Maddi Yardımlar

Öğrenci Yardım Parası Başvuru

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar? Öğrenci Yardım Parası Nasıl Başvurulur? Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu! Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alabilirim?

Öğrenci yardım parası

Öğrenci yardım parası almak isteyen kişiler yurt içinde öğrenim görmeleri halinde dokuz aylık süreyle her ay düzenli bir şekilde eğitim hayatı boyunca bu destekten yararlanabilir. Öğrenci parası ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilmektedir. Bu yardıma başvuru yapmak için sosyal yardımlar eğitim yardım çeşidine başvuru yapmak lazımdır. Başvuru yapacak kişiler sosyal yardımlardan eğitim öğretim yardım talebi oluşturduklarından sonra uygun görünmeli halinde yararlanabilecektir.

Öğrenci yardım parası
Öğrenci yardım parası

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Öğrenci yardım parası en son belirlenen zam oranlarıyla birlikte güncel rakamlar da öğrencilere verilmeye başlanmıştır. Öğrencilerin alacağı yardım parası şartlı eğitim yardımı kapsamında durumu yetersiz olan kimselere yapılmaktadır. Ayrıca bu yardım için 18 yaşından küçük öğrencilerin velisinin yardım başvurusu yapması lazımdır. 18 yaşından büyük olan kimseler ise kendi başvurularını yapabilir. Öğrenci yardımında şartlı eğitim yardımından yararlanacak kişiler her ay şu ödemeleri alabilmektedir;

  • Okul öncesi çocuklar için 2059 TL
  • İlköğretim için 3090 TL
  • Ortaöğretim için 3295 TL
  • Ortaokul çağında okumayan çocuklar için 2059 TL
  • Yükseköğretim kurumlarında okuyanlar için 3708 TL

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Başvurulur?

Öğrenci yardım parası başvurusu Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’na e-Devlet üzerinden yapılmalıdır. Başvurular öğrencinin velisi ya da öğrencinin bizzat kendisi tarafından sağlanmalıdır. Eğitim hayatı başlamadan önce başvuruların yapılması eğitim hayat sırasında uygun görülmesi halinde bu yardımların alınabilmesine destek olacaktır. Bu sebepten dolayı başvuru süresini kaçırmadan gerekli başvurularınızı tamamlamalısınız.

Öğrenci Yardım Parası Başvuru Formu

Öğrenci yardım parası başvuru formu bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine gidilerek alınabilir. Formu eksiksiz bir şekilde doldurarak gerekli başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Öğrenci yardım parası başvurusu için sizden talep edilen tüm bilgileri doğru ve güncel tarihlerde girmeniz lazımdır.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alabilirim?

Öğrenci yardım parası almak isteyen kişiler mutlaka başvurusunu tamamlamalıdır. Başvuru olmadan herhangi bir şekilde öğrenciye yardım parasını talep etmek mümkün değildir. Yardım parasını alacak kişiler bu yardımı e-Devlet üzerinden yapacakları başvurularla almaya hak kazanabilir. Ayrıca başvuru süresi bulunan bu yardım başvurusunda mutlaka başvuru süresini takip etmek gerekir.

Öğrenci Yardım Parası Kimlere Verilir?

Öğrenci yardım parası muhtaç ailelere verilen destektir. Bu destek kapsamında ailede okuyan tüm çocuklar yardım desteğinden yararlanabilir. Desteğin sadece ihtiyaç sahibi kimseler için sağlığına bildiği şartlar mutlaka düzenli bir şekilde taşınıyor olması lazımdır ve ancak bu sayede her ay düzenli şekilde öğrenci yardımından fayda sağlamak mümkündür. Bu yardımlar öğrencilere maddi ve sosyal yardım açısından bir nebze de olsa kolaylık sağlamaktadır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Öğrenci yardım parası başvurusunu tamamlamak için öğrenci velisi e-Devlet hesabına girmelidir. Ayrıca bizzat kuruma giderek en yakın il ya da ilçe müdürlüklerinde gerekli başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunda öğrenci bilgileri ve velisi hakkındaki bilgiler ile nüfus bilgileri ayrıca gelir bilgisi beyan edilmelidir.

Gelir durumu tespit edilen kişiler gerekli görüldüğü taktirde bir sonraki ay bu ücreti almaya başlayabilir. Hane halkında asgari ücretin üçte birinden az olacak şekilde kişi başına düşen gelir sayısında muhtaçlık durumu oluşur. Bu sebepten dolayı ihtiyaç sahibi aileler muhtaç oldukları durumlarda öğrenci yardım parasını alabilir.

5/5 - (8 Oy Verildi )

Bir Yorum

  1. Gelirim yok hiç yok yardımcı olun lütfen yardım edin başvurusu üzerine ben yardım başvurmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu