Devlet Yardımları

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu! Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu 2023! ı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Ne Zaman?

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu

Ticaret BakanlığTicaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu! Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu 2023! ı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Ne Zaman?

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023
Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Devletimiz, ekonomik kalkınma planları dahilinde ticarete atılmak isteyen ama maddi imkansızlıkları bulunan kişilere birtakım yardımlarda bulunur. Bu yardımlar, kişi ya da şirketlere devlet tarafından geri ödeme şartı bulunmadan yapılıyor. 

İşini geliştirmek ya da yeni bir yatırım yapmak isteyen kişiler de bu durumdan fayda sağlamak için ilgili bakanlığa başvuru yapmak için sıraya girdi. Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu iş fikrine yönelik proje üreten kişiler için geçerlidir.

Verilecek olan bu destekten fayda sağlamak isteyen kişilere 5,000 Türk Lirası ile 250,000 Türk Lirası arasında bir ücret tahsis edilir. Verilen bu hibe desteğinin ücreti de yatırımlarınıza göre belirlenir.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu 2023

Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu 2023 yılında da birçok yatırımcı tarafından dikkat çekmeye devam ediyor. Bu sene içerisinde yapılacak olan hibe desteklerinde proje esas tutarının % 50 kadarı devlet tarafından verilecek.

Örneğin 2023 senesinde yapmayı planladığınız ticari yatırım 500,000 Türk Lirası ise devlet ise 250.000 Türk Lirası maddi destek sağlayacak ve bu desteğin geri ödeme şartı da bulunmayacaktır.

Belirlenen destek projesine dâhil olmak isteyen kişiler için ise bazı şartlar belirlendi. Bu şartlar genel hatları ile ilgili kurum tarafından şu şekilde açıklanmıştır;

  •  Verilecek olan destek projesinden yararlanmak isteyen kişinin daha önce kendi üstüne kayıtlı bir işletmesinin olmaması ya da işletmenin ortaklığında bulunmaması,
  • KOSGEB mevzuat sistemine göre, ilk kez işletme kuracak olan kişinin işletmeyi kurduğu 3 yıl öncesine kadar gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,
  • Tüzel kişi statüsünde kurulmuş olan firmasında en fazla % 30 ortalık ve kar payının bulunmuş olması,
  • Desteği alacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşı olması,
  • Tarım işiyle uğraşacak olan kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olması.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen şartlara uyum sağlayan yatırımcılar Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu nasıl yapılır sorusuna verilen cevabı bulup kendi işletmelerini kolay şartlar altında büyütmenin yollarını arıyor. Belirlenen hibe desteği projesine başvuruda bulunmak için tek yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-hibe-destegi-basvurusu e devlet sitesine ait olan bu linke tıklamak olacaktır.

Bu siteye giriş yaptıktan sonra yatırım yapacağını işin detaylarını en doğru şekilde paylaşarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yaptığınız başvuru için gerekli incelemeler yapıldıktan sonraki en kısa dönem içerisinde kişiye tebliğ edilir ve hibe desteği kişiye tahsis edilir.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Başvurusu Ne Zaman?

Yapılan hibe destek projesinin tüm detaylarını ve Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu ne zaman sorusu için verilen tüm cevapları Ticaret Bakanlığının resmi sitesinin adresi olan https://ticaret.gov.tr/ linke tıklayabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan tüm destek projelerinin detaylarını belirtilen bu site üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Nereden Başvurulur?

Eğer sizler de yatırım yapmak istiyor ve Ticaret Bakanlığı hibe desteği nereden başvurulur sorusuna cevap arıyorsanız e devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna hibe desteği yazarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda yukarıda bulunan e devlet sitesinin linkine girerek hibe desteğine başvuru yapabilme imkânınız da bulunuyor.

Ticaret Bakanlığı Hibe Desteği Nedir?

Yatırım yapmak ya da sahip olduğu işini büyütmek isteyen kişilere devlet tarafından verilen maddi destek projelerine hibe desteği denir. Ticaret Bakanlığı hibe desteği nedir diye merak eden ve araştırma yapan kişiler için verilecek olan genel cevap ise şu şekilde belirlenmiştir.

Hibe kelimesi Arapça kökenlidir ve bağış anlamına geliyor. Bu hibe kuruluşlara teşvik amaçlı olup yapılacak olan proje giderlerini kapsar.Yıldız Vermek İster Misin?

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu