Sosyal Yardımlar

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı! PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru! PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Ne Kadar?

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Para yardımı çalışamayan işsiz anneler veya ev hanımları için verilir. Bu yardımı alabilmek adına gerekli şartların taşınması lazımdır. Şartların uygun olması halinde başvurular İŞKUR üzerinden yapılacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra uygun görülmesi halinde para yardımını PTT hesabı üzerinden çekebilmeniz mümkündür. Çalışamayan durumda olan ev hanımları için toplamda üç ay verilecek olan bu destek maddi güçlük çekenlere yardımcıdır. 

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı
PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı

Ekonomik zorluk yaşayan kişiler mutlaka bu yardıma başvuru yapmalıdır. Başvuruların alınması adına İŞKUR müdürlüklerini ziyaret edebilir veya dilerseniz İŞKUR resmi sitesinden araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR müdürlüklerini arayarak ilgili yardımın son başvuru tarihini öğrenebilirsiniz.

Yardımlar hakkındaki ayrıntılar öğrenildikten sonra başvurular gerçekleşebilir. Öncelikli olarak şartları sorgulamanız gerekir. Şartların tümü uygunsa eğer başvurularınızı yapabilirsiniz. Eğer şartlardan herhangi birini veya birden fazla şartı taşımıyorsanız başvuru yapsanız dahi başvurunuz geçersiz sayılır. 

Ev hanımlarına verilecek para yardımı günlük belirtilen bir ücret ile toplamda üç aylık bir yardımı kapsar. En fazla üç ay şeklinde alınabilecek bu tutar belirlenen son rakamlara göre 8540 TL’dir. Yine de en güncel rakamı başvuru yaptığınız sırada öğrenebilirsiniz. Başvurunuz hakkındaki ayrıntılar ve güncel başvuru şartları İŞKUR müdürlüklerinde öğrenebilmenize imkan tanır. 

Bu yardımı almaya hak kazanacak ev hanımları sadece bir kere başvuru yapabilir. İkinci kez başvuru yapılamaz. Ayrıca başvuru kişinin kendisi tarafından yapılmalıdır. Ev hanımları ve çalışamayan çocuklu anneler aylık ortalama alacakları miktarı günlük olarak belirlenen rakamları alır. İşkur vereceği para yardımında günlük miktarı belirlemiştir. Bu miktarın her sene güncellenmesi söz konusu olabilir. Enflasyona göre ve asgari ücret artışına göre bu rakamda güncelleme yapılabilir.

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Başvuru

Para yardımı başvuruları İŞKUR müdürlüklerinden yapılmalıdır. Başvurusu yapacak kişilerin şartları detaylı bir şekilde bilmeleri gereklidir. Ancak tüm şartları taşıyan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Verilecek olan para yardımı tek seferde verilmez üç aylık periyotlar içerisinde ödenir. Toplam tutar başvuru sırasında öğrenilebilir. Başvuru şartları şu şekildedir;

  • Kişinin İşkur’da güncel kaydı bulunması
  • Çalışmayan kişinin İŞKUR’da işsiz birey olarak görünmesi
  • Son üç ay içerisinde sigorta girişinin bulunmaması
  • En son çalıştığı yerdeki işverenin birinci dereceden veya ikinci dereceden akrabası olmaması
  • Emekli veya malullük pirimi almamış olmak
  • Emekli olmamak

Belirtilen şartların yanı sıra farklı bilgiler istenebilir. Bu bilgileri sadece İŞKUR müdürlüklerine giderek öğrenebilmeniz mümkündür. Güncel şartlar hakkındaki detayları sorgulayabileceğiniz İŞKUR müdürlüklerinde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı gerçekleştirirken mutlaka güncel bilgiler vermeniz önemlidir. Ancak bu sayede başvurularınızın olumlu bir şekilde yanıtlanabilmesine imkan tanıyabilirsiniz. Eksik bilgi ya da yanlış bilgi yüzünden hakkınız olsa dahi başvurularınız olumsuz yanıtlanabilir. Dikkatli bir şekilde başvuruda sizden istenen tüm bilgileri güncel tarihlerde vermeniz lazımdır.

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Ne Kadar?

Para yardımı kapsamında ev hanımları ve çalışmayan aileler İŞKUR’un belirlediği günlük orandaki maaşı üç aylık sürede alır. Ayrıca başvuru yapmak isteyenlerin merak ettiği bir konu üç ayda toplam ne kadar ücret alabileceğidir. İşkur günlük 95 TL tutarında nakit desteğini öngörmüştür. Bu destek kapsamında aylık alınacak tutar ortalama 2800 TL civarındadır. Ayrıca rakamlarda değişkenlik gösterilebilir. Toplamda üç ay boyunca en fazla alınabilecek rakam 8500 TL civarındadır. Güncel rakam bilgilerini başvuru sırasında öğrenebilirsiniz.

İlgili kişilerin şartları taşıması halinde para yardımı başvurusunu İŞKUR üzerinden yapması ve bu parayı PTT üzerinden çekmesi mümkündür. Başvurunuz olumlu olduğu zaman bir sonraki ay PTT üzerinden isminize yatırılan parayı alabilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun olumlu olması halinde ne zaman bu parayı alabileceğinizi sormanız gerekir. Hangi tarihler aralığında ücretin yatacağı hakkında fikir sahibi olduktan sonra PTT şubelerine giderek sorgu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede boş yere şubeye giderek sorgu işlemi yapmamış olursunuz. Mutlaka ne zaman paranın yatacağını öğrenmeniz gerekir.

Para yardımı almak isteyen çalışmayan anneler ve ev hanımlara güncel bilgileri kuruma giderek öğrenebilir. Dilerseniz daha pratik olması adına kurumla iletişime geçerek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Ayrıntılarıyla öğreneceğiniz şartları taşıyıp taşımadığınızı anlarsınız. Bütün şartları taşıyan kişilerin üç aylık dönemde bu yardımdan yararlanabilmesi mümkün olur. Tek bir şartı taşımıyorsanız bu yardımdan başvuru yapsanız dahi yararlanamayabilirsiniz. Mutlaka başvuru yapmadan önce şartları kontrol etmelisiniz.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.

4.5/5 - (4 Oy Verildi )

2 Yorum

  1. 3 çocuğum var 3 de okula gidiyor yardıma ihtiyacım var kiraciyiz eşimin çalıştığı oraya gidiyor ekmek parası zorlaniyoruz engelli kardeşime bakıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu