Güncel

Posttravmatik Stres Bozukluğu! Stres Bozukluğu Ölçeği Nedir?

Posttravmatik Stres Bozuklugu Nedir? Posttravmatik Stres Bozukluğu Ölçeği! Posttravmatik Stres Bozukluğu Tanı Kriterleri! Posttravmatik Stres Bozukluğu Tedavisi! Posttravmatik Stres Bozukluğu Belirtileri

Posttravmatik Stres Bozuklugu Nedir?

Posttravmatik Stres Bozukluğu Nedir? Posttravmatik Stres Bozukluğu Ölçeği! Posttravmatik Stres Bozukluğu Tanı Kriterleri! Posttravmatik Stres Bozukluğu Tedavisi! Posttravmatik Stres Bozukluğu Belirtileri

Posttravmatik Stres Bozukluğu
Posttravmatik Stres Bozukluğu

Posttravmatik stres bozukluğu travma sonrasında gerçekleşen ruh sağlığı bozukluğudur. Yaşanan kayıplar, dehşet içerisinde bırakan durumlar, çaresizlik hali bu bozukluğu tetikler ve ortaya çıkarır.

Travmalar sonrasındaki stres bozukluklarını posttravmatik stres bozukluğu açıklar. Her yaştan ve her cinsten kişi de görülebilir bir bozukluktur. Mutlaka uzman tarafından tedavi edilmelidir.

Posttravmatik Stres Bozukluk Ölçeği

Posttravmatik stres bozukluğu ölçeğine bakıldığında herkeste farklı boyutlarda bu problemin yaşandığı görülebilir. Çünkü kişilerin yaşadıkları ani kayıplar ve dehşete düşüren durumlar birbirinden farklıdır.

Buna ek olarak kişiden kişiye ve her yaştan insanda durumlara tepki anlamında stres oluşturan faktörler birbirinden ayrılır. Ruh sağlığı durumu stres bozukluğunda mutlaka iyileştirilmeli ve önlemler alınmalıdır. Ayrıca tanı işlemi için mutlaka uzman kontrolünde semptom bozuklukları incelenmelidir.

Posttravmatik Stres Bozukluğu Tanı Kriterleri

Posttravmatik stres bozukluğu tanı kriterleri genel anlamda değerlendirilse de herkeste farklı kriterler gözlemlenebilir. Genellikle mental bozukluklarla birlikte kendini gösteren bu durum belirtileri şu şekildedir;

  • Çok çabuk sinirlenme
  • Sürekli yaşadığı travma olayını gözünün önünden geçirme
  • Yaşadığı kabustan kurtulamama 
  • Çok çabuk irkilme 
  • Ani duygu değişimi
  • Yaşanan olayın tekrarlanacağı korkusu
  • Uykusuzluk ve kabus görmek
  • Uyku problemleri
  • Geleceğe dair plan yapamamak
  • Karamsar ve depresif durumlar

Posttravmatik Stres Bozukluğu Tedavisi

Posttravmatik stres bozukluğu tedavisi için farklı yöntemler izlenebilir. Bu yöntemler öncelikli olarak kişinin yaşadığı travma ile ilgili değerlendirilir. Ayrıca gerçekleşen rutin kontroller sırasında uzman kişi travma yaşayan kimseye gerçekliği göstermek ve olayları kabul etmeye yönelik destek verir.

Eğer ciddi uyku problemleri yaşanıyorsa ilaçla tedavi yapılır. Bununla beraber uzman kişi mutlaka düzenli şekilde hastayı takip etmeli ve gelişimini izlemelidir.

Posttravmatik Stres Bozukluk Belirtileri

Posttravmatik stres bozukluğu kendini belli eden ve oldukça ciddi sonuçlar ortaya çıkartan bir durumdur. Belirtilere bakıldığında genellikle yaşanan olayın sık sık tekrar edileceği düşüncesi akıllardan çıkmaz.

Ayrıca kişi sürekli bir panik halindedir. Normal yaşantısı neredeyse bitmiştir. Kafa karışıklığı ve zihin bulanıklığı yaşar. Bir türlü yaşadığı kötü durumun içerisinden çıkmış değildir. Bu belirtiler en sık görülen ve gözlemlenen durumlardır.

5/5 - (12 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu