Güncel

Ev kadınlarına bayram harçlığı başladı mı, nasıl başvurulur?

Ev kadınlarına bayram harçlığı başvurusu nasıl yapılır, başvuru formu e-devlet açıldı mı, ne zaman başvurulacak, başvuru şartları nelerdir?

Ev kadınlarına bayram harçlığı başvurusu nasıl yapılır?

Ev kadınlarına bayram harçlığı başvurusu nasıl yapılır, başvuru formu e-devlet açıldı mı, ne zaman başvurulacak, başvuru şartları nelerdir?

Ev kadınlarına bayram harçlığı
Ev kadınlarına bayram harçlığı

Yaklaşan Kurban Bayramı’nda ev hanımlarına verilecek olan bayram harçlığı için başvuru ekranı açılmıştır. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, devlet desteği kapsamında ihtiyaç sahibi olan ev hanımlarına 500 TL ile 1000 TL arasında bayram harçlığı verilecek. Ev kadınları bu desteği almak için nasıl başvurabilirler?

Başvuru işlemi için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. E-Devlet kapısında yer alan “Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takibi” seçeneğine tıkladıktan sonra “Bayram Harçlığı Başvurusu” butonuna basılmalıdır.

Başvuru sayfasına girmek için T.C. Kimlik numarası, cep telefonu numarası ve e-Devlet şifresi gereklidir. Ayrıca başvuruda talep edilen bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Başvuru tamamlandıktan sonra, başvuru sonucu da e-Devlet üzerinden görülebilir.

Ev kadınlarına bayram harçlığı başvuru formu açıldı mı?

Kurban Bayramı yaklaşırken, devlet destek ödemeleri kapsamında ev kadınlarına yönelik bayram harçlığı için başvuru ekranının açılıp açılmadığı merak konusu oldu. Ramazan Bayramı’nda ev kadınlarına özel 500 TL ile 1000 TL arasında bayram harçlığı verildiği açıklanmıştı. Şimdi ise Gözler Kurban Bayramı’na çevrildi. Peki, ev kadınlarına yönelik bayram harçlığı başvuru ekranı açıldı mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi ev kadınlarına 500 ila 1000 Türk Lirası arasında ödeme yapılacak. Bu ödemeler için başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak.

Başvuru yapmak isteyen ev kadınlarının belirlenen şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlar, ev kadınlarının T.C vatandaşı olması arsa veya gayrimenkul tapusu olmaması, sigortası olmaması, düzenli gelirinin olmaması ve en az bir çocuğunun olması şeklinde belirlenmiştir. Başvurular onaylanırsa, ihtiyaç sahibi ev hanımlarına gerekli ödeme PTT aracılığıyla verilecektir.

Kurban Bayramı’nın 28 Haziran 2023 tarihinde olması göz önüne alındığında, ev kadınları bayram harçlığı için başvurularını en kısa sürede yapmalı ve sonuçları takip etmelidir. E-Devlet üzerinden yapılan başvuruların sonuçları, yine aynı ekran üzerinden takip edilebilecek.

Kadınlara bayram harçlığı başvuru şartları nelerdir?

Bayram harçlığı başvuru şartları genel olarak: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan kadınların arazi gayrimenkul ve benzeri tapulara sahip olmamaları gerekir. Orta ya da üst düzeyde bir geliri olmamalı. Başvuranların sigortalı işte çalışmıyor olmaları ve düzenli bir gelirleri olmamalı.  En az bir çocuğu olmalı.

Başvuru onaylandıktan sonra ihtiyaç sahibi kadınlara 500 TL ile 1000 TL arasında ödeme yapılacağı öngörülmektedir. Yukarıdaki şartların tamamını sağlayan kadınlar bayram harçlığı için başvurabilirler. Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilir. İhtiyaç sahibi kadınların başvuruları onaylandıktan sonra PTT aracılığıyla yardımlarını alabilirler.

5/5 - (4 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu