Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Yardım Kartı Sorgulama! Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama! Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Haziran 2021 tarihi itibariyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara Başkent Kart dağıtılmaya başlanmıştır.  Pandemi nedeni ile  ekonomik anlamda zor durumda olan esnaflara ve işini kaybeden ihtiyaç sahibi vatandaşlara da Başkent Kart verilmektedir.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardım kartı (Başkent Kart) ile ailelere maddi destek sağlanmaktadır.

Yazımızın içeriğinde Ankara il sınırları içerisinde yaşayan sosyal yardım kartına (Başkent Kart) başvuru yapmayı düşünen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için Başkent Kart başvurusu nasıl yapılır? Başkent Kart nereden alınır? vb. konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden, ihtiyaç sahibi olduğunu belge ile ispatlamış (muhtaçlık sınırının altında yaşayan) olan vatandaşlar Başkent Kart adı verilen sosyal destek kartına başvuru noktalarına giderek ya da internet üzerinden online platformda başvuru yapabilirler.

İnternet üzerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu için https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linki tıklayabilirsiniz.

Başvuru formundaki soruları doğru ve eksiksiz şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Online platform üzerinden yapılan tüm başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir.

Başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için sosyal yardım kartı sorgulaması yapmanız gerekir.

ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak çağrı merkezi çalışanlarından sosyal yardım kartı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başkent kart başvuru merkezleri;

 • Akyurt AYM
 • Ayaş AYM
 • Altındağ AYM
 • Araplar AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kahramankazan AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Kuşcağız AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Oartapınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM
 • Kalecik AYM

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi  sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemini yapmak isteyen kişiler Mavi Masa sitesine giriş yaparak başvuru sonuçlarını öğrenebilirler. Başvuru sorgulama ekranına cep telefonu numarasını girmeniz gerekir. Sonrasında cep telefonu numaranıza doğrulama kodu gelecektir. Doğrulama kodu geldikten sonra başvuru sonuçlarınızı görebilirsiniz.

Sosyal yardım kartı başvuruların sonuçlanması ortalama 1 ay sürmektedir. Başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bu süre zaman zaman uzayabilmektedir.

ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak çağrı merkezi çalışanlarından sosyal yardım kartı başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Ankara sosyal yardım kartı bakiye sorgulama; temassız ödeme kolaylığı sağlayan Başkent Kart ile pos cihazının olduğu iş yerlerinden alışveriş yapabilir ve bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

 • Market kasa çalışanlarından Başkent Kart Bakiye Sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından Başkent Kart Bakiye Sorgulaması için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı aile yaşam merkezleri ve kadın lokallerine giderek bakiye sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Kampanyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Başkent Kart başvuru formunda başvuru sahibine adı, soyadı,  ikametgah adresi, iletişim bilgileri, kişinin aylık kazancı-gideri, hanedeki kişi sayısı vb. kişisel bilgilere dair sorular bulunmaktadır. Maddi yardım başvuru formunda bulunan sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermeniz başvurularınızın değerlendirme aşamasında önem arz etmektedir.

İhtiyaç sahibi olmadığı halde kendisini muhtaç gibi gösteren kişiler, yardım alsalar dahi bu durumun ortaya çıkması durumunda aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorunda kalacaklardır.

Geri ödeme yapmayı reddeden kişiler için belediye tarafından dava açılmakta ve yasal süreç başlatılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Başkent, sosyal yardım kartı başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşların kartları adreslerine teslim edildikten sonra, Başkent kartlarına iki ayda bir belli miktarlarda TL yatırılmaktadır.

Ödemelerin gecikmeleri halinde ödemeler toplu olarak Başkent kartlara yatırılmaktadır. Kartın içindeki limiti ister tek seferde, ister parça parça olarak kullanabilirsiniz.

Başkent kart ile alışveriş yapabilir, karta para yatırabilir, fatura ödenebilir, Vakıfbank ATM’lerinden nakit para olarak çekilebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Ankara sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek; sosyal yardım kartı başvurusu yapan vatandaşların başvuruları yetkili birimler tarafından incelemeye alınmaktadır. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmek için muhtaçlık durumları değerlendirilir.

Bu incelemeler yaklaşık 1 ay sürmektedir.

Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler,  başvurularının açıklanmasından sonra ortalama 15 gün içinde kartları başvuru formunda beyan ettikleri adreslerine teslim edilmektedir. Başkent karta bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra size sms ile bilgi verilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

İnternet üzerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartına başvurmak isteyen kişilerin  https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkine tıklayıp, form doldurması gerekir.. İhtiyaç sahipleri,  başvuru formunda bulunan soruları doğru ve eksiksiz yanıtlayarak, başvurularını tamamlayabiliyorlar.

İnternet üzerinden yapacağınız başvurular, ön başvuru olarak kabul edilmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu kabul edilen kişilerin sosyal yardım kartları adreslerine teslim edilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli;

 • Altubilekler
 • Damla
 • Bildirici
 • Çelikler
 • Yunus Market
 • Güreller
 • Soykan
 • Öğütler
 • Şekerciler

Başkent Kart ile pos cihazının bulunduğu tüm market ve iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Benzin istasyonlarından akaryakıt alabilir, Başkent kart ile online alışveriş yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Market Kartı

Ankara Sosyal Yardım Market Kartı; Başkent Kartı market alışverişinin yanı sıra akaryakıt, fatura ödeme, online alışveriş, para çekme, para yatırma ve para transferi işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Telefon Numarası

Ankara Sosyal Yardım Kartı Telefon Numarası; Başkent Kart ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları için ALO 153 Mavi Masa Hattını arayabilir, detayı bilgi sahibi olabilirsiniz.

3.7/5 - (6 Oy Verildi )

Bir Yorum

 1. Nakti yardim istiyom belediyemizden 3 cocum var ihticaclari vitmito bide oyuncak yardimi istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu