Sosyal Yardımlar

Ev Onarım Desteği! Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir

Ev Onarım Desteği! Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir? Ev Onarım Desteği Başvuru Formu! Ev Onarım Desteği E-Devlet

Ev Onarım Desteği

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Ev Onarım Desteği! Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir? Ev Onarım Desteği Başvuru Formu! Ev Onarım Desteği E-Devlet

Ev onarım desteği imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler barınma desteği ihtiyacında bulunabilir. Ev onarım desteği almak için kaymakamlık veya sosyal yardımlaşma vakıflarına gitmek gerekir. Ön başvuru gerçekleştirdikten sonra bazı evraklar istenebilir. İhtiyaç sahibi kimselere verilen ev onarım desteği hane halkı gelir sayısının hesaba katılmasıyla alınabilir. 

Ev Onarım Desteği! Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir?
Ev Onarım Desteği! Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir?

Kısacası kişi başına düşen hane halkı geliri sayısının asgari ücretin üçte birinden az olması gereklidir. Bu sebepten dolayı evde yaşayan kişilerin gelir testi yaptırdıktan sonra bu başvuruyu yapabilmesi mümkün olur. Başvuruları alındıktan sonra ev onarım desteği nakit bir şekilde alınabilir. Ayrıca yaklaşık 200.000 TL ev yapım yardımı alınabilir. 

İhtiyaç sahibi kimselere yönelik yapılan ev onarım desteğinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi kimseler bu başvuruyu sosyal yardımlar kapsamında gerçekleştirmelidir. Buna ek olarak ev onarım desteğinde ihtiyaç sahibi kimseler devletten kredi sağlayarak da bu desteği alabilir. Destekten faydalanmak isteyen kişiler karşılıksız bir şekilde verilecek olan ücreti ihtiyaç sahibi olmaları durumunda almaktadır. 

İhtiyaç sahibi kimse gerekli şartları taşıması durumunda başvurusunu yapabilir. 2022 senesinde yapılan kabine toplantısında karar alınan ev onarım desteği prefabrik evlerde 150.000 TL, bakım ya da tadilat için 75.000 TL ve betonarme ev için 200.000 TL olarak karara bağlanmıştır.

Ev Onarım Desteği Şartları Nelerdir?

Ev onarım desteği şartları ihtiyaç sahibi kimseler de aranır. Bu şartlar ile birlikte bazı evraklar istenmektedir. Aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır
  • Ailede engelli, dul, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin yaşaması
  • Tam hisseli bir şekilde eve sahip olan kişinin başvuru yapması

Şartların yanı sıra eğer tüm şartları taşıyan kişiler başvuru yapmayı düşünürse istenen evraklar hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Devlet desteğinden yarar sağlamak isteyen kişilerin öncelikli olarak 18 yaşın üzerinde ve Türk Vatandaşı olması beklenir.

Sonrasında ise nüfus cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneği ile varsa engelli kimlik kartı ve SGK hizmet dökümü ile birlikte başvurusunu tamamlayabilir. Devletten alınacak destekler kapsamında ev tadilat desteğindeki aranan şartlar ve istenen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması lazımdır. 

En yakın sosyal yardımlaşma kurumunu tercih ederek mesai saati ve hafta içi olacak şekilde ev onarım desteğinden yararlanabilmeniz mümkündür. Destekten yararlanmak isteyenlerin mutlaka destek formunu detaylı şekilde okunması gereklidir.

Sadece ihtiyaç sahibi kimselerin yararlanabileceği bir destek olan ev onarım desteğinde yeni yılda yaklaşık %300 oranında bir artış yaşanmıştır. Yaşanan artış neticesinde ihtiyaç sahibi kimseler ev onarım desteğinden rahatlıkla yararlanabilmektedir.

Ev Onarım Desteği Başvuru Formu

Ev onarım desteği başvuru formu sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıklardan alınabilir. İkametgah adresinize en yakın olan sosyal yardımlaşma kurumu belediyenin sağladığı hizmetler neticesinde ulaşabileceğiniz ve sosyal yardımlar alabileceğiniz yerlerdir. Dilerseniz öncelikli olarak bağlı bulunduğunuz belediye gidebilir ve sosyal yardımlaşma kurumlarının nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Başvuru yapacak kişilerin ilgili evrakları bizzat kurumdan öğrenmesi lazımdır. Kuruma gittiğinizde başvurularınızı yaptıktan sonra bu başvuruların olumlu sonuçlanması halinde ödemeleri PTT şubesine giderek alabilmeniz sağlanır. Şubeye giderek kimlik bilgilerinizi verir ve yapılan ödemeyi çekebilirsiniz.

Ev Onarım Desteği E-Devlet

Ev onarım desteği e-Devlet üzerinden sosyal yardımlar kapsamında tercih edebileceğiniz bir destektir. Ayrıca aile destek programlarının tüm detaylarını öğrenmek için e-Devlet hesabınıza giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına gidebilirsiniz.

Bakanlık sağladığı imkanlar dahilinde e-Devlet altyapısını kullanarak ihtiyaç sahibi kişilerin temel ihtiyaçlarında onlara yardımcı olmaktadır. Dilerseniz öncelikli olarak başvuruyu e-Devlet üzerinden yapıp yapamayacağınızı inceleyebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden ev onarım desteği başvurusu almak isteyenler öncelikli olarak bu destekten yararlanıp yararlanmayacaklarını sosyal yardımlaşma vakfından öğrenmesi gerekir. Eğer sistem üzerinden ev onarım desteği e-Devlet ile yapılabiliyorsa bu durumda hızlı ve pratik bir şekilde e-Devlet hesabınıza seçerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Hem sıra beklememiş olur hem de yararlanabileceğiniz tüm sosyal destekler hakkında e-Devlet hesabı üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devletten alınan ev onarım desteği kapsamında e-Devlet hesabınıza giriş yaparak aile destek programlarından yararlanıp yararlanmayacağınıza sorgulayabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde kendi hesabınıza giriş yaparak tüm detayları incelersiniz. Ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz şartlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve dilerseniz diğer aile destek programlarına da başvurular yapabilirsiniz.

Ev onarım desteği ve sosyal yardım ilgili başlıkları için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.

5/5 - (12 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu