Sosyal Yardımlar

Eğitim Öğretim Yardım Talebi Ve Başvuru

Eğitim Öğretim Yardım Başvurusu! Eğitim Öğretim Yardımı Kimlere Verilir? Kaymakamlık Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Eğitim Öğretim Yardım Talebi ihtiyaç sahibi kimseler tarafından yapılabilir. Muhtaç olan aileler eğitim yardımı için ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için devletten destek sağlayabilir. Bu destek karşılıksız bir şekilde yapılarak eğitim masraflarının karşılanması için yapılmaktadır. Gelir testine bakılarak bu yardım yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Yardım Talebi Ve Başvuru
Eğitim Öğretim Yardım Talebi Ve Başvuru

Eğitim Öğretim Yardım Başvurusu

Eğitim öğretim yardım başvurusu e-Devlet üzerinden sosyal destek başvurularında vardır. Sosyal destekler kapsamında eğitim desteği muhtaç aileler tarafından alınabilir. Ayrıca başvuru yapacak kişiler kendi e-Devlet hesabına giriş yaparak başvurusunu gerçekleştirmelidir. Öğrencinin velisi olmak lazımdır. Öğrencinin velisi çocuğun 18 yaşından küçük olduğu zaman kendi bu maddi yardıma e-Devlet hesabı üzerinden başvuru yapabilir.

Eğitim Öğretim Yardımı Kimlere Verilir?

Eğitim yardımı alacak kişiler bu destekten yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi sınıfında bulunması lazımdır. Ayrıca eğitim yardımından yararlanabilmek için devamsızlığı olmayan ve örgün eğitime devam eden muhtaç aileler bu başvuruyu yapabilir. Başvuru yapacak kişiler şu hususlara dikkat etmelidir;

  • Türk Vatandaşı olmak
  • Yurtdışındaki ikametgahı bulunmamak
  • Aktif eğitime devam etmek
  • Eğitim durumunun milli eğitim sayfasından belgelendirilmesi

Kaymakamlık Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Eğitim yardımı kapsamında kaymakamlıktan bu yardımı alabilmek mümkündür. Ayrıca kaymakamlık dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediye, valilik ve yardımlaşma vakıflarından destek sağlanabilir. Kaymakamlığa giderek ilgili başvurunuz oluşturabilir ve bir dilekçe vererek eğitim desteğinden yararlanmak istediğinizi talep edebilirsiniz. Eğitim yardımı en son verilen zam oranlarıyla 2215 TL olarak aylık şekilde öğrencilere ödenmektedir. Bu sosyal desteği almak isteyen kişiler başvuru yaptıktan bir sonraki ay başvurusu olumlu olursa ödemeyi PTT üzerinden alabilir.

4.9/5 - (17 Oy Verildi )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu