Güncel

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu! Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu Amacı Nedir? Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonundan Kimler Faydalanabilir

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu! Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu Amacı Nedir? Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonundan Kimler Faydalanabilir?

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu
Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu

Mülteciler için maddi yardım programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Yardım aylık şekilde verilmektedir. Bu yardım Kızılay kart ile alınabilmektedir. Kart Halk Bankası’ndan temin edilebilir. Mültecilere yardım programı fonu 2016 ve 2017 yıllarında karara bağlanarak AB mali yardım aracıyla sağlanmaktadır. 

Yardım fonu geçici koruma ve uluslararası koruma adı altında bazı şartları taşıyan kişilere Avrupa Birliği tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’de de mülteciler için maddi yardım fonu Avrupa Birliği tarafından sağlanarak her ay düzenli bir şekilde verilmektedir. Bu yardımı alacak kişilerin gerekli şartları taşıması durumunda düzenli bir şekilde her ay ücretten yararlanabilmesi mümkün olur. 

Yardım kapsamında ödemeler tek seferlik veya düzenli bir şekilde yapılabilir. Ayrıca ödemeler hakkındaki ayrıntılar Tarım ve Orman Bakanlığının mülteci yardımları açıklamasında bulunur. Açıklamaya bakıldığında dış ilişkiler çalışma grubu ile yürütülen proje kapsamında koordinasyon birimi ödemeleri planlayıp mali yardım aracı olarak mültecilere yönelik destekler sağlamaktadır. Türkiye’de bulunan mülteciler bu sayede ekonomik olarak yardım talebinde bulunarak yaşamlarını idame ettirebilir.

Avrupa Birliği tarafından sağlanan fon ile Türkiye’de bulunan mültecilere destek sağlanmaktadır. Destek kapsamında bu ödemeler düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca mültecilerin oturma izni almasıyla ya da çalışmasıyla bu ödemenin kesilmesi mümkün olabilir. Bu sebepten dolayı şartları sağlayan mültecilere gerekli ödemeler yapılmaktadır. 

Yardımdan yararlanacak kişiler Göç İdaresi kurumuna gitmelidir. Kurumda mülteci göç idaresi biriminde yararlanılabilecek tüm detaylar öğrenilir. Tüm mültecilerin yararlanabileceği destekler yabancılar ve uluslararası koruma kanununda geçen yönetmelikle Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’nin sağladığı yardımları sunar.

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonu Amacı Nedir?

Mülteciler için maddi yardım programı amacı mültecilerin ve ailesinin maddi anlamda geçimlerine destek olmaktır. Verilen maddi yardım programının yanında sağlık hizmetine erişim sağlamalarına da yardımcı olunur. Bu sayede Türkiye’de geçirdikleri mültecilik süresi kapsamında ihtiyaç duydukları tüm gereksinimler Türkiye tarafından sağlanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda mülteciler birçok sosyal yardımlardan faydalanabilmektedirler.

Mülteci kamplarında ve devletin sunduğu barınma imkanları dahilinde Türkiye sınırları içerisinde belirli bir süre zarfında ihtiyaçlarını görene kadar kalma izinleri vardır. Fakat evlilik ya da çalışma gibi durumlarda bu verilen yardımlar değişkenlik gösterebilir. 

Yardım fonu amacı mülteci kimselerin sığınmak için Türkiye’ye geldiklerinde ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yönelik birtakım maddi desteklerin sunulmasıdır. Bu destekler AB tarafından karşılanan fon ile sunulmaktadır. Verilen fon Türkiye’de bulunan mültecilere dağıtılır. Bu sayede mülteciler geçim sıkıntısı çekebilecekken bu yardım ile birlikte sosyal gereksinimlerini karşılayabilmektedir.

Her ülkede bulunan yardım programı fon amacı mültecilerin belirli süreliğine ülkelerde geçirdikleri süre kapsamında tüm gereksinimlerini karşılamaya yöneliktir. Toplumdaki eşitsizliği önlemek için yapılan bu fon amacı sadece ihtiyaç sahibi mültecilere verilmektedir.

Çalışamaz durumda olan ve herhangi bir şekilde maddi zorluk çeken kimseler belirli süreliğine bu yardımlardan yararlanabilir. Kendi yaşamlarını tekrar idame ettirene kadar devlet yardımlarından faydalanabilirler.

Mülteciler İçin Maddi Yardım Programı Fonundan Kimler Faydalanabilir?

Mülteciler için maddi yardım programı kapsamında bu fondan kimlerin yararlanabileceği bilinmektedir. Fon amacına uygun bir şekilde kimlerin yararlanabileceğini öngörmüştür. Bu sebepten dolayı fondan yararlanabilecek kişiler şu şekilde açıklamak mümkündür;

  • Yardıma muhtaç kimseler
  • Bakıma muhtaç yaşlılar
  • Dul, yetim ve öksüz kimseler
  • Barınacak yer arayan kişiler
  • Çalışmayan mülteciler
  • Ülkeye yeni giriş yapmış ihtiyaç sahibi mülteciler

Belirtilen kişilerin destekten yararlanabilmesi için öncelikli olarak diğer ayrıntıları göç idaresinden öğrenmesi lazımdır. Bu kurum her il ya da ilçede müdürlüğü bulunan geniş kapsamlı bir kurumdur. Ayrıca kuruma gidemeyenler iletişime geçerek vatandaş temsilcisini arayabilir veya bağlı bulundukları şehirde konsolosluğa giderek yardım talebi alabilir. Her mülteci kendi konsolosluğuna giderek ilgili başvurularında bulunabilir.

Mülteciler hakkındaki yardım fonu faydalanacak kişileri detaylı şekilde açıkladığından dolayı bunun dışında hiçbir mülteciye destek sağlanmayacaktır. Ayrıca bu destekler belirli süreliğine yapılmaktadır ve sürekli devam etmez. Mültecinin barınma süresi bittiğinde yardım fonu da bitmektedir.

Yaşamını kendisinin devam ettirebilmesine olanak tanıyacak koşullar uygun olduğu zaman mültecilere yapılan fon desteği kesilebilir. Fakat aksi durumlarda sürekli yardıma muhtaç olan mülteciler farklı uygulamalar ve yardımlarla destekleri almaya devam edebilir.

Destek alacak olan mültecilerin mutlaka gerekli şartları sağlaması ve başvuruda bulunması lazımdır. Başvuruda bulunmayanlar için fon desteği sağlamak mümkün olmayabilir. Bu sebepten dolayı ihtiyaç sahibi mültecilerin belirlenmesi adına başvurular toplanmalıdır.

Güncel haberler ve benzerleri için https://maddiyardimbasvurusu.com/guncel/ linkine tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu