Güncel

İşsizlik Maaşı Başvuru 2023 Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

İşsizlik Maaşı Başvuru 2023! İşsizlik Maaşı Başvuru Formu! İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları! İşsizlik Maaşı Başvuru Sorgulama! İşsizlik Maaşı Başvuru Nereye Yapılır? İşsizlik Maaşı Başvuru Sonucu

İşsizlik Maaşı Başvuru 2023

İşsizlik Maaşı Başvuru 2023! İşsizlik Maaşı Başvuru Formu! İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları! İşsizlik Maaşı Başvuru Sorgulama! İşsizlik Maaşı Başvuru Nereye Yapılır? İşsizlik Maaşı Başvuru Sonucu

İşsizlik Maaşı Başvuru 2023 Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
İşsizlik Maaşı Başvuru 2023 Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

İşsizlik maaşı başvurusu yapacak kişiler İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği alabilir. Şartları taşıyan kimseler işsizlik ödeneği ile işsiz kaldıkları dönemlerde belirli bir süreliğine yapılan ödemeleri alabilir.

Bu ödemeler yeni iş bulana kadar işsiz kişiye ödenir ve ihtiyaçlarını karşılaması için kullanılabilir. Gerekli şartları taşıyan tüm çalışanlar işsizlik maaşı başvurusu yapabilir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Formu

İşsizlik maaşı başvuru formu doldurulduktan sonra kuruma teslim edilmelidir. Formda mutlaka tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. İşsizlik maaşında e-şube üzerinden başvuru formuna erişmek mümkündür. İşkur sistemine kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilir eğer şifre ya da kullanıcı adınız yoksa yeniden oluşturarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşı başvuru şartları tüm işsizlik ödeneğinden yararlanacak kişilerde aranır. Aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ödenek kişinin kendi isteğinin ve kusurunun dışında işten ayrılmasını ile alınabilir
  • Ödenekten yararlanacaklar hizmet akdinin sona ermesi ile birlikte 120 gün sigortalı çalışmaya tabi tutulması gerekir 
  • Hizmet akdinin feshi işleminden önce son üç yılda 600 gün prim gün sayısı ödenmiş olması gerekir
  • Hizmet akdinin feshi işleminden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR birimine müracaat edilmesi lazımdır
  • İşten ayrıldıktan 30 gün içerisinde gerekli müracaatı yapmayanlar işsizlik ödeneği alamaz
  • Müracaat online ya da bizzat şubeden yapılabilir

İşsizlik Maaşı Başvuru Sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulama işlemlerini gerçekleştirecek kişiler öncelikli olarak hangi yöntemlerle başvuru yaptıysa buna bağlı olarak sorgu işlemini yapabilir. Eğer online üzerinden başvuru yapmışsınız yine aynı yöntemlerle sorgu işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün olur.

Dilerseniz direk şubeye giderek ilgili başvuru durumunuzu kontrol etmek amaçlı kişisel bilgilerinizi verir ve başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Nereye Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusunu yapacak kişiler için iki farklı yöntem bulunur. İşkur müdürlüklerine giderek başvuru yapılacağı gibi ayrıca İŞKUR e-şube üzerinden gerekli başvurular tamamlanabilir. Başvuru istediğiniz yöntemlerle yapılabilir. Her iki başvuruda hemen incelemeye alınır ve gerekli başvuru sonucunuz belirli bir süre sonunda kolaylıkla öğrenilir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Sonucu

İşsizlik maaşı başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler mutlaka zamanında başvuru yapmalıdır. İşten ayrıldıktan 30 gün içerisinde başvurusunu yapan kişiler sorgu işlemini gerçekleştirebilir. Bunun dışında yaptığınız başvuruları sorgu işlemi için herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz.

Çünkü başvuru süresi geçen hiçbir başvurunun sorgu işlemi yapılmaz. Sorgu için bizzat müdürlüklere giderek ilgili sorgularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu