerini arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Maddi Yardım Başvuru Formu

Maddi yardım başvurusu formu; bu formda kişinin maddi durumu, medeni hali, hanedeki kişi sayısı, mesleği, gelir ve giderlerine dair sorular bulunmaktadır. Bu formu doğru bilgilerle ve eksiksiz şekilde doldurduğunuzda başvurunuz onaylanma sürecine girecektir. Yalan beyan vermeniz durumunda, araştırma sırasında doğru bilgilerin ortaya çıkacağını unutmamanızda fayda var.

Formda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda yapılan araştırma sonrası, ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse maddi yardım alabilirsiniz.

Maddi Yardım İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Dar gelirli aileler  bağlı bulundukları belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne, yardım kurum ve kuruluşlara, dernekler ya da hayırsever iş adamlarına başvuru yaptıktan sonra maddi yardım alabilirler.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Ünlü sanatçılar
 • Valilikler
 • Ünlü işadamları ve onlara ait şirketler

Yazımızın devamında yukarıda belirtmiş olduğumuz kurum ve kuruluşlara yapılacak olan maddi yardım başvurusu adımlarından bahsedeceğiz.

Maddi yardım başvurusu yapan kişilere verilecek olan yardımlar kurumların bütçelerine göre değişiklik göstermektedir.

Dernekler, kurumlar, sanatçılar, hayırsever vatandaşlar tek seferlik maddi yardımda bulunmaktadırlar.

Çalışmayan, geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne fakirlik maaşı başvurusunda bulunabilirler.

Maddi Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Maddi yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır; başvurular genellikle 1 hafta ile 1 ay arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreç, maddi yardım başvurusu yaptığınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde süreçler uzayabilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Açıklanır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Maddi yardım başvurusu şartları nelerdir; maddi yardım almak isteyen kişilerin ihtiyaç sahibi olması ve bunu belge ile ispatlaması gerekmektedir.

Maddi Yardım Başvurusu Kimler Yapabilir?

Maddi yardımlardan kimler yaralanabilir;

 • Muhtaçlar
 • İşi olmayan
 • Muhtarlık tarafından fakirlik belgesi olanlar
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Dul ve yetimler
 • 65 yaş kimsesizler
 • Mülteci ve sığınmacılar

Düzenli bir işi olmasına rağmen hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, net asgari ücretin 1/3’üne ya da altında olan kişiler (yani muhtaçlık sınırı altında olanlar)maddi yardım başvurusu yapabiliyorlar.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız, sizden istenen belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilir, maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Numarası

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek Hattı
 • Belediyenin maddi yardımlar için  Alo 153 Beyaz Masa Hattı
 • Maddi yardım başvurusunda bulunduğunuz  İl ve İlçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet maddi yardım başvurusu; 1100 TL pandemi destek parası başvuruları e-devletten yapılmaktadır, başvuru için hemen tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

E-devlet maddi yardım başvurusu; e-devlet üzerinden belediyelere yapacağınız başvurular ön başvuru olarak değerlendirilir. Ön başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Maddi yardım başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar bağlı olduğu ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve maddi yardım formu doldurarak başvurularını bizzat yapmaları gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın maddi yardımlarının yanı sıra yakacak yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 1100 TL pandemi sosyal destek parası için yukarıdaki link üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ancak; 1.ve 2.faz yardımların ikisinden birden yararlanan kişilerin 3.faz pandemi sosyal destek yardımından yararlanamayacağını hatırlatmak isteriz.

Valilik Maddi Yardım Başvurusu

İşi olmayan, düzenli bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında olan(hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyen) kişiler valilik maddi yardım başvurusu için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gitmelidirler.

Valilik maddi yardımları, ihtiyaç sahiplerine tek seferlik yada her ay düzenli bir şekilde de yapılabiliyor.

Valilik para yardımı ailedeki kişi sayısına göre değişmektedir.

 • 2-3 kişilik aileler için 300 TL
 • 5 ve üstü aileler için 500 TL

Valilikler maddi yardımların yanı sıra bir çok yardım vermektedir.

Valilik yardımları nelerdir?

Para, kira, gıda, erzak, yakacak, kırtasiye, mobilya, eşya yardımları, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar,  şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları, öksüz, yetim ve asker çocuğu maaşı, muhtaç, engelli, dul, yaşlılık aylığı, SED yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Valilik yardımları için ALO183 veya ALO144 sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz.

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu

Kaymakamlık maddi yardım başvurusu; İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan yardım parasını almak için vatandaşların bağlı olduğu ilçedeki kaymakamlık binalarına giderek ve orada yer alan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında bizzat başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler;

 • T.C kimlik katı ve fotokopisi
 • İletişim Bilgileri
 • Gelir Testi Belgesi

Başvuru sonuçları için, vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden size dönüş sağlanacaktır.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu

Belediye para yardımı başvurusu için, muhtaç kişiler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediye binalarına giderek ya da e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Ancak e-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak  kabul edilmektedir. E -devletten başvuru yapsanız dahi sonrasında belediyelere bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerinde başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Belediye maddi yardım başvurusu e-devlet; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Başvuru formunda sosyal yardım türleri arasından Belediye Para Yardımı(Nakdi Yardım) seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.

Açık Kapı Maddi Yardım Başvurusu

Açık kapı maddi yardım başvurusu; başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linke tıklayabilirsiniz. Çıkan formu eksik  şekilde olarak doldurun. Telefonunuza gelen onay kodu ile giriş yaptıktan sonra istenen bilgileri girip başvurunuz tamamlayabilirsiniz.

Açık Kapı, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuş olan projedir. Vatandaşlar  taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepleriniz için Açık Kapı mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Açık Kapı  Yardım Başvurusu Sorgulama; başvuru sahipleri e-devlet üzerinden başvuru sorgulama sekmesiyle  yada acikkapi.gov.tr sitesinde bulunan ‘Başvuru sorgulama’ sayfası ile başvuru sonuçlarını kontrol edebilirler.

Açık kapı başvurusu sorgulama için https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula linke tıklayabilirsiniz.

SED Maddi Yardım Başvurusu

SED maddi yardım başvurusu için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ya da Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu kurumlara dilekçe göndererek de başvuru yapmanız mümkündür.

E-devlet SED maddi yardım başvurusu; e-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurusu onaylanan kişilerin, sonrasında gerekli evraklar ile birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e-devlet SED maddi yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu

Kızılay maddi yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, 81 ilimizde bulunan Kızılay temsilciliklerine gidip bizzat başvuru yapabilirler.

Ayrıca, Kızılay resmi internet sitesi üzerinden e-mail göndererek yetkili kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızılay maddi yardım başvurusu için; https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linke tıklayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir.

Kızılay para yardımı ve  Kızılay’ın yapmış olduğu diğer yardımlar ve başvuru sorgulama için  168 Çağrı Merkezi üzerinden 7/24 yetkili kişiler ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım Başvurusu

Bağlı olduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek maddi yardım başvurusu yapabilirsiniz. Muhtaç olduğunuzu muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ile ispatlamanız durumunda maddi ve ayni yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu için vatandaşların  Vakıflar Bölge Müdürlüklerine gitmeleri veya Bölge Müdürlüklerine e-posta yoluyla başvuru dilekçelerini iletmeleri gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu için izleyebileceğiniz 2 yol bulunmaktadır.

1- Dernek ve vakıfların maddi yardımları için bu kurumlara ait resmi internet siteleri üzerindeki iletişim bilgilerinden irtibata geçerek,

2- Dernek ya da vakfa ait telefon numarasını arayarak ya da mail göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; yoksul ve muhtaç, ihtiyaç sahibi, engellilere, yetim ve öksüzlere, dul kadınlara ve kimsesiz yaşlılara fakirlik maaşı bağlamaktadır.

Fakirlik maaşı 2021 yılı itibariyle 1037,96 TL olmuştur. Fakirlik maaşı, her ay düzenli şekilde ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Cimer Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cimer Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır; ihtiyaç sahibi vatandaşlar, TC kimlik numarası, ad, soyadı, anne kızlık soyadı, kimlik seri no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasında başvuru formu doldurabilirler.

Cimer yardım başvurusu için https://www.cimer.gov.tr/ linke tıklayabilirsiniz.

Cimer yardım başvuruları genellikle 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreç başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bazen uzayabilmektedir.

Cimer yardım başvurusu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama linki tıklayabilirsiniz.

 

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu; SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okuyan öğrencilere para yardımı verilmektedir. Ayrıca kyk burs yardımı, kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı ve burs yardımı da verilmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz kuruma gerekli evraklar ile gitmeniz halinde form doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Okuyan öğrencilere  para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Holding ve İş Adamları
 • KYK bursu

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar

 •  İlkokul öğrencilerine aylık 1181,23 TL
 • Ortaöğretim öğrencisi için aylık 1259 TL
 •  Lise ve üniversite öğrencisi için aylık 1417,47 TL

Herkese Maddi Yardım Başvuru

Bakanlık başvuru yapan herkese yardım parası verileceğini açıkladı. 20 Bin TL ile 40 Bin TL arası ödeme almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Maddi Yardım Başvuru

Sosyal Hizmetler Maddi Yardım Başvurusu;  ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurularınızı bizzat gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Haluk Levent Maddi Yardım Başvurusu

Ahbap derneği  maddi yardım başvurusu için;

 • ahbap.org’a giriş yapınız
 • Profil kısmından Belge Yönetimi seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan sayfadan başvurunuzu seçiniz
 • Başvurunuza ait eksik veya hatalı belgeleri yükleyiniz.

Web sitesindeki üyelik butonundan kayıt olması, kayıtlı olan mail adresine doğrulama kodunun gönderilmesi ve mail doğrulaması yapması gerekmektedir. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yaparak profilde bulunan yardım talebi butonuna tıklayarak maddi yardım talebini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru sorularını doğru ve eksiksiz tamamladıktan sonra profildeki belge yönetiminden ilgili başvuruya tıklayarak gerekli bilgileri yüklemelisiniz.

4.4/5 - (7 Oy Verildi )

10 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek durumum çok kötü yetemiyorum gecinemiyorum eşimle maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen kiram birikti bakkala borcum birikti ne yapacağımı bilmiyorum çaresizim gidicek yerim yok sağlığında kalmadı artık lütfen mesajımı görün artık gücüm kalmadı tukendim evime hicbirsey alamıyorum cocuklarima beslenmeye koyacak bir şey yok Allah rızası için yardım edin bana

 2. Merhaba benim 2 çocuğum durumum çok kötü eşim hasta maddi durumum iyi deyil sizden yardım bekliyorum 🥺

 3. Çok zor durumdayım çocuğum var yardım istiyorum sizden çok zordayiz çocuğumla kirada oturuyorum çok zor durumdayım

 4. Benim engelli bir kızım var kızım tedavisi sürüyor kızım üç seyas ameliyat var matti durumum iyi değil kızım sağlığına kavuşması için yardım talep ediyoruz kızımın ameliyatı var

 5. Benim engelli bir kızım var kızım tedavisi sürüyor kızım üç seyas ameliyat var matti durumum iyi değil kızım sağlığına kavuşması için yardım talep ediyoruz

 6. Benim 3 çocuğum var depremzedeyim malatya’dan şuan muş yaygın kasabasında oturuyorum evim kira iş yok çalışamıyorum gerek devletimizden gerek hayırsever kurumlardan yardım talebinde bulunuyorum Allah razı olsun

 7. Çalışamıyorum evde oturuyorum akşama kadar omuzumda bir ağrı olduğu için çalışamıyorum maddi ve manevi konusunda destek olmanızı istiyorum bu yüzden sizden açıklama bekliyorum kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu