Devlet Yardımları

Kira Yardımı Nasıl Başvurulur 2023

Kira Yardımı Nedir? Kira Yardımı Ne Kadar? Kira Yardımı Kimlere Verilir? Kira Yardımı Başvuru Formu! Kira Yardımı Başvuru Sorgulama! Kira Yardımı Alma Şartları

Kira Yardımı Nasıl Başvurulur 2023

Kira yardımı devletin sağladığı karşılıksız yardımlardan biridir. Bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi kimselere gerekli yardım 12 ay boyunca sağlanır. Yardım başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru hakkındaki ayrıntılara sahip olmak isteyenler kendi e-Devlet hesabına girerek gerekli başvurusunu tamamlayabilir.

Ayrıca kanun gereğince kira yardımı yapılması gerekliliği Çevre Bakanlığı tarafından alınan bir karardır.

Kira Yardımı Nasıl Başvurulur 2023
Kira Yardımı Nasıl Başvurulur 2023

Kira Yardımı Nedir?

Kira yardımı sadece belirli hak sahiplerinin yararlandığı bir destektir. Bu destek kapsamında hak sahipleri iskan kanunu kapsamında kira yardımı alabilir. Kısacası yaşadığı evden çıkmak zorunda kalan kimseler 12 ay boyunca devletin yardımlarıyla kirasını ödeyebilir.

İskan yüzünden evinden çıkan kimseler devletten bu yardımı talep edebilir. İhtiyaç sahibi olmaları durumunda devlet karşıladığı kira yardımı ile birlikte kişilerin gereksinimlerini yerine getirir. Bu sayede kira ödemeleri kişiler tarafından kolaylıkla yapılabilir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımı en son belirlenen rakamlara göre 1500 TL olarak her ay alınabilir. Bu rakam her ihtiyaç sahibi kimseye aynı oranda verilir. Sadece iskan durumu yüzünden evinden çıkmak zorunda olan kimselere bu yardım yapılır.

Bunun dışında kişiler sosyal yardımdan yararlanmak için e-Devlet sosyal yardım hizmetine başvuru yapabilir. Kanun gereğince yardım 12 ay boyunca düzenli şekilde gerçekleşir. Yardım alacak kişiler karşılıksız bir şekilde bu destekten fayda sağlar.

Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Kira yardımı sadece kanun kapsamında iskan yüzünden evlerinden çıkmak zorunda olan kimselere verilir. Bu sebepten dolayı kira yardımı alacak kimseler bakanlık tarafından belirlenir. Bakanlık iskan ettiği bölgelerde ilgili vatandaşların ihtiyaç sahibi olmaları durumunda bu desteği 12 ay boyunca sunar. 12 ay süreyle 1500 TL destek ihtiyaç sahibi kimselere sağlanır.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Kira yardımı başvuru formu bakanlığa gittiğinizde elde edilebilir. Ayrıca e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda başvuru formu elde edilebilir. Başvuru formu sizden istenilen bilgilerle eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

Güncel bilgilerle birlikte başvuru formunu doldurarak sisteme göndermeniz gerekir. Ancak bu sayede hak sahibi iseniz eğer kısa süre içerisinde olumlu yönde cevap alabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Sorgulama

Kira yardımı başvurusunu yapan kimseler sorgu işlemlerine yine e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Sorgu gerçekleştirecek olan kimse e-Devlet üzerinden yaptığı başvuruları görüntüleyebilir. Sadece kendi hesabı üzerinden geçmiş başvuruları ve güncel başvuruları inceler.

Bir başkasının adına yapılan başvuruları görüntülemesi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı kendi e-Devlet hesabınıza erişiyor olmanız lazımdır.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Kira yardımı alma şartları bakanlık tarafından belirlenmiştir. Kira desteği için aranan şartların tümünü taşımak lazımdır. Bu sebepten dolayı bakanlığın aradığı şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İhtiyaç sahibi olmak
  • Hane halkı gelirinin muhtaçlık sınırında bulunması
  • İkametgahı Türkiye sınırları içerisinde bulunmak
  • Dul, yetim ya da ölüm aylığı gibi ya da emekli maaşı gibi düzenli aylık almamak 
  • 5543 sayılı iskan kanunu yüzünden evinden çıkmak zorunda olan kişiler
5/5 - (14 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu