Güncel

Aile Yardımı Bildirimi Nedir 2023?

Aile Yardımı Bildirimi Nedir 2023? Aile Yardımı Bildirimi Formu Nasıl Doldurulur? 2023 Aile Yardım Destekleri Nelerdir? Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aile Yardımı Bildirimi Nedir: kişinin işe başladığında eşi için talep edeceği yardım bildirimidir. Personelin ailesi adına yararlanabileceği ya da çocuğu için yararlanabileceği bir bildirimdir. Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Devlet üzerinden aile yardımı bildirimi sorgulama işlemini yapmaktadır. Bu işlem ile birlikte kendi e-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra eşiniz ve çocuğunuzun aile yardımı bildirimi sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Yardımı Bildirimi Nedir 2023? Aile Yardımı Bildirimi Formu Nasıl Doldurulur
Aile Yardımı Bildirimi Nedir 2023? Aile Yardımı Bildirimi Formu Nasıl Doldurulur

Yardım sorgulaması yapacak kişilerin kamu harcama ve muhasebe bilişim sistemi üzerinden ödenen aile yardımlarına ulaşabilmesi mümkündür. Sisteme giriş yapacak kişinin mutlaka kamu personeli kaydı bulunması lazımdır. 

Kamu personelinin aile yardımından yararlanabilmesine imkan tanıyacak bu bildirim e-Devlet hesabı üzerinden incelenebilir. Ayrıca hem SGK hem özel sandık kamu çalışanları bu bildirim sorgusunu gerçekleştirebilir. Devlet kurumlarında çalışan tüm vatandaşlar aile yardımı bildirimini sorgulayarak işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirir.

Çalışan vatandaşlar için sağlanan olanaklar hem kamu personelinin hem de kamu çalışanının ailesinin yararlanabilmesine olanak tanır. Hem kendisinin hem de ailesinin devletin sunduğu olanaklardan yararlanmasını isteyen kişiler aile yardımı bildiriminde bulunmalıdır. Kamu kurumlarında çalışan kişilere sağlanan bu hizmetin ayrıntıları şu şekilde açıklanabilir;

  • Genelge kapsamında kamuda çalışan kişiler kamu harcama ve muhasebe bilişim sistemi üzerinden ödeme almalıdır
  • 657’ye tabi memurların yararlanabilmesine olanak tanınır
  • Kadro karşılığında sözleşmeli çalışan kişiler bildirim yapabilir
  • 4B ya da 4C gibi sözleşmeli çalışanlar sorgu işlemlerini görüntüleyemez 

Aile bildiriminde bulunacak kişiler kamu personeli olduğu sürece bu işlemini kendi e-Devlet hesabı üzerinden yapabilir. Ayrıca bildirimde bulunan kişiler tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ilgili birime göndermelidir. Her kamu personeli aile durumu bildirimini imzalayarak ve doldurarak ilgili soruları cevapladıktan sonra kuruma vermelidir. Bildirim hem eş hem çocuklar için yapılabilmektedir.

Aile Yardımı Bildirimi Formu Nasıl Doldurulur?

Aile yardımı bildirimi formu doldurmak isteyen kişiler bu bildirimi bağlı bulundukları kamu kuruluşundan talep edebilir. Boş bir çıktısını alacağınız formu doldururken sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Formda sizden istenen bazı bilgiler şu şekildedir;

  • Kimlik numarası,
  • Medeni hal, 
  • Görevi, 
  • Sicil Numarası, 
  • Eş hakkındaki kişisel bilgiler, 
  • Mükellefle oturan ya da mükellef tarafından bakılan çocukların durumu hakkındaki ayrıntılar

Bildirim formunda sizden istenen tüm bilgilerin güncel tarihlerde bulunması ve doğruluğunun kanıtlanması lazımdır. Ayrıca bazı detaylar form altındaki açıklama kısmında bildirilmiştir.

İşveren tarafından uygun görüp çoğaltılarak personellere dağıtılan bu bildirim ilk işe girişte verilmektedir. Ayrıca işe başladığı zamanlarda personel eğer bu bildirimi yapmamışsa sonradan yapabilir. 

Bildirim kapsamında nafakasını sağladığı çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanacak devlet memuru mahkeme ilanının bir örneğini mutlaka aile durum bildirimine eklemelidir. Aslıdır gibi örneği eklenerek bildiriminde bulunmalıdır.

Ayrıca SGK çocuk ve eşin dahil edilmesine olanak sağlayacak bir şekilde bildirim talebini alır. Herhangi bir geliri olmayan eş bu bildirimden yararlanabilecektir. Ayrıca emekli maaşı ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.

2023 Aile Yardım Destekleri Nelerdir?

Aile yardımı bildirimi destekleri 2023 yılında bir önceki seneye göre yine aynı şekilde devam etmektedir. Bu destekler kapsamında yakıt desteği ve çocuk yardımı desteği bulunmaktadır. Hane halkındaki gelir sayısına göre maddi yardım alabilecektir.

Aile yardımı destekleri kapsamında 2023 yılında verilen destekler maddi yardım, gıda desteği, eğitim desteği, sağlık desteği ve birçok sosyal yardım gibi bazı destekler olabilir. Bu destekler ihtiyaç sahibi kimselere sağlanmaktadır. Çalışan ve çalışmayan kişilerin yararlanabileceği sosyal destekler vardır. Sosyal desteklerin türü ve çeşidi ihtiyaç sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aile yardımı bildirimi yapmak isteyen kişiler bağlı bulunduğu kurumla iletişime geçmelidir. Kurumdan bildirim talep formunu istemelidir. Bu sayede sağlayacağı bildirim formunu doldurarak kuruma tekrar teslim etmesi lazımdır. Kurum incelemelerini yaptıktan sonra birkaç gün içerisinde aile durum bildirimi desteğini sonuçlar. 

Aile destek bildiriminde bulunacak kişilerin eş ve çocuklarının çalışmaması halinde onların da kendilerine sunulan destekten faydalanmasını sağlayabilirler. Sağlık desteği ya da eğitim desteği gibi çocuk yardımı kapsamında verilecek olan tüm sosyal destekler devlet personeline verilmektedir.

Personelin yapacağı başvuru hakkındaki tüm bildirimler mutlaka güncel bilgilerde bulunması lazımdır. Eksik ya da yanlış bilgi verildiği zaman aile durum bildirimi geçersiz sayılabilir. Bu sebepten dolayı dikkatli ve titiz bir şekilde başvurunuz oluşturmanız lazımdır.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu