Devlet Yardımları

Devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

Devlet ödemeleri başvurusu sorgulama! Devlet ödemeleri başvurusu formu! Devlet ödemeleri başvurusu için nereye başvurulur? Devlet ödemeleri başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Devlet ödemeleri başvurusu ile ülkemizde ihtiyaç sahibi ailelere; belediyeler, kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve dernekler tarafından maddi yardımlar verilmektedir.

Devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?
Devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

Devlet ödemeleri ihtiyaç sahiplerine sunmuş olduğu bir çok yardım programı bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır? kimler devlet ödemeleri başvurusu yapabilir? e-devlet maddi yardım başvurusu  ve maddi yardımlar ile ilgili merak edilen, en çok araştırılan konuları sizler için yanıtladık.

Devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır; ihtiyaç sahipleri kaymakamlıklara, belediyelere, SYDV, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devlet ödemeleri başvurusu veya maddi yardım başvurusunda bulunabilirler. Bazı iş adamları ve vakıflarda dar gelirli ailelere maddi yardım sağlamaktadır.

Devlet ödemeleri başvuruları, başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Yazımızın içeriğinde hangi kuruma nasıl yardım başvurusu yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Devlet ödemeleri başvurusu sorgulama

Maddi yardım başvurusu sorgulama; başvuru sonrasında vatandaşlar başvurularının sorgulama işlemini nasıl yapacağını merak etmektedir. Maddi yardım başvurusu sorgulama için başvuruları gerçekleştirdiğiniz kurum üzerinden gerçekleşmektedir.

Maddi yardım başvurusu sorgulama adımlarını sizlerle paylaşacağız;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet ödemeleri başvurusu sorgulama

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek veya telefon ile iletişime geçerek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Sosyal destek hatlarından ALO 183 veya ALO 144′ ü arayarak yetkili çalışanlardan bilgi alabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devletten sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki tıklayınız.

Devlet ödemeleri başvurusu formu

Devlet ödemleri başvurusu formu; bu formda kişinin maddi durumu, medeni hali, evdeki kişi sayısı, mesleği, gelir ve giderlerine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu formu doğru bilgilerle ve eksiksiz şekilde doldurduğunuzda başvurunuz onaylanma sürecine girecektir. Yalan bilgi verenlerin durumunda, araştırma sırasında doğru bilgilerin ortaya çıkacağını unutulmamalıdır.

Formda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda yapılan araştırma sonrası, ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse devlet ödemelerinden sizlere de pay verilecektir.

Devlet ödemeleri başvurusu için nereye başvurulur?

Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Dar gelirli aileler  bağlı bulundukları belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne, yardım kurum ve kuruluşlara, dernekler ya da hayırsever iş adamlarına başvuru yaptıktan sonra maddi yardım alabilirler.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Ünlü sanatçılar
 • Valilikler
 • Ünlü işadamları ve onlara ait şirketler

Yazımızın devamında yukarıda belirtmiş olduğumuz kurum ve kuruluşlara yapılacak olan maddi yardım başvurusu adımlarından bahsedeceğiz.

Maddi yardım başvurusu yapan kişilere verilecek olan yardımlar kurumların bütçelerine göre değişiklik göstermektedir.

Dernekler, kurumlar, sanatçılar, hayırsever vatandaşlar tek seferlik maddi yardımda bulunmaktadırlar.

Çalışmayan, geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne fakirlik maaşı başvurusunda bulunabilirler.

Devlet ödemeleri başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Devlet ödemleri başvurusu ne zaman sonuçlanır; başvurular genellikle 1 hafta ile 1 ay arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreç, devlet ödemeleri başvurusu yaptığınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde süreçler uzayabilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Açıklanır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Devlet ödemeleri başvurusu şartları nelerdir?

Devlet ödemleri başvurusu şartları nelerdir; devlet ödemeleri almak isteyen kişilerin ihtiyaç sahibi olması ve bunu belge ile ispatlaması gerekmektedir.

Devlet ödemeleri başvurusu kimler yapabilir?

Devlet ödemelerinden kimler yaralanabilir;

 • Muhtaçlar
 • İşi olmayan
 • Muhtarlık tarafından fakirlik belgesi olanlar
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Dul ve yetimler
 • 65 yaş kimsesizler
 • Mülteci ve sığınmacılar

Düzenli bir işi olmasına rağmen hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, net asgari ücretin 1/3’üne ya da altında olan kişiler (yani muhtaçlık sınırı altında olanlar)maddi yardım başvurusu yapabiliyorlar.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız, sizden istenen belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilir, maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Devlet ödemeleri başvurusu numarası

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek Hattı
 • Belediyenin maddi yardımlar için  Alo 153 Beyaz Masa Hattı
 • Maddi yardım başvurusunda bulunduğunuz  İl ve İlçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

E-Devlet devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet devlet ödemeleri başvurusu; 1100 TL pandemi destek parası başvuruları e-devletten yapılmaktadır, başvuru için hemen tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

E-devlet devlet ödemleri başvurusu; e-devlet üzerinden belediyelere yapacağınız başvurular ön başvuru olarak değerlendirilir. Ön başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

Devlet ödemeleri başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Devlet ödemeleri başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar bağlı olduğu ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve maddi yardım formu doldurarak başvurularını bizzat yapmaları gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın maddi yardımlarının yanı sıra yakacak yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı için de başvuru yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 1100 TL pandemi sosyal destek parası için yukarıdaki link üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ancak; 1.ve 2.faz yardımların ikisinden birden yararlanan kişilerin 3.faz pandemi sosyal destek yardımından yararlanamayacağını hatırlatmak isteriz.

Valilik devlet ödemeleri başvurusu

İşi olmayan, düzenli bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında olan(hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyen) kişiler valilik maddi yardım başvurusu için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gitmelidirler.

Valilik maddi yardımları, ihtiyaç sahiplerine tek seferlik yada her ay düzenli bir şekilde de yapılabiliyor.

Valilik para yardımı ailedeki kişi sayısına göre değişmektedir.

Valilikler maddi yardımların yanı sıra bir çok yardım vermektedir.

Valilik yardımları nelerdir?

Para, kira, gıda, erzak, yakacak, kırtasiye, mobilya, eşya yardımları, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar,  şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları, öksüz, yetim ve asker çocuğu maaşı, muhtaç, engelli, dul, yaşlılık aylığı, SED yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Valilik yardımları için ALO183 veya ALO144 sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz.

Kaymakamlık devlet ödemeleri başvurusu

Kaymakamlık devlet ödemeleri başvurusu; İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan yardım parasını almak için vatandaşların bağlı olduğu ilçedeki kaymakamlık binalarına giderek ve orada yer alan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında bizzat başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Kaymakamlık devlet ödemeleri başvurusu için gerekli belgeler;

 • T.C kimlik katı ve fotokopisi
 • İletişim Bilgileri
 • Gelir Testi Belgesi

Başvuru sonuçları için, vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden size dönüş sağlanacaktır.

Açık Kapı devlet ödemeleri Başvurusu

Açık kapı devlet ödemeleri başvurusu; başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linke tıklayabilirsiniz. Çıkan formu doldurun. Telefonunuza gelen onay kodu ile giriş yaptıktan sonra istenen bilgileri girip tamamlayabilirsiniz.

Açık Kapı, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuş olan projedir. Vatandaşlar  taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepleriniz için Açık Kapı mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Açık Kapı devlet ödemeleri başvurusu sorgulama; başvuru sahipleri e-devlet üzerinden başvuru sorgulama sekmesiyle  yada acikkapi.gov.tr sitesinde bulunan ‘Başvuru sorgulama’ sayfası ile başvuru sonuçlarını kontrol edebilirler.

Açık kapı başvurusu sorgulama için https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula linke tıklayabilirsiniz.

SED devlet ödemeleri başvurusu

SED devlet ödemeleri başvurusu için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ya da Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu kurumlara dilekçe göndererek de başvuru yapmanız mümkündür.

E-devlet SED devlet ödemeleri başvurusu; e-devlet üzerinden yapılan başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurusu onaylanan kişilerin, sonrasında gerekli evraklar ile birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e-devlet SED maddi yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayabilirsiniz.

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu

Kızılay maddi yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, 81 ilimizde bulunan Kızılay temsilciliklerine gidip bizzat başvuru yapabilirler.

Ayrıca, Kızılay resmi internet sitesi üzerinden e-mail göndererek yetkili kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızılay maddi yardım başvurusu için; https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linke tıklayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir.

Kızılay para yardımı ve  Kızılay’ın yapmış olduğu diğer yardımlar ve başvuru sorgulama için  168 Çağrı Merkezi üzerinden 7/24 yetkili kişiler ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım

Bağlı olduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek maddi yardım başvurusu yapabilirsiniz. Muhtaç olduğunuzu muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ile ispatlamanız durumunda maddi ve ayni yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu için vatandaşların  Vakıflar Bölge Müdürlüklerine gitmeleri veya Bölge Müdürlüklerine e-posta yoluyla başvuru dilekçelerini iletmeleri gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Maddi Yardım Başvurusu için izleyebileceğiniz 2 yol bulunmaktadır.

1- Dernek ve vakıfların maddi yardımları için bu kurumlara ait resmi internet siteleri üzerindeki iletişim bilgilerinden irtibata geçerek,

2- Dernek ya da vakfa ait telefon numarasını arayarak ya da mail göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; yoksul ve muhtaç, ihtiyaç sahibi, engellilere, yetim ve öksüzlere, dul kadınlara ve kimsesiz yaşlılara fakirlik maaşı bağlamaktadır.

Fakirlik maaşı 2021 yılı itibariyle 1037,96 TL olmuştur. Fakirlik maaşı, her ay düzenli şekilde ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Cimer devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

Cimer devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır; ihtiyaç sahibi vatandaşlar, TC kimlik numarası, ad, soyadı, anne kızlık soyadı, kimlik seri no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasında başvuru formu doldurabilirler.

Cimer devlet ödemeleri başvurusu için https://www.cimer.gov.tr/ linke tıklayabilirsiniz.

Cimer devlet ödemeleri başvuruları genellikle 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süreç başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bazen uzayabilmektedir.

Cimer yardım başvurusu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama linki tıklayabilirsiniz.

 

Çocuğu okuyan ailelere devlet ödemeleri başvurusu nasıl yapılır?

Okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu; SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okuyan öğrencilere para yardımı verilmektedir. Ayrıca kyk burs yardımı, kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı ve burs yardımı da verilmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz kuruma gerekli evraklar ile gitmeniz halinde form doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Okuyan öğrencilere  para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Holding ve İş Adamları
 • KYK bursu

Sosyal Hizmetler devlet ödemeleri başvurusu

Sosyal Hizmetler devlet ödemeleri başvurusu;  ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurularınızı bizzat gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

5/5 - (8 Oy Verildi )

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu