Güncel

İzmir Deprem Risk Haritası 2023

İzmir Deprem Risk Haritası! İzmir Deprem Risk Haritasının Detayları! İzmir Deprem Risk Haritasında En Tehlikeli İlçeler!

İzmir Deprem Risk Haritası

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

İzmir Deprem Risk Haritası 2023! İzmir Deprem Risk Haritası! İzmir Deprem Risk Haritasının Detayları! İzmir Deprem Risk Haritasında En Tehlikeli İlçeler!

İzmir Deprem Risk Haritası 2023
İzmir Deprem Risk Haritası 2023

İzmir deprem risk haritası fay hatlarının tehlike yarattığı bölgeleri gösterir. Kara ve denizde risk bölgesi taşıyan bölgeler vardır. İzmir fay hatlarının bulunduğu bölgelerde yer alır. Bu bölgelerde risk oldukça kuvvetlidir.

Deprem araştırma birimi tarafından risk haritası birinci ve beşinci derecede deprem riski taşıyan bölgeleri sıralar. Dilerseniz bulunduğunuz yerde risk durumunu öğrenmek için Afad üzerinden risk haritası incelemesi yapabilirsiniz.

İzmir Deprem Riski Haritasının Detayları

İzmir deprem risk haritası detaylarıyla birlikte Afad tehlike haritası üzerinden incelenebilir. Ayrıca bu haritalar düzenli şekilde belirli aralıklarla yenilenmektedir. Haritaların düzenlenmesinde Türkiye bina deprem yönetmeliği esas alınarak gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Bulunduğunuz bölgenin deprem riski taşıyıp taşımadığını gerçekleşen faaliyetler kapsamında öğrenirsiniz. Afad kurumu ilgili risk haritasını en son teknolojiler kullanılarak geliştirir. Bölgeleme haritası ya da kontur haritası ile birlikte deprem tehlikesi tanımlaması yapılmıştır.

İzmir Deprem Riski Haritasında En Tehlikeli İlçeler

İzmir deprem risk haritası çalışmalarına bakıldığında İzmir bölgesinde depremden en fazla etkilenecek ilçeler şu şekildedir;

  • Karşıyaka
  • Çiğli
  • Konak
  • Menemen
  • Narlıdere
  • Alsancak

Belirtilen ilçeler birinci ve ikinci dereceden depremin en şiddetli hissedileceği noktalardır. Ayrıca İzmir’in diğer il ya da ilçelerinde de depremi hissetmek mümkündür. Risk haritasına bakıldığında deniz ve kara arasında kalan noktalarda da riski bulunduğu gözlemlenir. Denizin altında meydana gelecek fay kırılmaları özellikle en tehlikeli ilçelerde şiddetli hissedilir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu