Belediye Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu; Sakarya Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara ayni ve maddi yardımlar ile destek olmaktadır. Ayni yardımlarını koli bazında ve sosyal yardım kartına bakiye olarak yüklemektedir. Muhtaç vatandaşların kendi ihtiyaçlarını, kimseye mahcup olmadan  kendileri karşılayabilmeleri adına sosyal destek kartı yardımını hayata geçirmiştir.

Yazımızın içeriğinde Sakarya Belediyesi yardım başvurusu ve Sakarya Belediyesi sosyal yardımlar ile ilgili detayları paylaşacağız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Sakarya Belediyesi ayni ve maddi sosyal yardımlar;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sosyal destek kartı yardımı
 • Kömür, odun ,yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Giyim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Hasta bezi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Yaşlı kimsesizler için yapılan yardımlar
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti
 • Ev temizlik ve tadilat hizmeti
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar

Sakarya il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyelere en çok sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi; kimsesiz, yoksul, dar gelirli vatandaşlara, muhtaç öğrencilere sosyal destek kartı vermektedir.

Sosyal kart sahiplerinin hesaplarına her ay düzenli olarak 300-400 TL bakiye yüklenmektedir. Bu kartlar ile vatandaşlar pos cihazlarının olduğu market ve iş yerlerinden alışveriş yapabilir ve faturalarını ödeyebilirler.

Sakarya Belediyesi tek seferlik ya da düzenli olarak gıda yardım paketi dağıtmaktadır. Başvuru şartlarını sağlayan kişiler gıda yardımı almaya hak kazanmaktadır. Gıda yardımı koli olarak yada sosyal yardım kartı bakiyesi olarak ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Sakarya Belediyesi yardım kolisi hazırlayarak ihtiyaç sahiplerinin adreslerine teslim etmektedir. Erzak kolisi yardımı Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır.

Deprem, yangın, sel nedeni ile evi zarar görmüş vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kira yardımı, eşya yardımı, ev tadilatı hizmeti Sakarya Belediyesi tarafından sağlanmaktadır.

Yoksul ailelerin okul çağındaki çocuklarına kırtasiye yardımı, okul forması, bot, mont, ayakkabı yardımı yapılır.

Ailesinin yada kendisinin ikametgahı Sakarya’da olan üniversite eğitimi gören gençlere belediye tarafından öğrenci bursu verilmektedir.

Engelli, kronik hastalığı nedeni ile sokağa çıkamayan vatandaşlara evde sağlık hizmeti, evde bakım hizmeti verilmektedir. Sağlık kurulu raporu ve engelli raporu olan muhtaç kişilere medikal malzeme desteği verilmektedir.

Muhtaç ailelerin yeni doğan bebeklerine Hayırlı Olsun hediyesi olarak, bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni doğan paketi hediye edilmektedir. Yeni doğan paketinin içerisinde bebeğin ilk etapta ihtiyacı olan bebek bezi, bebek battaniyesi, biberon, beşik v.b eşyalar hediye edilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Sakarya Belediyesi yardımları; kimsesizlere, düşkünlere, engellilere, sokak çocuklarına, muhtaçlara, yoksullara, dar gelirlilere, mültecilere, sığınmacılara, afetzedelere, işsiz genç, yaşlı ve yetişkinlerin yanı sıra, dar gelirli yani hane kişi başı aylık net ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere verilmektedir.

Yukarıda belirmiş olduğumuz kişiler Sakarya Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapabilirler. Gerekli belgeler ile başvurularını tamamlayan vatandaşların belediye inceleme komisyonu evlerine ziyaret gerçekleştirir. İnceleme komisyonunun hazırlamış olduğu rapor ile kişinin muhtaçlık durumuna dair bilgi edinilir.

Sakarya Belediyesi, hazırlanan rapor ile başvuru sahibinin yardım alıp alamayacağına dair karar vermektedir. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar Sakarya Belediyesinden en kısa sürede yardımlarını almaya başlar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sakarya Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişiler büyükşehir belediyesine veya bağlı oldukları ilçe belediye binalarına giderek buradan başvuru için gerekli evrakları öğrenebilirler.

Gerekli belgelerini tamamlayan vatandaşlar, bağlı oldukları Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek başvuru formu doldurmak ve evraklarını teslim etmek şartı ile yardım başvurularını tamamlayabilirler.

E-devlet Sakarya Belediyesi yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

E-devlet platformu üzerinden yardım başvurusu yapmak için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git seçeneğine tıklayıp, Sakarya Belediyesini ve almak istediğiniz yardım türünü işaretlemeniz gerekir.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak değerlendirilir. Ön başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar gerekli belgeler ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne gitmelidirler.

Sakarya Belediyesinden sosyal yardım almak isteyen vatandaşların öncelikle muhtaç olması ve bu durumu fakirlik belgesi ile ispatlaması gerekmektedir.

Fakirlik belgesinin yanı sıra vatandaşlardan ek belgeler de talep edilmektedir. Öğrenci, eğitim yardımı için öğrenci belgesi, kronik hastalar için sağlık kurulu raporu, afetzedeler için bilirkişi raporu, engelli bireyler için engelli raporu ek belge olarak vatandaşlardan talep edilmektedir.

Kronik hastalık, yaşlılık veya engeli nedeni ile dışarı çıkmayacak durumda olan vatandaşlar ALO 153 numaralı hat üzerinden yardım başvurularını yapabilirler.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sakarya Belediyesi sosyal yardım almak isteyen vatandaşlardan başvuru formu doldurmalarını istemektedir. Başvuru formunda ailenin muhtaçlık durumunu tespit etmek adına bazı sorular bulunmaktadır. Kimlik bilgileri, ailede yaşayan kişi sayısı, ailenin gelir-giderlerine ait bilgiler, iletişim ve adres bilgilerine dair bir takım sorular başvuru formunda istenmektedir.

Başvuru formları inceleme komisyonu tarafından değerlendirilecektir. Formda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması oldukça önemlidir.

Belediyeden talep ettiği yardıma ihtiyacı olmadığı halde, kendisini ihtiyaç sahibi gibi gösteren kişiler yardım alsalar dahi bu durumun yetkililer tarafından ortaya çıkarılması halinde aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorundadırlar.

Geri ödemeyi kabul etmeyen kişilere belediye tarafından dava açılarak yasal süreç başlatılır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sakarya Belediyesinden yardım talep eden vatandaşlar başvurularının sonuçlarını nasıl öğreneceğini araştırmaktadır.

E-devlet başvuru sorgulama için yine e-devlete giriş yapmanız gerekir.

Başvurularını yüz yüze yapan vatandaşlar  bağlı oldukları ilçe belediyesine bağlı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek başvuru sorgulaması yapabilirler.

ALO 153 nolu hat üzerinden başvuru sorgulaması yapabilir, Sakarya Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları için yetkililer ile iletişime geçebilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlar ilgili  detaylı bilgi edinmek, başvuru için sizden talep edilen belgeleri, başvuru şartlarını öğrenmek ya da yardım başvurunuzun sonucunu sorgulamak için Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 4 054 ya da 0264 289 30 00 telefon numaralarından biri ile iletişime geçebilirsiniz.

Sakarya Belediyesi ayni ve maddi yardımlar ile ilgili tüm soru ve görüşleriniz için ALO 153 nolu hat ile iletişim sağlayabilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

E-devlet ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden ‘Erzak ve Gıda Yardımı‘ başvurusu yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilir.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ve e-devlet üzerinden yapılan başvurularda almak istediğiniz yardım türünü Erzak ve Gıda Yardımı işaretlemeyi unutmayınız.

Başvuruları kabul edilen vatandaşların belirli zamanlarda yardım kolisi evlerine teslim edilir.

Yardım kolisi 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel mutfak ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak hazırlanmaktadır.

Gıda ve erzak yardımı almak isteyen vatandaşlar https://www.sakarya.bel.tr/tr/HizmetRehberi/Detail/67 linke tıklayarak gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Yardım kolisi başvuruları Çözüm Masası numarası olan ALO 153 numaralı hat üzerinden ulaşım sağlanıp başvurunun açık olması halinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Alınan bilgilerle sisteme kaydedilerek ihtiyaç ailelerin tespit edilmesiyle birlikte yardım kolisi ev adresinize yollanacaktır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sakarya Belediyesinden düzenli olarak  gıda yardımı kolisi ve maddi yardım almaya hak kazanan vatandaşlara sosyal yardım kartı verilmektedir. Vatandaşlar sosyal yardım kartı ile pos cihazının geçerli olduğu market ve iş yerlerinden alışveriş yapabilmektedir. Ayrıca bu kartlar ile fatura da ödenmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı BİM. A101 ve ŞOK gibi zincir marketlerde geçerlidir. Dar gelirli vatandaşlar sosyal destek kartı ile kimseye mahcup olmadan temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Sakarya Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı için e-devlet üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek burada başvuru formu doldurmak şartı ile başvurularınızı yapabilirsiniz.

Ön başvuruları kabul edilen veya doğrudan Şube Müdürlüklerine sosyal yardım kartı başvurusu yapacak olan kişilerin gerekli evraklar ile başvuru yapmaya gitmelidirler.

Ön Ödemeli Kart başvurusu kabul edilen vatandaşların kartları adreslerine teslim edilmektedir.

Sakarya Belediyesi sosyal yardım kartı limiti; ailenin muhtaçlık durumuna, ailede yaşayan kişi sayısına ve belediyenin bütçesine göre değişmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Sakarya Belediyesi maddi yardım başvurusu için ön ödemeli kart (sosyal yardım kartı) başvurusu yapmanız gerekir. Düzenli olarak yardım almaya hak kazanan vatandaşların yardımları yardım kartlarına düzenli olarak her ay yüklenmektedir.

Yazımızın içeriğinde Sakarya Belediyesi yardım başvurusu sürecine dair detayları paylaşarak sizleri aydınlatmaya çalıştık…

4.5/5 - (2 Oy Verildi )

2 Yorum

 1. Geçinemiyorum eşim sadece günlük limon satıyor eve 20 lira bazen 60 lira getiriyor 2 çocuğum var Biri okula gidiyor birisi 4.5 yaşında onların ihtiyacını karşılayamıyorum sadece aile destek yardımı programında yardım alıyorum Bana bir yardımcı olun Ben de yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu