Sosyal Yardımlar

Sosyal Destek Yardımı Başvuru Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Destek Yardımı! Sosyal Destek Yardımı Başvuru! Sosyal Destek Yardımı Sorgulama! Sosyal Destek Yardımı Zam Geldi mi? Sosyal Destek Yardımı Ne Kadar Oldu 2023? Sosyal Destek Yardımı Şartları

Sosyal Destek Yardımı

Sosyal Destek Yardımı! Sosyal Destek Yardımı Başvuru! Sosyal Destek Yardımı Sorgulama! Sosyal Destek Yardımı Zam Geldi mi? Sosyal Destek Yardımı Ne Kadar Oldu 2023? Sosyal Destek Yardımı Şartları

Sosyal Destek Yardımı Başvuru Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?
Sosyal Destek Yardımı Başvuru Ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal destek yardımları kapsamında yardımdan yararlanacak kişiler taleplerini e-Devlet üzerinden gönderebilir. İhtiyaç sahibi kimseler mutlaka taleplerini bildirmelidir. Devlet ancak bu şekilde ihtiyaç sahibi kimseleri belirler.

Muhtaç kişiler yardım başvurusunu Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı e-Devlet sayfası üzerinden yapabilir. Bu şekilde hızlı ve kolay bir şekilde başvuru oluşturmak mümkündür.

Sosyal Destek Yardımı Başvuru

Sosyal destek yardımları başvurusu e-Devlet hesabı üzerinden yapılabilir. Başvuruda bulunacak kimselerin hangi yardıma başvuru yaptığını açıklamalarını okuması ve şartları taşıdığı zaman bu başvuruyu yapması gerekir. Eğer şartların tümünü taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Şartlardan herhangi birini taşımıyor olmanız durumunda başvurudan yararlanamazsınız. Mutlaka ayrıntıları öğrenmeli ve yardım hakkında destek taleplerinizi vermelisiniz. Destek talepleri e-Devlet üzerinden kolayca oluşturulabilir.

Sosyal Destek Yardımı Sorgulama

Sosyal destek yardımları sorgulama hizmeti e-Devlet üzerinden yapılır. Sorgulamanın yapılabilmesi için e-Devlet hesabınıza erişmeniz gerekir. Sorgulama yapılırken uygulayacağınız adımlar şu şekildedir;

 • Başvuru yapılan e-Devlet hesabına giriş yapılmalı
 • Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı sayfasına giriş yapılmalı
 • Sosyal yardımı ödenekleri sorgulama sayfasına giriş yapılmalı

Sosyal Destek Yardımı Zam Geldi mi?

Sosyal destek yardımları hakkında son yapılan açıklamalara göre zamlı tutarlarla yeni ödemeler alınabilecektir. Yeni ödemelerin alınabilmesi amaçlı mutlaka öncesinde başvurunun oluşması gerekir. Başvurusu onaylanan kimseler zamlı yeni tutarları alabilir. Ayrıca düzenli yardım alanlarsa yine zamlı oranlarla gerekli yardımlardan yararlanabilir.

Sosyal Destek Yardımı Ne Kadar Oldu 2023?

Sosyal destek yardımları ücretlerindeki tutar zamlı oranlarla tekrardan yenilenmiştir. Fakat net bir tutar belirtmek mümkün değildir. Çünkü yapılacak her bir sosyal destek birbirinden farklı rakamlarda verilir.

Değişken rakamlar ihtiyaç sahibi kimselerin gereksinimlerini karşılamak için alınır. Muhtaç ailelerin aldığı rakamlar yardım türüne göre belirlenmektedir.

Sosyal Destek Yardımı Şartları

Sosyal destek yardımları şartları her yardım için birbirinden farklı olabilir. Genel anlamda aranan şartlar aynı olur. Şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Türk Vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmak
 • Muhtaçlık sınırında bulunmak
 • Gelir tespitinde düşük gelir seviyesine sahip olmak 
 • Bakıma muhtaç kimselerden olmak

Sosyal Destek Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Sosyal destek yardımları hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında ihtiyaç sahibi kimselerin bu yardımdan yararlanabilmesine olanak sağlanmıştır. Sadece muhtaç aileler yardımlardan yararlanabilir. Yardımların ayrıntısı ve detayları hakkındaki tüm açıklamalar yardım başvuru formunda verilecektir. Bu şekilde açıklamaları detaylı şekilde öğrenmeniz mümkündür. 

Sosyal Destek Yardımı Ne Zaman Yatar?

Sosyal destek yardımları ödemelerinin ne zaman yatırılacağı başvuru sırasında öğrenilebilir. Her ödeme türü için farklı zamanlarda başvurular alınır. Kısacası başvurunun şekline göre alınacak ödeme ay başında veya ay sonunda yapılabilir.

Yardım başvuru yapan kişinin başvuru yaptığı tarihi esas alınarak verilecektir. Bu sebepten dolayı kimlik numaraları esas alınarak gerekli başvurular verilmeye başlanacaktır.

Sosyal Destek Yardımı Nedir?

Sosyal destek yardımları oldukça çeşitlidir. Bu yardımlar da her türlü ihtiyacı karşılayacak çeşitli olanaklar vardır. Yardımların bazıları şu şekildedir;

 • Nakit yardım
 • Gıda yardımı
 • Barınma yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı

Sosyal Destek Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal destek yardımları muhtaç ailelere sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi olan herkes gerekli başvurularını yapabilir. Gelir tespiti yapılan kimseler başvurulardan yararlanır. Gelir tespit durumuna göre asgari ücretten üçte bir oranında daha düşük gelire sahip hane halkı kişi sayısı bulunuyorsa bu hususta yardımdan yararlanılabilir. Kişi sayısı esas alınarak gelir tespiti yapılır ve bu durumda asgari ücretle birlikte muhtaçlık seviyesi ortaya çıkar.

Sosyal Destek Yardımları

Sosyal destek yardımları muhtaç ailelerin toplumdaki eşitsizliğini önlemek amaçlı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler yardımlardan düzenli şekilde ya da tek seferlik olarak yararlanabilir. Yardımdan yarar sağlayacak kimseler düzenli şekilde bu yardımları talep ediyorsa mutlaka buna uygun yardımlar yapmalıdır.

Çeşitli yardımların detaylarını öğrenmek isteyenler bakanlık birimlerine gidebilir. Birimlerde daha detaylı ayrıntılar öğrenilir.

Sosyal Destek Yardımları Her Ay Mı Veriliyor?

Sosyal destek yardımları her ay alınabilir. Fakat tek seferlik yapılan yardımlar da vardır. Yardımların türü ve çeşitleri hakkındaki ayrıntılar mutlaka incelenerek gerekli yardım başvurusunda bulunmak mümkündür.

Yardımların nasıl alınacağını öğrendikten sonra kapsamı hakkındaki ayrıntıları bakanlıktan öğrenir ve bu sayede sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz. Hane de bir kişi farklı yardımlara başvuru yapabilir.

Fakat hane de birden fazla kişi aynı ya da farklı yardımlara başvuru yapmamalıdır. Sadece ilk yapılan başvuru geçerli sayılabilecek için bu hususta dikkatli olmakta fayda vardır.

Sosyal Destek Yardımları Ne Zamana Kadar Verilecek?

Sosyal destek yardımları veriliş zamanı net olmamaktadır. Çünkü yapılan başvuru tarihi kişiden kişiye değişiktir. Buna ek olarak her yardımda farklı tarihlerde başvuru sonuçları incelenebilir. Başvurunun olumlu olması halinde başvuruda öğrendiğiniz bilgiler ışığında başvurunun nasıl alınacağını bilirsiniz.

Her birey vatandaş numarasının son hanesi ile ödemelerini alır. Ödeme alacak kişiler ayrıca e-Devlet üzerinden kendilerine gören şahsi ödemeleri görüntüleyebilir.

Dilerseniz PTT şubesi üzerinden ilgili sorgu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yardım başvuru sırasında banka bilgileri verdiyseniz banka aracılığı ile sorgu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1.7/5 - (3 Oy Verildi )

Bir Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı evime birsey alamıyorum lütfen cocuklarin beslenmesine koyucak hicbirsey bulamiyorum yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda ben lütfen gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu