Sosyal Yardımlar

Kart16 Başvuru Sorgulama e-devlet

Kart 16 Bakiye Sorgulama! Kart16 Başvuru Sorgulama! Kart 16 Sorgulama! Bursa Kart 16 Bakiye Sorgulama! e-devlet Kart16 Sorgulama! Bursakart 16 Bakiye Sorgulama

Kart16 limiti ne kadar? Nereden alınır? Bakiye sorgulama ve başvuru sorgulama E-Devlet üzerinden nasıl gerçekleştirilir? Bursa il sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok merak ettiği sorular arasında yerini alırken, biz de sizlere bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Kart16 Nedir? Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin ve dar gelirli ailelerin daha iyi şartlarda yaşamını sürdürmesi adına sosyal yardımlar gerçekleştirmektedir. Bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar kişisel bakım, erzak, gıda ve okul malzemeleri gibi pek çok ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Bursa ili sınırları içerisinde yaşamını sürdüren yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanabileceği sosyal yardım kartına ise Kart16 ismi veriliyor. Bu kartı almaya hak kazanan Bursalı vatandaşlar; anlaşmalı olunan marketlere giderek temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Gelir yetersizliği olan ya da maddi imkansızlıklar nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara Bursa16 kart ile maddi yardım sağlanıyor.  Bu yardımlar arasında bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kart16 aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmalar sürdürülüyor.  Kart16 başvurusu gerçekleştiren ve başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar ise belediye tarafından adreslerine ulaştırılan kart ile anlaşmalı markerlerden alışverişlerini yapabiliyor.

Kart 16 sigara ve alkol alışverişleri haricinde her türlü alışverişin yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızın içeriğinden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu Kart 16 sosyal yardım kartı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve kart başvurunuzu nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi zorluklar içerisinde bulunan vatandaşlar için maddi destek olmayı amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart 16 ile faaliyetlerine devam ediyor. Kart 16 ismini ilk kez duyan kişiler ise bu kartın ne işe yaradığını ve nasıl alınacağını merak ediyor.  İçerisine belediyeler tarafından bakiye yüklemesi yapılarak ihtiyaç sahiplerine verilen harcama kartına Kart 16 ismi verilmektedir. Bu kart ile market alışverişleri başta olmak üzere her türlü alışveriş gerçekleştirebiliyor.

Kart 16 yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar ise bu noktada Kart16 başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını araştırıyor.  Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardım kartından faydalanmak isteyen vatandaşlar ilk olarak Bursa Belediyesi’nin internet sitesine giriş gerçekleştirmelidir. Belediyenin internet sitesine giriş yaptıktan sonra ikinci aşamada başvuru formunun doldurulması zorunludur.

Bu adımda başvuru gerçekleştirecek olan kişilerden ad, soyad, T.C kimlik numarası ve birtakım kişisel bilgiler talep edilmektedir. Bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğundan emin olduktan sonra başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 için başvuruların bu şekilde gerçekleştirilebileceğini açıklamıştır.

Kart16 Başvuru Formu

Kart 16 başvurusu yapan kişilerin araştırdığı bir diğer konu ise Kart16 başvuru formu olmaktadır.  Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımların zaman kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için oldukça hızlı bir inceleme süreci gerçekleştirmektedir. Bu inceleme sürecinde vatandaşların bilgisiz kalmaması adına güncel başvuru sorgulama sistemi hizmeti veriliyor. Belediyenin resmi internet sitesine giriş gerçekleştirerek hem Kart 16 başvuru formu hem de sorgulama kutucuğuna erişim sağlayabilirsiniz.

Başvuru sorgulama hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx giriş yapmalıdır. Bursa Büyükşehir Belediyesinin internet sitesine giriş gerçekleştirilmesinin ardından T.C kimlik numarası ve kişisel bilgilerin yazılması ile Kart 16 başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kart16 Başvuru Sorgulama

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen Kart16’ya başvuru gerçekleştiren vatandaşlar sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğini merak ediyor. Bursa Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen sorgulama işlemlerinin yanı sıra Kart 16 başvuru sorgulama E-devlet üzerinden de sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Kart16 Limiti Ne Kadar? Nereden Alınır? Bakiye Sorgulama ve Başvuru Sorgulama E-Devlet

Kart16 Başvuru Sorgulama E-Devlet

Covid-19 sürecinde yaşanan sağlık sorunları sebebiyle belediye binasına bizzat giderek yapılan başvurular yerine online sistem üzerinden yapılan başvurular kabul edilir hale getirilmiştir. Bu şekilde zaman kaybetmeden başvuru formuna ulaşım gerçekleştiren vatandaşlar herhangi bir sıra aksaklık yaşamadan başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Sizler de bu şekilde başvurunuzu yaptıktan sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi kart 16 başvuru sorgulama işleminizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. T.C. Kimlik numarası ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapmanız mümkündür. Peki, Kart 16 sosyal yardım kartı kimlere verilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Kart16 Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı olan Kart 16 hakkında merak edilen bir diğer soru ise yardım kartının kimlere verildiğidir. Bursa sınırları içerisinde yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar Kart16 sosyal yardım hizmetinden yararlanabilmektedir. Ancak ihtiyaç sahipler için hazırlanmış olan bu sosyal yardımın doğru adreslere gitmesi adına birtakım şartlar koyulmuştur. Aşağıda listesi buluna şartlara uyum sağlayan vatandaşlar kart16 yardımından yararlanabilmektedir.

 • İşsizlik ve muhtaçlık durumu bulunan vatandaşlar,
 • Engellilik durumu bulunan vatandaşlar,
 • Geliri yetersiz vatandaşlar,
 • 65 yaş üstü vatandaşlar,
 • Afetzedeler,
 • Şehit, asker ve gazi yakınları,
 • Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar,

Kart16 Nereden Alınır?

Kart 16 nereden alınır konusu ihtiyaç sahibi vatandaşları yakından ilgilendiren bir konudur. Kart 16 almak için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ya da internet sitesi üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Sizden istenen belgeleri eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce de mutlaka şartları karşılayıp karşılamadığınız öğrenin.

Kart16 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki yer almaktadır. Kart 16 sosyal yardımına başvuru yapan kişiler başvuru belgelerinin yanı sıra bu belgeleri de ilgili kuruma teslim etmelidir:

 • Mal beyanını bildiren belge
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kaydı örneği
 • Aile bireylerine ait olan T.C. kimlik kartlarının fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan gelir belgesi

Kart 16 sosyal yardımından yararlanmak için gerekli belgeler arasında bulunmaktır. Ancak bazı durumlarda ek belgelerin istenmesi mümkündür. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında özellikle engelli bireylerden engellilik durumunun belirten belgeler istenmektedir. Peki, Kart 16 limiti ne kadar?

Kart16 Limiti Ne Kadar?

Diğer sosyal yardım paketlerinde de olduğu gibi kart 16 yardım paketinde de ailede yaşayan kişilerin sayısı yardımın miktarının değişmesine neden olmaktadır. Örnek olarak iki kişilik bir aile ve dört kişilik bir ailenin giderleri aynı olmayacağı için kart limitleri de birbirinden farklı olarak belirlenmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 kart limiti için aşağıdaki bilgileri vermiştir.

 • 3. Kişilik aileler için 2022 Kart 16 kart limiti 100 TL
 • 4 ve 5 kişilik aileler için 2022 Kart 16 kart limiti 300 TL
 • 6 kişi ve daha fazla kişilik aileler için 2022 Kart 16 kart limiti 400 TL olarak belirlenmiştir.

Kart16 Bakiye Sorgulama

Kart 16 bakiye sorgulama işlemi de diğer sosyal kartlar gibi online sistem üzerinden gerçekleştirilememektedir. Bu kartın geçerli olduğu marketlere giderek alışveriş sırasında kart limitini öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede hem alışverişinizi yapabilir hem de kart limitiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki, kart 16 hangi marketlerde geçerli?

Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşa verilen Kart 16 pek çok markette geçerlidir. Vatandaşlar kartları ile Migros, BİM, A101, ŞOK ve Carrefoursa marketlerinden herhangi birine giderek alışveriş yapabilirler.

Kart16 Nerelerde Geçerli?

Kart 16, yukarıda verilen marketlerin yanı sıra Vakıfbank pos cihazı bulunan tüm marketlerde ve işletmelerde geçerlidir. Mutfak ihtiyaçları için hazırlanmış olan bu kartın tekel ürünlerinde kullanılması yasaktır.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kart 16 başvuru sonuçları yaklaşık bir ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak başvuru süreci başvuru yoğunluğuna göre değişim gösterebilmektedir.

Kart16 Doğalgaz Yardımı

Kart 16 doğalgaz yardımı ocak, şubat ve mart aylarına mahsus olmak üzere 200 TL olacak şekilde kart içerisine yüklenmektedir.

Bursa Kart16 İletişim Numarası

Bursa Kart 16 iletişim numarası için 444 16 00 telefonu kullanabilir, ALO153 Beyaz Masa hattını da arayarak yetkililere ulaşabilirsiniz.

4.7/5 - (9 Oy Verildi )

Bir Yorum

 1. Bir ay oldu formu göndereli sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek istiyorum inan çok ihtiyaçım var saygılarımı arz ederim iyi günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu