Sosyal Yardımlar

Afetzede Barınma Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur? Başvuru

Afetzede Barınma Desteği! Afetzede Barınma Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Afetzede Barınma Desteği Kimlere Verilir? Afetzede Barınma Desteği Ne Kadar?

Afetzede Barınma Desteği

Afetzede Barınma Desteği! Afetzede Barınma Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Afetzede Barınma Desteği Kimlere Verilir? Afetzede Barınma Desteği Ne Kadar? Afetzede Barınma Desteği Ne Zaman Verilecek?

Afetzede Barınma Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur? Başvuru
Afetzede Barınma Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur? Başvuru

Afetzede barınma desteği alacak kişiler AFAD üzerinden bu yardımları talep edebilir. Ayrıca barınma desteği için gerekli başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru kapsamında afetzedelerin tümü hasar tespiti sorgulama ve itiraz işlemi ile birlikte gerekli barınma desteğinden yararlanabilir. Yaşanılamayacak durumda olan evlerdeki kişilerin barınma desteği alabilmesi mümkündür.

Afetzede Barınma Desteği Nedir?

Afetzede barınma desteği almak için gerekli başvurular afetzede barınma desteği üzerinden yapılmalıdır. E-Devlet hesabınıza giriş yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sağladığı destekten yararlanmak mümkündür. Deprem bölgesinde bulunan için yardım başvurusu e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Güncel ikametgah bilgileri kapsamında destekten yararlanmak mümkündür.

Afetzede Barınma Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afetzede barınma desteği başvurusu yapmak isteyen kişiler e-Devlet platformunu tercih etmelidir. Gerekli başvurular kapsamında hasar tespiti sonucunda ağır hasarlı olarak görülen ve yaşanamaz durumda olan binalar için barınma desteği yapılabilir.

Barınma desteğini ağır hasarlı binalarda yaşayan kimseler yapabilmektedir. Bunun sonucunda afetzede dışında hiçbir kimse başvuru yapamaz. Mutlaka afetzedenin kendinin başvuru yapması ve gerekli başvurunun incelemeye alınması gerekir.

Afetzede Barınma Desteği Kimlere Verilir?

Afetzede barınma desteği kapsamında bu yardım depremden hasar gören evlerinde yaşayamaz olan kimseler tarafından yapılabilir. Depremzedeler bulundukları bölgede maddi ve manevi zorluk yaşıyorsa başvurusunu e-Devletten yapabilir. Bu şekilde devletin sağladığı olanaklardan yararlanmak mümkün olur. Devlet sunduğu barınma imkanını tüm depremzedelere sağlar.

Afetzede Barınma Desteği Ne Kadar?

Afetzede barınma desteği konteynır ya da çadır şeklinde sağlanır. Fakat taşınma yardımı ve kira yardımı alabilmek mümkündür. Bu kapsamda kira yardımı almak isteyen kişiler gerekli yardım başvurusunu yaparak ev sahibi olarak 60.000 TL kiracı olarak ise 24.000 TL barınma desteği almaktadır. Bakanlığın sağladığı bu yardım kapsamında afetzede barınma desteği hem taşıma ihtiyaçlarını karşılar hem de kira giderlerini 12 ay boyunca öder.

Afetzede Barınma Desteği Ne Zaman Verilecek?

Afetzede barınma desteği kapsamında ilk aşama olan 10.000 TL destek dağıtmaya başlanmıştır. Bununla beraber kiralama işlemi sırasında gerekli başvurular tamamlanarak devletin afetzedelerin kirasını ödemesi mümkündür. Bu sebepten dolayı herkes birbirinden farklı tarihlerde bu yardımı alabilir. Yardımı talep edecek depremzedeler mutlaka gerekli başvurunu yapmalıdır.

4.7/5 - (3 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu