Güncel

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Var mı?

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak? Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Ne Kadar? Orta Hasarlı Evlere Yardım Var mı? Orta Hasarlı Evler İçin Nereye Başvurulur?

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak?

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak? Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Ne Kadar? Orta Hasarlı Evlere Yardım Var mı? Orta Hasarlı Evler İçin Nereye Başvurulur?

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Var mı?
Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Var mı?

Orta hasarlı evler ne olacak sorusu birçok afetzede tarafından araştırılıyor. Bunun için Afad tarafından açıklanmış afişi detaylı şekilde incelemek gerekir. Orta hasarlı binalarda devletin sağladığı destek hasar tespiti sonucunda e-Devlet üzerinden alınabilir.

Orta hasarlı evlerde yaşayan kişiler nakit yardımından yararlanabilir. Verilecek yardımlar hakkındaki ayrıntılar şu şekildedir;

  • Nakit yardımı desteği orta hasarlı binalarda ev sahipleri için 5000 TL
  • Nakit desteği orta hasarlı binalarda kiracılar için 2500 TL olarak verilecektir

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek

Orta hasarlı evler hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında nakit desteğinden yararlanabilmeleri söz konusudur. Sağlanan yardım ayrıca geçici barınma ve kalıcı konut yardımlarıyla desteklenecektir. Bu yardımlar acil yıkılacak binalarda ve ağır hasarlı ile orta hasarlı binalarda sınıflara ayrılarak derecelendirilecektir.

Orta hasarlı binalarda oturulmayacak derecede hasar bulunuyorsa kişiler barınma yardımını da talep edebilir. E-Devlet üzerinden gerekli yardım talebinde bulunmak mümkündür.

Orta Hasarlı Evler Ne Olacak Destek Ne Kadar?

Orta hasarlı evler hakkında öncelikli olarak bakanlık hasar tespit çalışmasını yapmalıdır. Hasar tespit çalışmasında orta hasarlı ev sahipleri barınma gereksinimleri için ve nakit ihtiyaçları için devletten yardım alabilir.

Ayrıca binanın hasar tespiti için bakanlığın hasar tespit uygulaması üzerinden gerekli incelemeler yapılabilir. Orta hasarlı binalar e-Devlet üzerinden sorgulanabilir.

Orta Hasarlı Evlere Yardım Var mı?

Orta hasarlı evler için barınma desteği ve bununla beraber birçok destek sağlanır. Destekler kapsamında depremzedeler orta hasarlı evler için verilen karşılıksız yardımları talep edebilir. Bu yardımlar e-Devlet üzerinden yapılan başvurularla tamamlanır.

Barınma yardımında çadır ya da konteyner desteği için mutlaka gerekli birimlerle iletişime geçmeniz gerekir. Buna ek olarak gıda desteği ve nakit yardımı için başvurular e-Devlet üzerinden toplanacaktır. Gerekli yardımlar için ilgili başvuruyu eksiksiz şekilde doldurmalısınız.

Orta Hasarlı Evler İçin Nereye Başvurulur?

Orta hasarlı evler için gerekli başvurular e-Devlet üzerinden alınacaktır. Ayrıca deprem bölgelerinde Afad çadırına giderek ilgili başvuruda bulunmanız mümkündür. Birimlerin her biri deprem bölgesinde geçici yerleri ile hizmete devam eder.

Kamu kurum ve kuruluşları deprem bölgesinde depremzedelere yardım sağlamaktadır. Bu yardımları kapsamında gerekli başvuru için orta hasarlı ev sahipleri ayrıntıları öğrenebilir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu