Güncel

Deprem Yardımları Vergiden Muaf mı, Vergiden Düşecek mi?

Deprem Yardımları! Deprem Yardımları Nelerdir? Deprem Yardımları Nerelere Verilir? Deprem Yardımları Nasıl Yapılır? Deprem Yardımları Kimlere Verilir? Deprem Yardımları Başvurusu Nereden Yapılır?

Deprem Yardımları Vergiden Muaf mı?

Deprem Yardımları! Deprem Yardımları Nelerdir? Deprem Yardımları Nerelere Verilir? Deprem Yardımları Nasıl Yapılır? Deprem Yardımları Kimlere Verilir? Deprem Yardımları Başvurusu Nereden Yapılır?

Deprem Yardımları Vergiden Muaf mı, Vergiden Düşecek mi?
Deprem Yardımları Vergiden Muaf mı, Vergiden Düşecek mi?

Deprem yardımları kapsamında vergi indirimleri ya da vergi muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Bu konu hakkında yapılacak olan çalışmalar vergi dairesi üzerinden incelenmelidir. Ayrıca depremzedelere yapılan yardımlar da vergi mükelleflerine indirim yapılabilecektir.

Yardım yapacak kişiler bağış ve nakdi desteklerinde kurum vergisinden söz konusu indirimden yararlanabilecektir. Bu şekilde deprem nedeniyle bağış yapanlara vergi durumu hakkındaki indirimler vergi dairesi tarafından gerçekleşecektir.

Deprem Yardımları Vergiden Düşecek mi?

Deprem yardımları yapan kişiler vergi indiriminden yararlanabilecektir. Bağış yapanların yaptıkları bağış karşılığında vergi indirimi interaktif vergi dairesinde gerçekleşecektir. Bağışçıların yaptığı yardımları belirtir belge ile birlikte vergi indiriminden yararlanabilmeleri mümkün olacaktır. Mutlaka bağışın yapıldığı makbuz vergi indiriminden yararlanmak için gerekli olacaktır.

Deprem Yardımları

Deprem yardımları kapsamında devletin ve sivil toplum kuruluşlarının sağladığı yardımlar depremden etkilenenlere verilecektir. Depremzedelerin yararlanabileceği yardımlar şu şekildedir;

  • Devletin verdiği 10.000 TL destek
  • Devletin sağladığı kira desteği ve taşınma desteği
  • Barınma desteği
  • Gıda desteği
  • Eğitim desteği
  • Giyinme desteği
  • Sağlık desteği

Çeşitli destekler e-Devlet üzerinden yapılacak yardım başvuruları ile alınabilir. Depremzedeler e-Devlet hesabına giriş yaptıktan sonra deprem yardımlarından yararlanabilir.

Deprem Yardımları Nelerdir?

Deprem yardımları kapsamında devletin sağladığı yardımlar tüm depremzedelerin koşulsuz şekilde yararlanabilmesine olanak tanır. Depremde söz konusu yardımlardan yararlanacak kişiler herhangi bir başvuru yapmadan kolay ve hızlı bir şekilde yardımlardan yararlanabilir.

Evi yıkılan ve evsiz kalan kimseler için hiçbir başvuru gerekmez. Ayrıca nakit yardımı alacak depremzedeler ziraat bankası üzerinden gerekli yardımları kimlik bilgilerini vererek alabilir.

Deprem Yardımları Nerelere Verilir?

Deprem yardımları çeşitleri depremzedelere bizzat verilmektedir. Her haneye verilecek olan yardımlar devletin sağladığı olanaklarla alınabilir. Devlet sağladığı imkanlar dahilinde verdiği tüm yardımları koşulsuz ve karşılıksız bir şekilde depremzedelere sunar.

Depremzedeler ayrıca kısa süre içerisinde yapımına başlanacak yeni yerleşim yerlerine yerleşebilecektir. Şu an için çadır kent ve konteynır kent depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılar.

Deprem Yardımları Nasıl Yapılır?

Deprem yardımları ile depremzedelere yardım etmek isteyenler bu yardımlarını AFAD aracılığıyla gerçekleştirebilir. Buna ek olarak isterseniz Kızılay kurumuna bağış yapabilirsiniz. Her bağışınız depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılacaktır.

Ayrıca evini paylaşmak isteyenler evim evindir kampanyası dahilinde depremzedelere evini açabilir. Bu şekilde depremzedelere destek sağlanabilir.

Deprem Yardımları Kimlere Verilir?

Deprem yardımları evinde oturulamayacak derecede ciddi hasar oluşan kimselere verilecektir. Ayrıca hem maddi hem manevi deprem yüzünden zarara uğrayan kimseler bu yardımları alabilir. Deprem bölgesinde yaşayan ve depremden olumsuz yönde etkilenen kişiler hiçbir başvuru yapmadan nakit verilecek desteği ziraat bankası üzerinden çekebilir. 

Sadece kimlik bilgilerinizi vererek ilgili parayı çekmeniz mümkün olur. Hesaplara yatırılan 10.000 TL destek depremzedeler tarafından alınmaya başlanmıştır. Deprem yardımlarından sadece depremin yaşandığı şehirde maddi manevi olumsuz yönde etkilenen kişiler yararlanabilmektedir.

Bu sebepten dolayı evi tamamen yıkılan ya da zarar gören kişiler devletin belirlediği tespitler sonucunda otomatik olarak ortaya çıkacaktır.

Deprem Yardımları Başvurusu Nereden Yapılır?

Deprem yardımları başvurusunda bulunmak için isterseniz AFAD ya da e-Devlet hesabı üzerinden gerekli başvuru taleplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruda bulunmak istediğiniz barınma desteği kapsamında çadır ya da konteynır için başvurunuz alınır.

Evi ağır hasar gören ve yaşanmayacak duruma gelen kişiler barınma desteğini talep ettikten kısa süre içerisinde çadır ya da konteynır şeklinde barınma ihtiyacını karşılayabilir.

Deprem Yardımları Ne Zaman Yapılacak?

Deprem yardımları nakit desteği ve barınma ihtiyaçlarıyla gıda konusundaki yardımlar depremin ilk gününden beri verilmeye başlanmıştır. Bu hususta yardım talebi hakkında yapılacak çalışmaları gerçekleştiren kişiler gerekli yardımlardan hızlı bir şekilde yararlanmıştır.

Öncelikli olarak barınma desteği için kişilerin evleri yetkililer tarafından incelenir ve eğer ağır hasar ve durum tespit edilmişse ve yaşanamayacak şekilde bir zarar almışsa bu binalarda yaşayan kişiler için çadır desteği ya da konteynır desteği verilir.

Deprem Yardımları Nelerdir?

Deprem yardımları kapsamında tüm depremzedeler için en acil duydukları ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılanmıştır. Bu yardımların başında gıda ve barınma ihtiyacı gelmektedir. Yardımlar kapsamında hem nakit desteği hem gıda hem de barınma gereksinimleri devlet tarafından karşılanacak depremzedeler herhangi bir başvuru yapmadan yardımlardan yararlanabilir. Sadece evi ağır hasar alan kişiler barınma ihtiyacı için konteynır ya da çadır talep edebilir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu