Güncel

Adana Deprem Riski! Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşü

Adana' da Deprem Riski! Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşleri! Adana Deprem Riskindeki Bölgelerden Mi? Adana Deprem Risk Raporları Var mı? Adana’da Deprem Olacak mı? Adana Deprem Riski Taşıyan Bölgede mi? Adana Deprem Riski Olan İlçeler

Adana’ da Deprem Riski

Adana Deprem Riski! Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşleri! Adana Deprem Riskindeki Bölgelerden Mi? Adana Deprem Risk Raporları Var mı? Adana’da Deprem Olacak mı? Adana Deprem Riski Taşıyan Bölgede mi? Adana Deprem Riski Olan İlçeler

Adana Deprem Riski! Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşü
Adana Deprem Riski! Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşü

Adana deprem riski bakımından değerlendirildiğinde bazı ilçelerinden aktif fay geçmektedir. Ayrıca çevresinde fay hattı geçen il ya da ilçeler Adana’da deprem riskini arttırır. Coğrafi konumu ile birlikte Adana Türkiye’nin altıncı kalabalık ili olarak deprem riski bölgesinde bulunur.

Adana Deprem Riski Uzmanların Görüşleri

Adana deprem riski kapsamında uzmanların görüşüne göre depremin ana merkezi değil çevre illerde yaşanan depremlerden etkilenebilecek bir konumdadır. Deprem riski yönünden tehlikeli bir konumu bulunan Adana gerekli önlemleri almalıdır.

Çevresinde birçok deprem zonu bulunmaktadır. Depremin şiddeti ne kadar büyük olursa Adana bölgesinde de aynı oranda hissedilecektir. Çünkü deprem fay hatlarına oldukça yakındır. Deprem risk yönünden alt yapısı yetersiz olan yerleşimlerin mutlaka kentsel dönüşüme geçmesi gerekir.

Adana Deprem Riskindeki Bölgelerden Mi?

Adana deprem riski bölgelerinden biridir. Çevresinde birçok fay hattı bulunmaktadır. Fay hattı yüzünden risk taşıyan bir bölgedir. Ayrıca çevrede meydana gelecek depremler Adana merkez ve diğer ilçelerinden hissedilebilir.

Bu sebepten dolayı Adana merkez ve civar ilçelerde oturanların gerekli önlemleri almasında fayda vardır. Adana ili depremde üç ana fay hattının yoğunlaştığı bölgede yer alır.

Adana Deprem Risk Raporları Var mı?

Adana deprem riski raporları düzenli zaman aralıklarında kamuoyu ile paylaşılır. Ayrıca risk raporu adana.afad.gov.tr üzerinden incelenebilir. Gerekli ayrıntılı incelemeye ilgili adres üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak çevresindeki fay hatlarını ve en güncel durumlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde Adana ili risk raporu değerlendirilmesi kapsamında yapılan bütün çalışmalar görüntülenebilir.

Adana’da Deprem Olacak mı?

Adana deprem riski kapsamında bakıldığında net bir şekilde deprem merkezi olacağı söylenemez. Çevresindeki il ya da ilçelerden deprem hattı geçmektedir. Bu sebepten dolayı merkez üssü Adana olan depremlerin görülebilme olasılığı azdır.

Adana çevre illerde yaşanan büyük depremlerden dolayı olumsuz yönde etkilenmektedir. Adana’da deprem olup olmayacağı ön görülemez. Fakat tahminler neticesinde ortaya bazı sonuçlar çıkarılır.

Adana Deprem Riski Taşıyan Bölgede mi?

Adana deprem riski taşıyan bölgede yer alır. Bu sebepten dolayı deprem riski taşıyan Adana ile mutlaka kentsel dönüşüm de depreme dayanıklı hale getirilmelidir. Ancak bu sayede olası deprem durumlarından en az zararla bu durumu atlatabilmesi mümkündür.

Dikey mimari yerine yatay mimari benimsenmelidir. Ayrıca Adana bölgesinde sağlam zemini bulunan çeşitli mekanlar da vardır. Şehir merkezlerinin bu alt yapıya sahip sağlam yerlerde konumlandırılması hayati öneme sahiptir. Mutlaka gerekli çalışmalar şehir planlama kapsamında gerçekleşmelidir.

Adana Deprem Riski Olan İlçeler

Adana deprem riski olan ilçelere bakıldığında merkeze yakın ilçelerin bu kapsamda risk taşıdığı görülür. Depremde en fazla riske sahip bölgeler üç fay hattına yakın olan bölgelerdir. Bu durumda olası depremlerden etkilenecek ilçeler şu şekildedir;

  • Karaisalı bölgesi
  • Karsantı bölgesi
  • Merkez bölgeler


1/5 - (2 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu