Sosyal Yardımlar

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Şartlı Eğitim Yardımı! Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023! Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu!

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı! Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023! Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu!

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?
Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Şartlı eğitim yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanır. Bu yardım 3294 sayılı kanun gereğince ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının örgün bir eğitime devam ederek gereksinimlerini karşılayamadığı zamanlarda yapılmaktadır. Ayrıca yardım alacak kişilerin dört günden daha fazla devamsızlığı olmaması gerekir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı eğitim gören çocukların maddi zorluk çektiği zamanlarda devletten aldığı yardımdır. Yardım kapsamında çocukların dört günden daha fazla devamsızlığının olmaması gerekmektedir.

Ayrıca ailesinin ihtiyaç sahibi olması gerekir. Buna ek olarak yapılan yardımlar öncelikli olarak anneye verilmektedir. Anne hayatta yoksa çocuktan sorumlu diğer kişiler yardımları alabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şartlı eğitim yardımları kapsamında sağlanan destek bakanlık tarafından belirlenmektedir. Yardım destekleri şu şekildedir;

  • İlköğretim erkek öğrenciler aylık 90 TL
  • İlköğretim kız öğrenciler aylık 100 TL
  • Ortaöğretim erkek öğrenciler 130 TL
  • Ortaöğretim kız öğrenciler 150 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı eğitim yardımı sadece sıfır ile altı yaş arasında kız ya da erkek çocuk fark etmeksizin ihtiyacı olan ailelere verilmektedir. Muhtaç aileler çocuğun gereksinimlerini karşılayamadığı zamanlarda bu yardımı devletten talep edebilir. Ayrıca bu yardım gebe kadınlara ve lohusa kadınlara da verilmektedir. Gebe kadınlar dokuz ay boyunca aylık 200 TL alırken lohusa kadınlar ise en az iki aylık süreç boyunca 300’er TL alacaktır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023

Şartlı eğitim yardımı kapsamında verilecek olan destek başvuru yaptığınız süre esas alınarak PTT hesabı üzerinden çekilebilir. Bu sebepten dolayı ilgili başvuruyu ne zaman yaptığınız bu paranın ne zaman yatacağını belirler. Başvuru sırasında olumlu görülmesi halinde yardımdan nasıl ve nereden yararlanabileceğinizi mutlaka sorgulamalısınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Şartlı eğitim başvuru formu bizzat bakanlık birimlerine giderek elde edilebilir. Bakanlık tarafından başvuru formu eksiksiz şekilde doldurularak ilgili birime teslim edilmelidir. Bu şekilde yardım başvuru formu tamamlanarak gerekirse ek evrak eklenerek kurum müdürlüklerine imzaya gönderilmelidir.

Başvuru formunda sizden istenen bilgiler güncel tarihlerde olmalı ve başvurunuzun olumlu değerlendirmeye alınması bu aşamada önemlidir.

Şartlı Eğitim Yardımı Lise Ne Kadar?

Şartlı eğitim yardımında lise öğrencilerine verilen yardım eğitim desteği kapsamında verilmektedir. Şartlı eğitim yardımı sıfır ve altı yaş arasındaki çocuklara verilmektedir. Eğer lise öğrencisi bir çocuğunuz varsa bu durumda eğitim desteğinden yararlanması söz konusudur. Eğitim desteği için e-Devlet üzerinden gerekli başvurular yapılabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nereden Çekilir?

Şartlı eğitim yardımından yararlanacak kişiler bu yardımı PTT şubesi üzerinden alabilir. Bu yardım sadece çocukların hayatta olan annelerine verilmektedir. Annesi hayatta değilse çocuğa bakan kişi kimlik numarasıyla birlikte PTT şubesine giderek verilen yardımı çekebilir.

Yine aynı şekilde çocuğun annesi kimlik bilgilerini vererek PTT şubelerinden mesai saatinde ve hafta içi olacak şekilde giderek ilgili ödemeyi çekebilir.

2.3/5 - (3 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu