Sosyal Yardımlar

Yardım Kuruluşları! Yardım Kuruluşları Amaçları Nelerdir?

Yardım Kuruluşlarından Kimler Yardım Alabilir? Maddi Yardım Dernekleri

Yardım kuruluşları sosyal yardımları sağlayan ve ihtiyaç sahibi kimseleri destekleyen birimlerdir. Devlet ve vakıf kuruluşları ihtiyaç sahibi kimselerin gereksinimlerini gidermektedir. Yardım kuruluşları arasında ödüle layık görülen İHH yaptığı birçok sosyal yardım ile başarılarını devam ettirmektedir. Kurumun sağladığı olanaklarla birlikte muhtaç aileler desteklenmektedir.

Yardım Kuruluşları! Yardım Kuruluşları Amaçları Nelerdir?
Yardım Kuruluşları! Yardım Kuruluşları Amaçları Nelerdir?

İhtiyaç sahibi kimseler yardım kuruluşlarından aldığı desteklerle birlikte gereksinimlerini karşılayabiliyor. Sunulan yardımlar kapsamında çeşitli yardımlar ihtiyaç sahibi kimseler tarafından tercih edilebiliyor. Sosyal yardımlar kapsamında yardım kuruluşlarının yaptığı destekler şu şekilde sıralanabiliyor:

 • Nakit desteği
 • Gıda desteği
 • Yakıt desteği
 • Elektrik fatura yardımı
 • Barınma yardımı
 • Doğalgaz yardımı

İhtiyaç sahibi kişiler yardım kuruluşlarından daha birçok yardımdan faydalanabilmek için başvurularını yapabilir. Ayrıca e-Devlet üzerinden bakanlığın yardım kuruluşları incelenebilir. E-Devlet üzerinden sosyal destek başvurusu yapmak isteyenler ihtiyaç sahibi kimseler sınıfında bulunmalıdır. Sadece muhtaçlık sınırında olan kişilerin e-Devlet üzerinden sosyal destekler başvurusu yapmasına olanak sağlanır.

 

Yardım kuruluşları hakkındaki detaylı bilgiye sahip olmak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler öncelikli olarak belediye ya da e-Devlet hesabından sosyal yardımları inceleyebiliyor. Öncelikli olarak sosyal destekten faydalanacak kimseler daha rahat ve hızlı bir şekilde başvuru yapacağı için e-Devlet hesabını tercih edebiliyor. Sıra beklemek zorunda kalmadan ve kuruma gitmeden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sağladığı sosyal destekleri ihtiyaç sahibi kimselere e-Devlet aracılığıyla ulaştırıyor. Bu sayede muhtaç aileler destekleniyor ve sosyal yardımlardan fayda sağlanıyor. 

Yardım Kuruluşları Amaçları Nelerdir?

Yardım kuruluşları amaçları öncelikli olarak toplumdaki eşitsizliği önlemek adına ihtiyaç sahibi kimselere sosyal yardımlar da bulunmaktır. Bu eşitsizliği önleyerek ihtiyaç sahibi kimseleri destekleyip onların yaşamlarına daha rahat bir şekilde devam etmelerine olanak sağlar. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimselerin her yardımına cevap veren kuruluşlar Türk Vatandaşı ve mülteci vatandaşlara yardımlar sağlamaktadır. Türkiye’de yaşayan her vatandaş yardım kuruluşlarından yardımlar alabilmektedir.

İhtiyaç sahibi kimselere verilecek olan yardımlar vakıf ya da devlet kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Kurumların oluşturdukları sosyal yardımlar kapsamındaki kampanyalar ihtiyaç sahibi kimseleri en eksiksiz şekilde desteklemektedir. Bazı vakıf kuruluşları ise kendilerine yapılan hayırseverlerin bağışlarıyla birlikte ihtiyaç sahibi kimselere destek sağlamaktadır. Ayrıca özel kurumlarda yine muhtaç ailelere destekleyerek ihtiyaç halinde yardımlarını sağlamaktadır.

Yardım kuruluşlarının esas amaçlarından bir tanesi ise ihtiyaç halinde vatandaşların devlet ya da vakıf imkanlarından faydalanarak gereksinimlerini karşılamaktır. Ana ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar devletin sunduğu sosyal yardımlar kapsamında geçim sıkıntısı çekmeden ve ekonomik zorluk yaşamadan hayatlarını geçirebiliyor. Bu hak vatandaşın kanunen hakkı sayılıyor. Devlet kurumları özellikle vatandaşları için sağlayacağı sosyal yardımlarla onların ekonomik düzeyini artırıyor.

Yardım Kuruluşlarından Kimler Yardım Alabilir?

Yardım kuruluşları tarafından yardımlar sadece ihtiyaç sahibi kimseler yapılıyor. Bu sebepten dolayı muhtaçlık sınırında olan aileler yardım kuruluşlarından gerekli destekleri alabiliyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimselerin yardım kuruluşlarından yararlanabilmesi için mutlaka başvuru yapması gerekiyor.

Başvuru yapmadan herhangi bir yardımı talep edemedikleri için yardım kuruluşlarına giderek ya da e-Devlet üzerinden gerekli başvurularını gerçekleştirmeleri önem arz ediyor. Dahası muhtaçlık sınırında olan kişiler gelir testine tabi tutuluyor. Böylece onlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor.

Asgari ücret esas alınarak bir ailenin muhtaçlık sınırında olup olmadığı ortaya çıkarılıyor. Bu sayede kişilerin sosyal yardımlardan yararlanabilmesine fırsat sağlanıyor. Hane halkındaki kişi sayısı asgari ücretin üçte birinden daha az oranda gelir durumuna sahipse bu durumda muhtaç sayılıyor. Bu sayede yardım başvurusu yapabiliyor ve hane halkındaki gelir sayısı esas alınarak yardımlardan yararlanabilmesi mümkün oluyor.

Maddi Yardım Dernekleri

Maddi yardım dernekleri ihtiyaç sahibi kimseleri karşılıksız bir şekilde destekleyerek nakit desteği sağlamaktadır. Bu destek tek seferlik ya da düzenli bir şekilde gerçekleşebiliyor. Bazı maddi destek yapan dernekler şu şekilde sıralanabiliyor;

 • İHH vakfı
 • İyilik derneği
 • Hayrat yardım vakfı
 • Vuslat derneği
 • Türkiye Yardımseverler derneği
 • İyilik ve dayanışma derneği
 • Vehbi koç vakfı
 • Türk eğitim vakfı

Nakit para desteği veren ve maddi anlamda ihtiyaç sahibi kişileri destekleyen kurumlar daha fazla sayıdadır. Bu yüzden kurumları öğrenmek isteyen kişiler öncelikli olarak belediyeye bağlı sosyal yardımlaşma merkezine giderek ilgili müracaatlarını yapmalıdır. Ayrıca internet üzerinden maddi destek veren dernekleri araştırabiliyor ve dernekle  iletişime geçebiliyorsunuz. Üstelik de destek hakkındaki başvuruların detaylarını öğrenebiliyorsunuz.

Maddi destek sağlayan kurumlarla iletişime geçmek isteyenler öncelikli olarak kurumun telefon numarası üzerinden ulaşabiliyor. Böylece gerekli bilgileri elde edebiliyor. Buna ek olarak dilerseniz belediyeye gidebiliyor ve maddi destek yapan kuruluşları talep edebiliyorsunuz. Her kurum ve kuruluş her haneye bir kez yardım yapmaktadır. Fakat bazı kurumlar düzenli bir şekilde maaş şeklinde ödemeler yapabilmektedir. Bu durum tamamen kişinin ihtiyaç seviyesine göre değişkenlik gösterir.

5/5 - (4 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu