Güncel

Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir Ne Demek?

Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir! Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir Ne Demek?

Her türlü yardım yapacak kişiler gönlünden geçen herhangi bir eşya ya da maddi değeri bulunan bir bağışı sadaka olarak verebilir. Sadaka kapsamında yardımların nasıl değerlendirildiği merak edilir. Sadaka, zekât, fitre ve infak bazı durumlarda birbirleriyle karıştırılabilir.

Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir Ne Demek?
Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir Ne Demek?

Hangi bağışların her türlü yardımı kapsadığını öğrenerek ihtiyaç sahibi kimselere yardımcı olabilirsiniz. Bu kapsamda belirtilen tanımların açıklaması şu şekilde yapılabilir;

  • Sadaka: İslam’da bir Müslümanın gönlünden geçen ve ihtiyaç sahibine yapılan maddi anlam yardımı taşımaktadır
  • Zekât: Müslüman bir kimsenin zenginliği üzerinden en az bir sene geçtikten sonra vermesi gereken maddi miktar zekât olarak ifade edilir
  • Fitre: Ramazan ayına girilmesiyle birlikte Ramazan Bayramı’na kadar Fıtır sadakası olarak verilen miktar fitre olarak adlandırılır
  • İnfak: Arapçada ödeme anlamına gelen infak karşılık beklemeden ve herhangi bir talepte bulunmadan Allah için yapılan maddi yardıma denir 

Açıklamalara göre her türlü yardım bu kapsamda değerlendirilmektedir ibaresi sadaka için daha uygun görülmektedir. Sadaka adına verilecek olan birbirinden çeşitli yardımlar bulunabilir. Yardımlar kapsamında ister kıyafet ister gıda ister nakit para zengin ailelerin ihtiyaç sahibi kişilere vermesi ile gerçekleşir.

Sadaka veren kişiler için tüm yardımlar sadaka kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sebepten dolayı gönlünüzden geçen tüm yardımlar muhtaç ailelerin ihtiyacı doğrultusunda paylaşılabilir. Ayrıca eğer sadaka vermek istiyorsanız dilerseniz yardım yapacağınız kişiyi tanıyorsanız ihtiyaç bulunduğu herhangi bir durum hakkında ona yardımcı olabilirsiniz. Öncelikli olarak ihtiyaç sahibi kimsenin hangi konularda ihtiyacı bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede kayda değer bir yardım yapmış olursunuz ve yardımınız ihtiyaç sahibi kimseye daha faydalı bir şekilde yardımcı olacaktır. 

Her kişi sadaka anlamında gönlünden geçen tüm yardımları yapabilir. Sadaka kapsamında her yardımın sadaka şeklinde değerlendirilebilmesi İslam’da mümkün olmaktadır. Müslüman kimseler yapacağı sadaka yardımını istediği zaman ve dilediği şekilde gerçekleştirebilir. Bu sebepten dolayı yapacağı her yardım sadaka kapsamında değerlendirilip bu şekilde görülmelidir.

Her Türlü Yardım Bu Kapsamda Değerlendirilmektedir Ne Demek?

Yardım yapacak kimseler son zamanlarda sıklıkla merak edilen her türlü yardım bu kapsamda değerlendirilmektedir şeklindeki açıklamanın anlamını sorgulamaktadır. Bu açıklama aslında Müslümanların yaptığı sadaka örneği ile ilişkilendirilebilir. Çünkü sadaka kapsamında her türlü bağış sadaka olarak değerlendirilmektedir. Gönlünüzden kopan tüm yardımlar Allah katında sadaka olarak sayılmaktadır. 

Bir kimsenin ailesi, kendisi veya işi ile eğitimi hakkında herhangi bir konu için yaptığı sadaka hayır işi için Müslümanlar tarafından yapılmaktadır. Müslümanlar verdiği sadaka ile birlikte hayır işler. Ayrıca ihtiyaç sahibi olan kimselere yaptığı yardım yanında Allah’tan isteyeceği her şeyi dileyebilir. Sadaka veren bir kimse bu sadakayı herhangi bir sebepten ötürü muhtaç ailelere verebilmektedir. 

Bir kimse vereceği sadaka karşılığında tercih edeceği her türlü yardımı sadaka olarak değerlendirilmesi mümkündür. Çünkü İslam’da gönülden kopan her bir yardım sadaka olarak değerlendirilmektedir. İster tanımadığınız birine isterseniz tanıdığınız birine sadaka bağışında bulunabilirsiniz.

Yardımların sadaka kapsamında değerlendirilebilmesi için bağış yapacak kişinin gönlünden kopması lazımdır. Yani kendisi isteyerek bu bağışı yapmalıdır. Sadakayı isterken de isterse bir başkası için ihtiyaç sahibi kimseye verebilir. Ailesi, çocuğu, eşi, anne ya da babası için sadakayı ister nakit para ister kıyafet ister gıda olarak ihtiyaç sahibi kimseye ulaştırabilir. 

Muhtaçlık çeken kimseler için sadakayı ister kendi çevrenizden birilerine verilebilir isterseniz sosyal yardımlaşma vakıfları ile paylaşılabilirsiniz. Diyanet işlerinin kabul gördüğü bazı kurumlarla sadaka paylaşımı yapılabilir. Bu kurumlar şu şekildedir;

  • Türk diyanet vakfı
  • İnsani yardım vakfı
  • Kızılay vakfı
  • İDDEF vakfı
  • LÖSEV

Bağış yapmak için ayrıca cami ya da ibadethaneleri kullanabilirsiniz. Verilen sadakaların mutlaka güvendiğiniz bir kurumla paylaşılması lazımdır. Bilinen ve Diyanet Bakanlığı tarafından öngörülen kurumlarda çalışmak gereklidir. Ancak bu sayede sadakanız en doğru kişilere ulaşmaktadır.

Sadaka verecek kişiler dilerse sosyal yardım kuruluşlarıyla iletişime geçebilir veya ayrıca özel vakıfları tercih ederek sadakasını verebilir. Sadaka vereceğiniz kurum mutlaka güvenilir olmalı ve bakanlık tarafından öngörülebilir olmalıdır. Ancak bu sayede sadakalarınızı güvenilir şekilde paylaşabilirsiniz.

Her sadaka İslam’da değerlendirildiğinde herhangi bir nakit yardım veya gıda yardımı ile kıyafet yardımı şeklinde muhtaç ailelerle paylaşılabilir. İster kurumlarla iletişime geçebilir ister bildiğiniz veya tanıdığınız kimselere sadaka anlamında yardımlar yapabilirsiniz. Ailenizin sağlığı veya herhangi bir işte daha başarılı olmak için sadaka verilebilmektedir.

5/5 - (13 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu