Güncel

Yeşil Pasaport Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Yeşil Pasaport Başvuru! Yeşil Pasaport Başvuru Formu! Yeşil Pasaport Başvuru Sorgulama! Yeşil Pasaport Başvuru Nereye Yapılır?

Yeşil Pasaport Başvuru

Yeşil Pasaport Başvuru! Yeşil Pasaport Başvuru Formu! Yeşil Pasaport Başvuru Sorgulama! Yeşil Pasaport Başvuru Nereye Yapılır?

Yeşil Pasaport Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
Yeşil Pasaport Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Yeşil pasaport başvurusunda bulunmak için nvi.gov.tr üzerinden gerekli işlemler yapılabilir. Her il için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne giderek pasaport başvurusunda bulunmak mümkündür. Bu başvurular online üzerinden randevu alınarak gerçekleşir.

Ayrıca harç bedeli sanal POS uygulamasıyla birlikte online başvuru sırasında ödenir. Bu şekilde oldukça hızlı ve kolay bir şekilde başvuru talebi oluşturmak ve randevu almak mümkündür.

Yeşil Pasaport Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeşil pasaport başvurusu için e-Devlet hesabı üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına giriş yapmalısınız. Kendi e-Devlet hesabınız üzerinden hizmet damgalı pasaport talep formu doldurulabilir.

Randevu almak isteyenler mutlaka ilgili adımları izlemeli ve dikkat edilecek hususlar kapsamında yeşil pasaport başvurusunu online üzerinden yapabilir. Ayrıca kuruma giderek vakit kaybetmektense bu şekilde randevunuzu alabilir ve hızlı bir işlem yapabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Başvuru Formu

Yeşil pasaport başvuru formu sizden bazı kişisel bilgilerinizi talep eder. Bu bilgiler güncel olmalı ve mutlaka yeşil pasaportun yani hususi pasaportun alınabilmesine engel bir durum bulunmamaktadır. Yeşil pasaport şu kişilere verilebilir;

  • Eski meclis üyesi ya da eski bakanlar 
  • Birinci, ikinci ve üçüncü derecede kadro derecesi olan devlet memurları ve emekliler
  • Emekli sandığına bağlı kişiler
  • Birinci kademe belediye başkanları ve il ya da ilçe başkanları
  • Özelleştirme kapsamında olan ziraat bankası, halk bankası ve emlak bankası çalışanları 
  • Türk Telekom müdürlüğü çalışanları
  • Yeşil pasaporta uygun kişilerin eş, reşit olmayan çocukları ve öğrenime devam eden kız ve erkek çocuklarının 25 yaşına kadar pasaport alabilmesi

Yeşil Pasaport Başvuru Sorgulama

Yeşil pasaport başvurusu yapan kişiler sorgu işlemini e-Devlet üzerinden gerçekleştirdiği sorgularla yapabilir. Ayrıca bizzat nüfus müdürlüklerine giderek başvurusunu sorgulamak isteyen kişiler kimlik bilgileri ile birlikte başvurusunu incelemeye alabilir. Sadece başvuru yapan kişi ilgili başvurularını kendi ve ailesi adına sorgulayabilir.

Yeşil Pasaport Başvuru Nereye Yapılır?

Yeşil pasaport başvurusu nüfus müdürlüklerinde gerçekleşir. Kendiniz veya aileniz için nüfus müdürlüğüne giderek pasaport talebinde bulunmak için öncesinde online başvurunuz da randevu almanız lazımdır.

Randevuyu online şekilde oluşturduktan sonra nüfus müdürlüğüne giderek ilgili başvurunuzu tamamlamanız mümkün olur. Ayrıca kendiniz ya da aileniz için online randevu alınabilir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu