Devlet Yardımları

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu 2023

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ramazan kolisi yardım başvurusu nasıl yapılır? Ülkemizde ramazan aylarında ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı yapan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ramazan kolisi yardımı yapan yerlerin başında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gelmektedir.

Ramazan yardım kolisi, dar gelirli vatandaşların ortalama 1 aylık temel ihtiyaçlarından oluşmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşların yararlanabileceği ramazan yardım kolileri ile ihtiyaç sahiplerinin yüzü gülmektedir.

Yazımızın içeriğinde ramazan yardım kolisi ve erzak yardımı nasıl alınır? Ramazan kolisi yardım başvurusu nasıl yapılır? ve konu ile ilgili ihtiyaç sahibi vatandaşların merak ettiği bütün soruları cevaplayıp, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde belediyeler ve vakıflar tarafından, ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan ayı yaklaşırken Ramazan Kolisi Yardımı yapılmaktadır. Ramazan kolileri ihtiyaç sahibi ailelerin adreslerine teslim edilmektedir. Ramazan yardım kolileri bir ailenin 1 aylık temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yazımızın devamında ramazan kolisi yardımlarına nasıl başvuru yapılır? Nereler ramazan kolisi yardımı yapmaktadır? konusuna ait detayları paylaşacağız.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler Hangileridir?

 • Büyükşehir Belediyeleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Deniz Feneri Derneği
 • Umut Kervanı
 • Merhamet Derneği
 • Beşir Derneği
 • Taha Derneği
 • İHH Vakfı
 • Yardım Eli Derneği
 • Kızılay

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ramazan kolisi yardımı yapan yerler bölgesel olarak değişmektedir. Bazı kurum, kuruluş ve yerler sadece Ramazan aylarında değil düzenli olarak da gıda-erzak yardımı yapmaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir;

 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Belediyeler
 • Kızılay
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Ramazan yardım kolisi almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, yukarıda belirtmiş olduğumuz kurumlara başvuru yaparak Ramazan ayının hemen öncesinde adreslerine teslim edilen gıda ve erzak yardımından faydalanabilirler.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaç Günde Sonuçlanır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardımı başvurusu için ikametgahlarının bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek buradan başvuru yapabilirler.

Sosyal yardım alabilmeniz için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız gerekir. Muhtarlıktan alacağınız ”fakirlik belgesi” başvurunuzun daha hızlı ve olumlu sonuca ulaşmasını sağlayacaktır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından diğer sosyal yardımlara (giysi, odun-kömür, eşya) başvurmak için hane kayıt formu doldurabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Sorgulama; başvuru sonuçlarını ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Destek Hatlarından birini arayarak öğrenebilirsiniz.

Başvuru gerçekleştirdiğiniz vakıfa bizzat giderek yada telefon ile arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Kaymakamlıklar da ihtiyaç sahiplerine ramazan kolisi yardımı yapmaktadır.

Kaymakamlık ramazan kolisi yardım başvurusu için bizzat kaymakamlık binalarına gitmeniz, yetkili kişiler ile görüşme yapmanız ve yardım talebiniz doğrultusunda başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Başvurularınız sonrasında yetkili kişiler tarafından inceleme alınacaktır. Kaymakamlık bu hususta ince eleyip sık dokumaktadır. Ramazan kolisi yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması konusunda oldukça titiz davranmaktadır.

Bu sebeple başvuruların sonuçlanması 1 ayı bulmaktadır.

Kaymakamlık Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kaymakamlık ramazan kolisi yardımı başvurusu sorgulama; kaymakamlık binalarına bizzat giderek veya telefon ile iletişime geçerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ülkemizde başta büyükşehir belediyeleri ve belediyeler muhtaç kişilere Ramazan ayı öncesinde temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına adreslerine ramazan kolisi göndermektedir.

Belediye Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu için ikametgahınızın bağlı olduğu il veya ilçe belediye binalarında başvuru formu doldurmak şartı ile başvuru yapabilirler.

E-devlet üzerinden belediye ramazan kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden ramazan kolisi yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra formun en altında bulunan sosyal yardım türlerinden gıda-erzak yardımı seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.

Yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden başvuru yapan ve başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler ramazan aylarının haricinde de yardım alabilmektedirler.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sonucunuzu öğrenmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Başvuru yaptığınız belediye binalarına bizzat gidebilir veya telefon ile arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Belediye yardımı başvurusu sonuçları için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Vakıf ve Dernek Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Ülkemizde ramazan kolisinin yanı sıra giysi yardımı, yakacak yardımı, eşya yardımı, öğrencilere burs yardımı veren vakıf ve dernekler vardır.

Yazımızın içeriğinde ramazan kolisi yardımı yapan yerleri sizler ile paylaştık. Bu vakıf ve derneklere Ramazan kolisi yardımı başvurusu veya diğer sosyal yardım başvuruları için resmi internet siteleri üzerinden form doldurabilirsiniz.

Vakıf ve derneklerin yardımlarına başvurmak için bizzat başvuru yapabilir, telefon ile iletişime geçebilir veya mail yolu ile yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Vakıf ve Dernek Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yaptığınız vakıf ile derneklere ait olan telefon numarası ile iletişime geçebilir, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kızılay Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

81 ilde bulunan Kızılay temsilciliklerine giderek Kızılay ramazan kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca Kızılay resmi internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. https://www.kizilay.org.tr/iletisim

Bu siteden Kızılay yardımları ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kızılay Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kızılay başvuru sonucunuzu öğrenmek için ALO 168 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Ayrıca başvuru yaptığınız Kızılay temsilciliklerine bizzat giderek veya telefon ile arayarak Kızılay ramazan kolisi yardımı sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Bölge Genel Müdürlüklerine giderek yada yardım dilekçenizi posta yolu ile göndererek Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan kolisi yardımı başvuru sonuçlarınızı başvuru yaptığınız Bölge Müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Valilik Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Valilik ramazan kolisi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın, valilik binalarına bizzat giderek görüşme yapmalıdırlar.

Valilik Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Valilik binalarına giderek yada telefon ile arayarak valilik ramazan kolisi yardım başvurusu sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Ramazan kolisi yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formu doldurması gerekmektedir.

Ramazan kolisi başvuru formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, aylık gelir ve giderleriniz, ailede yaşayan kişi sayısına dair sorular bulunmaktadır.

Başvuru formundaki bilgilerin doğru ve eksiksiz ve doğru olması çok önemlidir.

Başvuru formundaki bilgilerden yola çıkan kurum ve kuruluşlar gerçek ihtiyaç sahiplerini araştırmakta ve tespit etmektedirler.

İhtiyaç sahibi olmadığı halde kendisini muhtaç gösteren kişiler yardım almaya hak kazansalar dahi bu sahte durumun ortaya çıkması halide aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorunda olduklarını unutmamalıdırlar.

Geri ödemeyi reddeden kişiler hakkında kurum tarafından dava açılır, yasal süreç başlatılır.

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ramazan Kolisi Yardımı başvuru için ihtiyaç sahiplerinden bir takım belgeler talep edilmektedir. Bu belgeleri sizler için maddeler halinde paylaştık.

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınabilen)
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • Başvuru sahibinin işsiz olduğuna dair belge (SGK’dan alınabilir)
 • Aile bireylerine dair mal beyanı
 • Kirada oturuyorsanız kira sözleşmesi

Bazı durumlarda başvuru sahiplerinden ek belgeler talep edilmektedir.

 • Engelli bireylerden engelli raporu
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu
 • Kronik hastalardan sağlık kurulu raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlar

Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan kolisi ihtiyaç sahibi kişilere ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu ailelerine verilmektedir.

Ramazan kolisi kimlere verilir;

 • İşi olmayan, geliri olmayan, dar gelirlilere
 • Geliri olmayan dul kadınlara
 • Engelli kişilere
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılara
 • Muhtaç gazi, asker, şehit yakınlarına
 • Afetzedelere

Ayrıca işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler de ramazan kolisi yardımı ve diğer sosyal yardımları alabilirler.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin üzerine kayıtlı arsa, ev, araba var ise sosyal yardım alamazlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan ihtiyaç sahiplerinin, ramazan kolisi yardım başvurusu yapmasına gerek yoktur. Bu kişilerin yardım kolileri vakıf tarafından adrese teslim edilmektedir.

Genel anlamda gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere sosyal yardım verilmektedir.

Ramazan Kolisi Yardımı Almak İstiyorum

Ramazan kolisi almak isteyen dar gelirli vatandaşlarımız, yukarıda detaylı olarak bahsettiğimiz yerlere gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapabilirler.

Başvuru yapılan kuruma teslim edilen evraklar sonrasında yetkili kişiler tarafından incelemeye alınacaktır. İnceleme sonrası ailenin ekonomik durumuna dair rapor hazırlanıp kuruma sunulmaktadır. İhtiyaç sahibi olduğunuz kanaatine varıldığı takdirde ramazan kolisi yardımı alabilirsiniz.

Başvuruların sonuçlanması başvuru yapılan kuruma ve başvuruların yoğunluğuna göre değişmektedir.

Başvuruların sonuçlanması 1 hafta ile 1 ay arasında değişmektedir.

Başvuru formunda belirtmiş olduğunuz iletişim bilgilerinden başvuru durumuz bilgileriniz sizinle paylaşılacaktır. Bu nedenle iletişim bilgilerinizin güncel olması oldukça önemlidir.

Ramazan Yardım Kolisinde Neler Olur?

Ramazan yardım kolisi; 1 ailenin yaklaşık 1 aylık mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanmaktadır.

Ramazan kolisinde neler olur;

 • Yağ
 • Şeker
 • Tuz
 • Un
 • Şehriye
 • Pirinç
 • Makarna
 • Mercimek
 • Salça
 • Nohut
 • Kuru Fasulye
 • Bulgur
 • Zeytin
 • Peynir
 • Reçel
 • Çay
 • Kahve
 • Meşrubat

Kolilerin içeriği ve miktarları yardım yapacak olan kuruma ve ailedeki kişi sayısına göre değişmektedir.

 

3.6/5 - (12 Oy Verildi )

11 Yorum

 1. Benimde çok hitiyacim var kirada oturuyoruz kiram sekuz eşim çalışmıyor işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çocuğum okula gidiyor yetmiyor çok ihtiyacım var

 2. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla perişanım küçüğüne bez alamicak duruma geldim bakkala borcum birikti kiram birikti lütfen Allah rızası için yardım edin bana çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı evime birsey alamıyorum gecinemiyorum gidicek yerim. Yok sizden yardım etmenizi ıstiyorum lütfen

 3. MATİ DURUM ÇOK KÖTÜ EVİM AGIR HASARLI İKİ TANE AGIR ENGELİ ÇOCUGUM VAR BİRİN MAHAŞIN KESMİŞLER VE 27 YAŞIDA SEKER HASTASI ÇOCUGUM VAR 17 YAŞIDA KALIP HASTASI BİR ÇOCUGUM DAHA VAR VE BUNLAR ÖZEL İTYACILARINI KARŞIYLAMYORUM EVİMDE SOBA YOK HERGÜN ÇOK ÜŞYORUZ BİRDE EVİMDE DUGRU DÜRÜS YEMEK YAPAMYORU KEDİMDE ÇALIŞAMYORUM HASTAYIM AÇİL NAKİT VE GIDA YARDIMNA İTYACIM VAR GERKEN YAPMANIZ ARZI RİCA EDERİM

 4. Depremde evim agir hasar aldigi icin eve giremedim bi ailenin evinin onune cadir kurdum biri 4 digeri 9 yasinda 2 cocugumla kaliyorum. Su gida kahvaltilik temizlik malzemesi kisisel bakim malzemesi ic camasir kiyafet camasir deterjani ihtiyacimiz var. Cok acilll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu