Sosyal Yardımlar

Gıda Yardımı! Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama! Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Ne Kadar? Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama! Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Gıda Yardımı Ne Kadar? Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımı başvurusu; ihtiyaç sahiplerine bazı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan tek seferlik yada düzenli olarak yapılan yardımlardır.

Gıda yardımları ile 4 kişilik bir  ailenin ortalama 1 aylık temel mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanmaktadır.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelerin başvuru yapacağı gıda yardımları ile ilgili merak edilen soruları ve detayları paylaşıp, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş tarafından yoksul ailelere gıda yardımı yapılmaktadır. Kimler gıda yardımı alabilir? Gıda yardımı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? ve konu ile ilgili en çok merak edilen soruları sizler için yazımızın içeriğinde yanıtladık.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu ihtiyaç sahipleri nereden yardım almak istiyorlarsa o kurum veya kuruluşlara göre başvuru yapmalıdırlar. Ülkemizde kurum, belediye, dernek ve vakıfların gıda yardımı başvurusu detayları aşağıdaki gibidir.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerde gıda yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, bağlı oldukları belediye binalarında sosyal yardım formu doldurarak gıda yardımı başvurusu yapabilirler.

E-devlet üzerinden belediyelerin gıda-erzak yardımı başvuru yapma şansı da bulunmaktadır.

E-devlet gıda-erzak yardımı başvuru linki; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Link üzerinden belediye gıda yardımı başvurusu için form dolduran vatandaşların sosyal yardım türlerinden Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemesi gerekir.

E-devlet üzerinden dolduracağınız formda bulunan diğer yardımlara da (giysi, yakacak, eşya v.b) başvuru yapabilirsiniz.

Sonrasında başvuru süreçlerini başvuru sorgulama seçeneklerinden biri ile sorgulayabilirsiniz

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Belediyelere teslim edilen başvuru formları sonrasında yetkili birimler tarafından incelemeye alınmaktadır.

Tahmin edeceğiniz üzere ülkemizde ihtiyaç sahibi olmadığı halde yardım başvurusu yapan oldukça insan fazla insan vardır. Bu sebepten dolayı başvurular oldukça titiz bir çalışma yürütülerek sonuca varmaktadır.

Gerçek ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılması amaçlanmaktadır.

Belediye gıda yardımı başvuru yapan kişiler başvuru sonuçlarını başvuru yaptıkları belediyeler giderek veya telefon ile iletişime geçerek öğrenebilirler

E-devlet platformu üzerinden belediye gıda ve erzak başvurusu sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak gıda yardımı ve diğer sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı öğrenmeniz mümkündür.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Teslim Edilebilir Ne Demek?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda ve erzak yardımı başvurularını ikametgahınızın bağlı olduğu Bölge Müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğünde yardım formu doldururken ”Kuru Gıda Yardımı” seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden gıda yardımı almak isteyen vatandaşlarımız Vakfa ait resim internet sitesindeki başvuru formunun çıktısını alarak da yapabilirler.

E-posta yolu ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu doldurmak için link üzerinden başvuru formunu indirebilirsiniz. Link; https://www.vgm.gov.tr/

Bu formu doldurduktan sonra e-mail yolu ile gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü e-devlet gıda yardımı başvuru seçeneği yoktur.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılan başvuruların sonuçları, başvuru formunda belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileri ile tarafınıza sms ile iletilmektedir.

Başvuru noktaları olan Bölge Müdürlüklerini arayarak yada bizzat giderek de başvuru sonuçlarınızı öğrenmeniz mümkündür.

E-devlet Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı sorgulama seçeneği yoktur.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağlı olduğunuz ilçedeki kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Gıda ve Erzak Yardımı başvuru yapabilirsiniz.

Ülkemizde ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlar ile bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları oldukça aktif çalışmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından gıda ve erzak yardımlarının yanı sıra eşya, yakacak, giysi v.b yardımlara da başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal yardım formunda yardım türleri arasından hangi yardıma başvuru yapmak istiyorsanız o seçeneği(Gıda ve Erzak Yardımı) işaretlemeyi unutmayınız.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Başvuru yaptığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıyla telefon ile iletişime geçebilirsiniz veya bizzat giderek başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Yardım Hattını arayarak başvuru sonuçlarınızı ve sosyal yardımlar ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

81 ilimizde bulunan Kızılay temsilciklerinden gıda kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz, Kızılay resmi internet sitesinden https://www.kizilay.org.tr/iletisim gıda kolisi yardımı başvurusu yapabilirsiniz. ALO 168 Kızılay’ı arayarak gıda kolisi yardımı ön başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca, Kızılay gıda yardımı başvurularınızı sosyal medya üzerinden de yapabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kızılay gıda kolisi yardım başvurusu sonuçlarınızı öğrenmek için ALO 168’i arayabilir, Kızılay temsilciliklerine gidebilir, Kızılay resmi internet sitesini ziyaret edebilir veya çevrimiçi destek hattına mesaj atabilirsiniz.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Gıda yardımını almanız için gerçekten ihtiyaç sahibi olmanız ve gerekli yerlere başvuru yapmanız durumunda alabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden kişisel bilgiler isteneceği için, başvuru formunu doldurduktan sonra ön inceleme gerçekleştirilecektir. Hane içerisinde yaşayanların gelir düzeyi baz alınacaktır.

Hane Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Gıda Yardımı Ne Kadar?

Gıda yardım parası ne kadar; bazı kurumlar gıda yardımını gıda kolisi olarak verse de başka kurumlar bunu para olarak ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yada sosyal yardım kartlarına yüklemektedir.

Genellikle belediyeler tarafından gıda yardımı nakdi olarak yapılmaktadır.

Gıda yardımının ne kadar olacağı sorusu ailede yaşayan kişi sayısına, belediyenin bütçesine, ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

Gıda yardım parası veren belediyelerin ödemesi 200 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvurusu sorgulama işlemleriniz başvuru yaptığınız kuruma göre değişmektedir. Hangi kuruma başvuru yaptıysanız ona göre başvuru sorgulaması yapılması gerekir. Yazımızın yukarısında kurumlara  gıda yardımı başvuru nasıl yapılır, gıda yardımı başvurusu sorgulama adımlarını kurumlara göre listeler halinde tarafınıza sunduk.

Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımı başvuru formu; bu formlarda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, adres bilgileriniz, ailede yaşayan kişi sayısı, gelir ve giderlerine dair sorular bulunmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, Belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüklerine gıda yardımı başvuru formu doldurarak yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Yapılan başvurular sonrasında detaylı incelemeye alınacaktır. Yardım verilmeye karar aşamasında başvuru sahiplerinin evlerine inceleme komisyonu gönderilmektedir. Evinize gelen yetkililerin hazırlayacakları rapor incelendikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırılacaktır.

Sosyal yardımlarda öncelikle yoksul, ve işsizlere verilir.

Yazımızın içeriğinde hangi kuruma nasıl başvuru yapabileceğinize dair tüm detayları sizlerle paylaştık.

Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye gıda yardımı başvurusu telefon numarası; ALO 153 Beyaz Masa Hattı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda yardımı telefon numarası; ALO 183 Sosyal Yardım Hattı

Kızılay gıda kolisi yardımı telefon numarası; ALO 168 Kızılay Hattı

Gıda Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü başlıca gıda yardımı başvuru yapabileceğiniz kurumların başında gelmektedir.

Gıda Yardımı Yapan Yerler

Ülkemizde gıda ve erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir;

Belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Deniz Feneri ,Merhamet Derneği ve bazı dernekler gıda ve erzak yardımı yapmaktadır.

Gıda Yardımını Kimler Alabilir?

Erzak ve Gıda Yardımından Kimler Yaralanabilir?

 • Yoksullar, işsizler, dar gelirliler, muhtaçlar
 • Kimsesi olmayanlar
 • Afetzedeler(bilirkişi raporu istenir)
 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışmayanlar(sağlık raporu istenir)
 • Engelli bireyler (engelli raporu istenir)
 • Muhtaç gazi, asker ve şehit aileleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeni ile ekonomik sıkıntı çekmeye başlayan vatandaşlarımızda Gıda ve Erzak Destek Paketi başvurusu yapabilirler.

Gıda Yardımı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gıda ve Erzak Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınabilir)
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru formu
 • Maaş bordrosu
 • Gelir belgesi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Evi kira olanlardan kira sözleşmesi
 • İşsiz olan kişilerin işi olmadıklarını ispatlayan SGK’dan alınabilen belge

Farklı durumlarda yukarıdaki belgelere ek belgeler talep edilmektedir;

 • Afetzedelerden bilirkişi raporu,
 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışamayan kişilerden sağlık raporu,
 • Engelli bireylerden engelli raporu,
 • Eşi vefat eden dul kadınlardan eşlerinin vefat ettiklerine dair ölüm belgesi istenmektedir.

Gıda Yardımı İçinde Neler Var?

Gıda yardım kolisinde neler var; başvurusu onaylanan ihtiyaç sahipleri yardım kolilerinin içeriğini merak etmektedir.

 • Ayçiçek yağı
 • Pirinç, bulgur, makarna, şehriye
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek
 • Un, Tuz, Şeker
 • Salça, Çay, Meşrubat
 • Peynir, Zeytin

Gıda yardım kolisinin içeriği ve miktarı yardımı yapacak olan kurumun bütçesine, ailede yaşayan kişi sayısına, ailenin muhtaçlık seviyesine göre değişiklik göstermektedir.

Gıda yardım kolisinin içeriği 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanmaktadır.

Gıda Yardım Kaç Ayda Bir Alınır?

Gıda yardımı kaç ayda bir yapılır; gıda yardımları sürekli yada 3-4 ayda bir yapılmaktadır. Yardım yapan yere göre bu durum değişiklik gösterir.

Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Gıda yardımı başvurusu şartları nelerdir; gıda yardımı alabilmeniz için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız ve bu durumu gerekli belgeler ile ispatlamanız gerekmektedir.

İhtiyaç sahibi olmadığı halde kendisini ihtiyaç sahibi gibi gösteren kişiler, yardım alsalar dahi bu durumun ortaya çıkması halinde aldıkları yardımları faizi ile birlikte geri ödemek zorundadırlar.

Geri ödemeyi reddeden kişiler hakkında kurum tarafından dava açılmakta ve yasal süreç başlatılmaktadır.

Gıda Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Gıda yardımı teslim edilebilir ne demek; bu yazı başvurunuzun onaylandığını en yakın zamanda gıda ve erzak yardımının adresinize iletileceği anlamını taşır.

Gıda Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Gıda yardımı ayın kaçında yatıyor; bu sizin hangi kuruma başvuru yaptığınız ile alakalı bir durumdur. Başvuru yaptığınız kurum ile iletişime geçerek net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gıda Yardımı Ayni Ne Demek?

Gıda Yardımı Ayni Ne Demek; bu ibare yardımı koli bazında alacağınız anlamına gelmektedir. Yani gıda yardımı size nakit olarak ödenmez anlamını taşımaktadır.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Gıda ve yardımı kapsam dışına çıktı ne demek; kurum tarafından değerlendirme sürecini başarı ile geçtiğinizi, başvurularınızın olumlu sonuçlandığını gıda yardımı almaya hak kazandığınızı belirtmektedir.

Yardımlarınız adresinize en yakın zamanda teslim edileceği anlamına gelir.

Gıda Yardımı Parası Nereden Çekilir?

Gıda yardım parası nereye yatırılır; E-devlet üzerinden yapılan başvurularda banka hesap bilginizin bulunması halinde hesap numarasına, hesap bilgilerinizin kayıtlı olmaması halinde PTT şubelerine yatırılır, gıda yardım paranızı buradan çekebilirsiniz.

Gıda Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Başvurularınızın henüz sonuçlanmadığını, değerlendirme aşamasında olduğu anlamına gelmektedir.

Gıda Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Demek?

Bu yazı ile karşılaşan vatandaşların başvuruları kabul edilmemiştir. Gıda yardımı alamayacaklardır.

Yazımızın içeriğinde gıda yardımı ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlamaya, sizleri aydınlatmaya çalıştık. Merak ettiğiniz başka sorular varsa için yorum kısmına yazabilirsiniz.

3.5/5 - (10 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu