Sosyal Yardımlar

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Karakış Desteği! Kış Desteği Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır? Karakış Desteği Başvuru Şartları

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Karakış Desteği! Kış Desteği Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır? Karakış Desteği Başvuru Şartları

Kış desteği almak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler kış ayları gelmeden gerekli başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile belediye kurumlarına yapmalıdır. Bu sayede kış desteğinden yarar sağlayabilirler. Kış desteğinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler mutlaka başvurusunu ilgili kurumlara iletmelidir. 

Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır
Kış Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Kurumlardan sağlayacağı başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Öncelikli olarak dilerseniz e-Devlet hesabı üzerinden yararlanabileceğiniz sosyal yardımları inceleyebilirsiniz. Sonrasında uygun başvurular varsa şartlarını okuyup başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kış aylarında yapılacak olan yakıt gereksinimi için yardım destekleri kurumlar tarafından ihtiyaç sahibi kimselere sunulur. Bu destekler kapsamında hiçbir ek ücret ödemeden ve karşılık beklemeden devlet kurumları ihtiyaç sahibi kimselere destek olur. İhtiyaç sahibi ailelere kış desteği adı altında kömür yardımı veya farklı yardımlar yapılabilmektedir. Kış desteği yardımlarında yapılacak olan bazı yardımlar şu şekildedir;

 • Kömür yardımı
 • Elektrik yardımı
 • Doğal gaz yardımı
 • Odun yardımı
 • Nakit yardım

Belediye veya bakanlık tarafından yapılacak olan başvurularda olumlu sonuçlanması halinde her birinin birbirine göre değişken sosyal yardımı verme süresi vardır. Sosyal yardımı veren kurum belediye veya bakanlık ise PTT hesabı üzerinden nakit bir şekilde kış desteğini verebilir. Ayrıca kış desteği için kömür yardımı ya da odun yardımı alacaklar bu yardımı bizzat kömür ya da odun şeklinde olabilir. Ayrıca kurumdan kuruma değişkenlik göstermekle birlikte kömür yardımı nakit şekilde de verilebilir.

Karakış Desteği

Kış desteği kapsamında muhtaç aileler bakanlık ya da belediye tarafından desteklenir. İhtiyaç sahibi kimselerin mutlaka ilgili başvurusunu yapması lazımdır. Başvuru yapmadan herhangi bir talepte bulunmak mümkün değildir.

Başvuruyu yaparak ihtiyaç sahibi kimse olduğunuzun kanıtlanması gerekir. Buna ek olarak kış desteğinden fayda sağlamak için mutlaka ayrıntıları kuruma gittiğinizde öğrenmeniz lazımdır. Kurumdan sağlayacağınız bilgiler ışığında şartları detaylı bir şekilde öğrenir ve kendinize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

Muhtaç ailelere yapılan kış desteği kapsamında alınabilecek yakıt gereksinimi parası kış aylarında verilmektedir. Bu ücret doğal gaz yardım talebinde bulunan kişilere verilmektedir. Doğal gaz yardım talebinde bulunan kişilere ödemeleri PTT hesabı üzerinden yapılmaktadır. Kişilerin kendi adlarına yapılan ödemeyi sadece kendisinin alabilmesi mümkündür. Bir başkasının adına başvuru yapılamaz veya ödemeler alınamaz.

Kış Desteği Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır?

Kış desteği başvuruları e-Devlet hesabı üzerinden gerçekleşebilir. Kolay ve pratik bir şekilde e-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilgili adımları izleyebilir ve sosyal desteklere başvuru yapabilirsiniz. Buna ek olarak ayrıca isterseniz kurumlara giderek de başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Fakat çoğu kişi hızlı ve pratik bir yöntem olduğu için e-Devlet hesabı üzerinden başvurularını yapmaktadır. Başvurunuzu yapacağınız sırada elektrik kesintisi ya da internet kesintisi gibi durumlarla karşı karşıya kalabileceğiniz için mutlaka başvuru yaptıktan sonra başvuru sorgunuzu aynı yerden gerçekleştirmeniz lazımdır.

Başvuruyu yaptıktan sonra başvurunuz alınmıştır şeklindeki ibareyi görmeniz lazımdır. Bu sayede başvurunuzun alındığını kesin ve net bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi kimseler e-Devlet üzerinden başvuru yapacaksa öncelikli olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına gitmeli ve sosyal yardımlar kısmına tıklamalıdır. Sosyal yardımlar kapsamında tercih edebileceğiniz birden fazla yardımı inceleyebilmeniz mümkün olur.

Oldukça kolay ve pratik bir şekilde e-Devlet üzerinden kış desteği yardımlarında kömür yardımı veya doğalgaz yardımından yararlanabilmeniz mümkündür.

Karakış Desteği Başvuru Şartları

Kış desteği başvuru şartları ihtiyaç sahibi kimselerin tümünde aranmaktadır. Yardımdan yararlanacak kişiler şu şekilde sıralanır;

 • Muhtaçlık sınırında olmak
 • Ek bir gelir almamak ve maaşlı çalışmamak
 • Şehit ya da gazi yakını olmak
 • Yetim ya da dul kimselerden olmak
 • Evde bakıma muhtaç olanlar
 • Yaşlılık yüzünden bakıma muhtaç olmak vb. 

Şartları taşıyan kişilerin ve yardımdan yararlanacak kişilerin mutlaka başvurusunu yapması lazımdır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olanlar yardımdan faydalanabilir. Ayrıca muhtaç ya da ihtiyaç sahibi olmak gereklidir ve kış desteğinden fayda sağlayacak kişilerin ikametgah adreslerinde yaşadıkları hane halkı sayısına göre yardımlar yapılmaktadır.

Yardım desteğinden fayda sağlamak isteyen kişiler ister belediye ister kamu kurumu olsun mutlaka 18 yaşın üzerinde olmalıdır. Ancak bu sayede başvuruları kabul edilebilir. Başvuru yapacak kişiler kendi ismine başvuru yapabilir ve bir başkasının adına başvurular kabul edilmez. Bu sebepten dolayı ihtiyaç sahibi olmanız gerekir ve başvuruları bizzat kendinizin gerçekleştirmesi lazımdır.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.


5/5 - (21 Oy Verildi )

Bir Yorum

 1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum 8milyar kredi borcum var ödeyemiyorum çok zor durumdayim yardımcı olursanız sevinirim saygilarim saygilarim 5çocuğum var calisanim yok ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilarim saygilarim saygilarim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu