Güncel

Etnik Yapı Ne Demek?

Etnik Yapı Ne Demek Kısaca! Etnik Yapı Ne Anlama Geliyor? Etnik Yapı Anlamı

Etnik Yapı Ne Demek? Etnik Yapı Ne Demek Kısaca! Etnik Yapı Ne Anlama Geliyor? Etnik Yapı Anlamı

Etnik Yapı Ne Demek Kısaca! Etnik Yapı Ne Anlama Geliyor? Etnik Yapı Anlamı
Etnik Yapı Ne Demek Kısaca! Etnik Yapı Ne Anlama Geliyor? Etnik Yapı Anlamı

Etnik yapı insan topluluklarının ortak nitelikleri ile birbirlerinden ayrılmasıyla bilinen bir kavramdır. Soy, dil, kültür, din ya da sosyal özellikler etnik yapıyı oluşturur. Etnik yapı kökenleri bildirir. Birden fazla etnik yapı bulunur. Etnik yapılar köken ayrımını ifade eder ve ırk ile rengi ayrıca milliyeti temsil eder.

Etnik Yapı Ne Demek Kısaca!

Etnik yapı kısaca kökenleri ifade etmektedir. Etnik köken her ülkede birbirinden ayrılan özelliklerle bilinir. Bu özellikler arasında dil, sen rengi ve kültür önem taşır. Ayrıca etnik kökenini belirlenebilmesi için bazı testler yapılabilir. Soy geçmişi ile etnik köken belirlenir. DNA yapısı etnik kökeni ortaya çıkarabilir.

Etnik Yapı Ne Anlama Geliyor?

Etnik köken anlamına bakıldığında her bireyin bulunduğu coğrafyada farklı kökenlere sahip olduğu görülür. Doğum yeri ile etnik köken birbirinden farklı olabilir. Çünkü savaşlar yüzünden ve coğrafyanın verimli arazilerine yüzyıllardır göç sağlanır.

Göç sebebiyle etnik kökenler doğum yerinden daha farklı bölgelerde olabilir. Son zamanlarda etnik kökenin belirlenmesi geçmişe ait çalışmaları beraberinde getirmiştir.

Etnik Yapı Anlamı

Etnik yapı birçok kültürde farklıdır. Kültürden de ziyade ten rengi ve dil etnik köken yapısını oluşturan önemli unsurlardır. Kişileri ortak nitelikleri ile birleştiren etnik yapı grupları birbirinden farklı kategorilerde toplanır. Ülkemizde etnik köken dağılımı Türk, Kürt, Türkmen, Asya Türkü, Kafkas kökenli ve balkan kökenli olarak ayrılır.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu